مهندسی شیمی

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی: کاربرد و عملکرد پیل سوختی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : کاربرد و عملکرد پیل سوختی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی – فرایند

عنوان:

کاربرد و عملکرد پیل سوختی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

پیل سوختی یک پیل گالوانیک است که از سه قسمت آند و کاتد و الکترولیت تشکیل شده است و انرژی شیمیایی را توسط یک فرایند الکتروشیمیایی را توسط یک فرایند به انرژی الکتریکی تبدیل می کند مانند یک باطری اما پیل های سوختی برخلاف باطری های غیرقابل شارژ دور انداخته نمی شوند بنابراین جزء آلاینده های محیط زیست نیستند. سوخت عمده این پیل ها و یا سایر گازهای هم خانواده هیدروژن یعنی گاز طبیعی یا متانول می باشد که در اثر سوختن این گازها تنها مقداری آب و حرارت تولید می شود که موجب کاهش آلاینده های کربن ناشی از احتراق سوخت های فسیلی می گردد. دارای راندمان بالا و نسبت به سوخت مصرفی انعطاف پذیر هستند. نیاز به حداقل تعمیر و نگهداری را دارند. بی صدا و پاکیزه و بدون لغزش هستند جزء انرژی های پاک و از نظر هزینه قابل رقابت با سایر انرژی های نو می باشند. به طور کلی در مقایسه با انرژی های هسته ای، خورشیدی و هیدروژنی برای آینده مناسب می باشند. در این تحقیق به تعریف پیل سوختی و بررسی انواع پیل سوختی و کاربردهای آنها پرداخته شده است.

فصل اول: تاریخچه پیل های سوختی

1-1- مقدمه

در سال 1839، برای اولین بار William Grave، چگونگی عملکرد پیل سوختی را منتشر کرد. در 1835، Becquerel و به دنبال آن Jablockoff پیل کربنی را با بهره گرفتن از قرار دادن میله کربنی در نیترات سدیم مذاب در یک بوته پلاتینی یا آهنی مطرح کردند. به دلیل اینکه سوخت اساسی در قرن نوزدهم زغال سنگ بود، از این رو پیل های سوختی براساس استفاده از زغال سنگ به عنوان سوخت و در دماهای بالاتر با کاربرد نمک های مذاب به عنوان الکترولیت مورد توجه قرار گرفتند. پیل Grave، توسط Vergnes در سال 1860 با ساخت الکترودهای کک متخلخل دارای پلاتین توسعه یافته و به ثبت اولین اختراع پیل سوختی در ایالت متحده آمریکا، منجر شد.

در سال 1889، قدم مهمی در توسعه پیل سوختی H2/O2، توسط Mond و Langer برداشته شد که شامل ساخت پیل سوختی با یک دیافراگم خیسانده با اسید سولفوریک رقیق بود. آنها توانستند دانسیته جریان mA/cm 2/8 تا 3/5 را در ولتاژ 173v، به دست آوردند و متوجه پلاریزاسیون الکترودهای اکسیژن و نقش مقاومت داخلی و پلاریزاسیون غلظتی شدند و نیز مجموعه هایی از پیل های واحد را که به صورت موازی در کنار هم قرار داده شده بودند، ساختند. علاوه بر این تولید نیتروژن ناخالص در خلال واکنش های بخار آب با کک،زغال سنگ آهن و نیز لزوم خالص سازی گاز هیدروژن از CO را، تشخیص دادند اما روشی برای خالص سازی گاز هیدروژن ارائه نکردند.

مفهوم پیل سوختی توسط Ostward در سال 1849، تدوین شد. وی مزایای تولید الکتریسیته را از تبدیل مستقیم انرژی آزاد واکنش احتراق سوخت در یک پیل گالوانیک، تشریح کرد. در آن زمان راندمان موتور بخار و نیروگاه های بخار، تنها 10% بود. Ostward به مزایای زیست محیطی پیل های سوختی با عبارت «بدون دوده»، «بدون دود» و «بدون آتش» اشاره نمود.

در سال 1986 Jacues موفق شد از پیل سوختی با مصرف زغال سنگ، 1/5Kw الکتریسیته تولید کند. او توانست در زمان خود بزرگترین باطری را طراحی و بسازد. این باطری از 100 پیل سوختی سری که الکترولیت آنها KOH مذاب در دمای 400 تا 500 درجه سانتیگراد بود، ساخته شد و جریان 100 mA/cm2 را در ولتاژ 1v تولید می کرد.

تعداد صفحات: 57

قیمت: 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.