رشته حسابداری

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حسابداری : ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری

با عنوان : ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد اراک

دانشکده مدیریت گروه حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: حسابداری

 عنوان:

ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های مالی آن در بورس اوراق بهادار تهران بین سالهای 1378 تا 1387

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 مقدمه

امروزه رسیدن به اهداف اقتصادی هر کشوری بدون مشارکت عمومی افراد آن کشور امری امکان ناپذیر است. یکی از راه های مشارکت افراد در توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار می باشد، چرا که از این طریق پس اندازهای کوچک و سرگردان به سمت فعالیت های مولد و تولیدی راه پیدا کرده، چرخ تولید و اقتصاد به حرکت در می آید.

یكی از مباحث مهمی كه تصمیمات سرمایه­ گذاران را تحت تأثیر قرار می­دهد، بازده سهام است؛ زیرا اهمیت زیادی در افزایش ثروت سهامداران دارد. به همین دلیل محققان و دانشمندان مالی در پی یافتن متغیرهایی هستند كه از طریق آنها، بازده سهام را در دوره­ های آتی پیش ­بینی كنند. نسبت­های بازار گروهی از این متغیرها می­باشند که برای پیش ­بینی بازده سهام و پورتفوی سهام در بازارهای سرمایه کاربرد دارند. در این راستا این پژوهش سعی بر آن دارد که به بررسی رابطه بین نسبت­های بازار پورتفوی سهام (نسبت­­های قیمت به سود، قیمت به فروش، قیمت به جریان نقدی، قیمت به ارزش دفتری پورتفوی سهام و سه نسبت مالی حاصل از تجزیه نسبت قیمت به فروش) و بازدهی آن پورتفوی بپردازد.

در فصل اول این پژوهش تلاش شده است که کلیات تحقیق شامل مسأله، هدف، فرضیه ­ها و روش تحقیق، جامعه آماری و واژگان کلیدی پژوهش ارائه گردد.

  • شرح و بیان مساله پژوهشی

یکی از اهداف و آرمان­های بازارهای سرمایه تخصیص بهینه و درست منابع مالی است؛ بدین معنی که منابع مالی متوجه مناسب­ترین و پربازده­ترین بخش­های بازار شود. با توجه به این امر و همچنین علاقه و نیاز سرمایه­ گذاران به دستیابی به معیارهایی مناسب برای ارزیابی سهام­های پربازده و سرمایه­ گذاری در شرکت­هایی که از آینده­ی مالی بهتری برخوردار باشند؛ استفاده از نسبت­های مالی و به خصوص استفاده از نسبت­های بازار در بازارهای سرمایه­ کشورهای مختلف رواج گسترده ­ای دارد. آشنایی با این نسبت­ها و میزان ارتباط آن­ها با بازدهی آینده­ی شرکت­ها و سهام آن­ها برای سرمایه­ گذاران امری ضروری است ( بریگام و همکاران[1]، 1999).

هدف از محاسبه نسبت­های مالی این است که بتوان بدان وسیله درباره یک صورت مالی قضاوت کرد. نسبت­های بازار که گروهی از نسبت­های مالی هستند؛ به نسبتهایی گفته می­ شود که از ارتباط بین یک قیمت بازاری (مانند قیمت یک سهم و یا ارزش کل شرکت) و یک محرک ارزشی شرکت (مانند درآمد، سود و غیره) به­ دست می­آیند. بنابراین نسبت­های مذکور، یک مقیاس ترکیبی هستند که اطلاعات کلی درباره ارزش شرکت را در مقایسه با شرکت­های رقیب فراهم     می­ کنند (پنمن، 2005).

پژوهش­های گسترده ­ای در زمینه تشریح رفتار بازده سهام عادی صورت گرفته است که حاصل این تحقیقات ارائه مدل­هایی است که دستخوش انتقادها و حمایتهای مختلفی بوده است. یکی از معروفترین این مدل­ها، مدل قیمت­ گذاری دارایی­ های سرمایه­ای (CAPM)[2] است. نتایج پژوهش­های گذشته در امریکا، ژاپن و سایر کشورهای پیشرفته حاکی از این است که این مدل توانایی لازم برای پیش ­بینی بازده سهام را ندارد و باید علاوه بر بتا متغیرهای دیگر را نیز در نظر گرفت. نتایج پژوهش­ها نشان می­دهد که متغیرهایی مانند اندازه، نسبت سود به قیمت سهام، نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار، نسبت جریان نقدی به قیمت سهام و غیره؛ بازده سهام را بهتر از مدل CAPM پیش ­بینی می­ کند (سلیمی، 1383)

توضیحات گوناگونی در زمینه­ قدرت پیش ­بینی کنندگی این متغیرها برای پیش ­بینی بازدهی سهام ارائه شده است. به عنوان مثال فاما و فرنچ[3] (1993) معتقد هستند که صرف ریسکی که به کمک مدل قیمت­ گذاری دارایی­ های سرمایه­ای شارپ و لینتنر4 به عنوان پاداش منطقی ریسک در نظر گرفته می­ شود به طور کامل قابل توضیح نیست و ارتباطی که بین متغیرهای بنیادی و بازدهی سهام وجود دارد، نشانگر پاداش تحمل ریسک است. استفاده از نسبت­های بازار برای پیش ­بینی بازدهی سهام رواج زیادی دارد که می ­تواند بنابر دلایل زیر باشد( داموداران[4]، 2006):

– برای محاسبه­ آن به زمان کمتر و منابع کمتری نسبت به تنزیل جریان­های نقدی نیاز است.

– کاربرد آنها آسانتر است.

– دفاع از آن آسانتر است.

– وضعیت حال حاضر بازار را منعکس می­ کند.

پژوهش­های زیادی در مورد بررسی توانایی نسبت­های مالی و بازار در ارزیابی وضع مالی شرکت­ها و پیش ­بینی آینده­ی مالی آن­ها در بازارهای پیشرفته مالی دنیا صورت گرفته است. ارتباط معنی­داری که بین متغیرهای بازار و بازدهی سهام وجود دارد؛ دلالت بر این دارد که کاربرد این متغیرها برای پیش ­بینی بازدهی آینده سودمند است. از طرف دیگر تفاوتی که بین قدرت پیش ­بینی کنندگی این متغیرها وجود دارد حاکی از آن است که برخی از این متغیرها برای پیش ­بینی بازدهی آینده سهام نسبت به سایر متغیرها از اهمیت نسبی بیشتری برخوردار هستند. اما پژوهش­هایی که در زمینه­ ضرایب بازار در ایران صورت گرفته بسیار اندک و ناچیز بوده و کاربرد بسیاری از این نسبت­ها در بازار سرمایه ایران هنوز ناشناخته است.

از آن­جایی­که بسیاری از سرمایه­ گذاران در بازار سرمایه ایران با این نسبت­ها آشنایی ندارند و با دانستن این موضوع که اهمیت مدیریت پورتفوی سهام[5] نسبت به تجزیه و تحلیل تک تک سهام، با ظهور سازمان­ های مالی و صندوق­های سرمایه­ گذاری در بازار سرمایه­ ایران روز به روز بیشتر می­ شود، هدف از این تحقیق بررسی ارتباط بین نسبت­های بازاری و بازدهی پورتفوی سهام است.

  • اهمیت و ارزش تحقیق:

نقش بازارهای مالی و سرمایه­ای جذب نقدینگی بخش خصوصی در قالب پس­اندازهای اندک و یا عمده و هدایت آن­ها به درون بخش‌های تولیدی است. رسالت بازار سرمایه به عنوان بخشی از بازار مالی، انتقال وجوه از عرضه­کنندگان (وام دهندگان- پس­اندازکنندگان) به متقاضیان (موسسه­های تولیدی) است. روش های سرمایه­ گذاری از تنوع زیادی برخوردار هستند، صرف نظر از نوع و روش سرمایه­ گذاری، دو عامل” پیش ­بینی سرمایه­ گذار در مورد عواید قابل بازیافت از سرمایه گذاری” و ” منافع واقعی حاصل از سرمایه گذاری” از مهم­ترین ابعاد تصمیم گیری مالی محسوب می­شوند (جعفری صمیمی و همکاران، 1383). در هر نوع سرمایه­ گذاری، سرمایه­ گذار به دنبال کسب بازده از سرمایه گذاری است. سرمایه­ گذار سعی دارد که از مقدار آتی بازده سهام شرکت­ها اطلاعاتی کسب کند. از طرفی یکی از متداول­ترین روش های تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی، تهیه نسبت های مالی است. نسبت های مالی در حقیقت چکیده گزارش های مالی شرکت­ها می­باشند که محتوای اطلاعات زیادی از وضعیت درونی شرکت را ارائه می­ دهند. در بازارهای سرمایه کشورهای توسعه یافته، سرمایه­ گذاران از نسبت­های بازار که بخشی از نسبت­های مالی هستند، استفاده زیادی می­ کنند. اما به کارگیری این نسبت­ها در بازار سرمایه ایران در مقایسه با ­بازارهای پیشرفته­ی مالی اروپا و امریکا کمتر است و گر چه از بعضی از این نسبت­ها در بازار بورس ایران استفاده می­ شود اما تعدادی از این نسبت­ها تا حدودی ناشناخته مانده­اند. این پژوهش تلاش دارد؛ ارتباط بین بازدهی پورتفوی سهام و نسبت­های بازار آن را مورد بررسی قرار دهد و بدین طریق راه را برای انتخاب سهام­های برتر باز کند. امید است با بهره گرفتن از نتایج این پژوهش؛ سرمایه­ گذاران در بازار سرمایه ایران بتوانند سهام شرکت­های برتر را انتخاب کرده و بدین طریق به کارایی بیشتر بازار سرمایه و تخصیص بهینه­ سرمایه در ایران کمک شود.

تعداد صفحه :116

قیمت : 14700 تومان

—-

پشتیبانی سایت :               parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

  *

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید