هنر

پایان نامه کارشناسی ارشد: پرندگان در اساطیر ایران و سایر ملل

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : پرندگان در اساطیر ایران و سایر ملل 

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

با نگاهی گذرا به آثار تاریخی ، ادبی و هنری در می یابیم که معنی و نقش پرنده در زندگی فکری و اجتماعی ایرانیان از نقش و جایگاه مهمی برخوردار بوده است . نقش پرندگان در افسانه ها و داستان ایرانی بسیار پر رنگ است . با توجه با این گستردگی حضور پرندگان ، بررسی کاملی در این زمینه صورت نگرفته و توجه چندانی به تصاویر و نقوش پرندگان نشده است . در این تحقیق به بررسی جایگاه پرندگان و شناخت نقش و تصاویر آن پرداخته شده است .

وقتی به تاریخ و ادبیات ملل مختلف نظر می افکنیم به موجودات و پرندگانی بر می خوریم که همانا در این تحقیق به مطالعه و شناخت آنها پرداخته شده است .

ابتدا پرندگانی که در طبیعت موجود هستند و سپس پرندگان افسانه ای و اسطوره ای مورد مطالعه قرار گرفته است و از دیدگاه های جانور شناسی ، سمبلیک ، اعتقادات باستانی و باورهای قومی و اساطیری مورد بررسی قرار گرفته اند .

و به جمع آوری آنها در منابع قدیمی از جمله ( تورات ، انجیل ، قرآن ، منطق و الطیر و نهج البلاغه ) پرداخته شده است .

این موجودات و پرندگان در فرهنگ های مختلف به اشکال گوناگون نمایش داده می شوند . در بعضی از کشورها سمبل بد شانسی و شومی و در دیگر سو نماد و سمبل زیبایی ، معرفت و هوشیاری می باشد .

اسطوره های تاریخی در تمام فرهنگ های کهن جهان وجود دارد ، از جمله در فرهنگ کهن ایران زمین ، رابطه و عجین شدن این اسطوره ها با فرهنگ و سنن مردم روزگاران قدیم ما را بر آن داشت تا در مورد این پرندگان در اساطیر ایران و سایر ملل به بررسی و تحقیق بپردازیم .

 

کلید واژگان

پرنده ، پرندگان افسانه ای ، نشانه ، نشانه شناسی ، معنای سمبلیک .

 

 

 

 

 

مقدمه

نشانه شناسی با هر چیزی که بتواند یک نشانه قلمداد شود سروکار دارد .

سرشت بنیادین آدمی به تولید مثل و بقا بسنده نمی شود ؛ جستن و یافتن ، توضیحی برای رازهای زندگی نیز از ویژگیهای اوست . چون این رازها به خودی خود پوشیده است ؛ ما زبان نمادین را برای نمایش آن ها انتخاب کرده ایم . ما چه در جوامع تجاری زندگی کنیم و چه در اجتماعاتی که طی تاریخ کم تر تغییر پذیرفته اند ، تصویرها ، نمادها و باورهایی ( اندیشه هایی ) اطراف ما را پر کرده است که عمیقاً نمادین هستند . شمار بسیاری از ما از معنا ، ویژگی ها یا حتی از حضور بسیاری از این سمبل ها و قلمرو غنی آن ها که اطراف ما را فرا گرفته ( محصور کرده ) آگاه نیستیم .

نشانه‌شناسی با هرچیزی كه بتواند یک نشانه قلمداد شود ، سر و كار دارد ؛ از قبیل كلمات ، شكل ، تصاویر ، اصوات ، اشیاء و ….

اعتقادات باستانی زیادی وجود دارد که بعد از مرگ ، روح به شکل یک پرنده جسم را ترک می کند ؛ بنابراین ، پرنده سمبل روح است . پرندگان می توانند واسطه ای بین خدایان و انسان ها و وسیله نقلیه ای برای خدایان باشند . در بسیاری از مذاهب موجودات آسمانی یا ارواح بال دار زیادی وجود دارند .

مانند : فرشته ها و ملائکه ، کودکان بال دار و سرخ پوش ، فرشته های مقدس ( انجیل ) .

جذابیت بین نشانه شناسی و شناخت پرندگان سبب ایجاد کنجکاوی و توجه به این موضوع شد ، ایجاد زمینه برای پژوهش و تلاش برای شناختن عناصر رمزی و نمادین پرندگان شد .

عنوان مورد بررسی در این پژوهش ( نشانه شناسی شکل و نقش پرنده در ایران ) است و سعی شده که در این پژوهش به بررسی نقش پرندگان ، مفاهیم آن ها در اساطیر ایران و سایر ملل پرداخته شود  و از دیدگاه های جانور شناسی ، سمبلیک ، اعتقادات باستانی و باورهای قومی و اساطیری مورد بررسی قرار گرفته است .

مفاهیم نشانه ای و رمزی پرندگان ، بخشی از معانی بنیانی و اهداف این پژوهش است ، که در تمام عرصه های زندگی اجتماعی انسان تاریخی نقش بازی کرده است و باعث به وجود آمدن باورها و فرهنگ هایی در جاهای مختلف برای او شده است .

روش گردآوری اطلاعات در این پژوهش از طریق مطالعه اسناد و مدارک موجود در کتابخانه ها بوده است .                     و بررسی نشان و نمادهای پرندگان افسانه ای به روش کتابخانه ای و مشاهده ای صورت گرفته و از منابع متعدد و معتبر بهره گرفته شده و از نوع تاریخی ، توصیفی و تحلیلی است و در هفت فصل به مطالعه و بررسی قرار گرفته است. فصل اول به بررسی کلیات طرح که شامل بیان مسئله ، اهداف پژوهش ، اهمیت پژوهش ، روش تحقیق و پژوهش و … پرداخته شده است .

در فصل دوم مطالعات نظری این پژوهش در آن گردآوری شده است ،  که به بررسی نشانه ها و نشانه شناسی می پردازد . فصل سوم و چهارم این رساله نیز به مطالعات نظری اختصاص پیدا کرده است .

( فصل سوم : پرندگان ) و ( فصل چهارم : پرندگان افسانه ای ) مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است .

در این دو فصل سعی شده است کلیه ی دیدگاه های اقوام و ملل جهان ، همچون ایرانی ها ، یونانی ها ، اروپاییان و … مد نظر قرار گیرند و سمبل ها ، باورهای قومی و اساطیری و اعتقادات باستانی مورد پژوهش قرار گرفته است .

در فصل پنجم روش های شناسی تحقیق است که شامل روش تحقیق ، جامعه و حجم آماری و … می پردازد .

فصل ششم به تجزیه و تحلیل یافته های تحقیق که شامل نمایش تصاویر و جدول ها و آمار آن ها است مربوط می شود و به صورت جدول هایی ارائه شده ، در حوزه های معنا شناسی و سمبلیک پرداخته شده است . مجموعه تصویرهای مرتبط با متن ، دسته بندی و ارائه شده است .

فصل هفتم که مربوط به نتیجه گیری و پیشنهادات است ، در ابتدا به سوالات مطرح شده پاسخ داده می شود و در نهایت نیز موضوعات و پیشنهاداتی برای تحقیقات آتی بیان می گردد .

هر یک از موارد ذکر شده می تواند موضوعی برای تحقیق و بررسی برای دوستداران فرهنگ و هنر باشد ، به امید این که این امر تحقق پیدا کند .

 

* فصل اول : کلیات طرح

1 – 1 بیان مسئله

با نگاهی گذرا به آثار تاریخی ، ادبی و هنری ایران در می یابیم که معنی و نقش پرنده در زندگی فکری و اجتماعی ایرانیان از نقش و جایگاه مهمی برخوردار بوده است . نقش پرندگان در افسانه ها و داستان های ایرانی بسیار پر رنگ است . با توجه با این گستردگی حضور پرندگان ، بررسی کاملی در این زمینه صورت نگرفته و توجه چندانی به تصاویر و نقوش پرندگان نشده است . در این تحقیق به بررسی جایگاه پرندگان و شناخت نقش و تصاویر آن پرداخته شده است .

تعداد صفحه : 576

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.