مهندسی شیمی

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته شیمی: مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
جنوب واحد تهران
تكمیلی دانشكده تحصیلات
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد
مهندسی شیمی – طراحی فرایندهای صنایع نفت
عنوان:
 مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان با بهره گرفتن از CO2 فوق بحرانی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

استفاده از سیال فوق بحرانی در فرایندهای صنعتی در سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته است و امروزه از دی اکسید کربن فوق بحرانی در فرایندهای صنعتی استفاده فراوانی می شود که از جمله می توان به استفاده از این سیال در صنایع داروسازی و غذایی اشاره کرد. فرایند استخراج فوق بحرانی روغن آفتابگردان یکی از فرایندهای مهمی است که امروزه مطرح می شود. در این تحقیق مدلسازی ریاضی استخراج روغن آفتابگردان از هسته آن با بهره گرفتن از فرض هسته کوچک شونده (Shrinking core) انجام شده و تاثیر پارامترهای دما، فشار، فلو و سایز هسته بر بازده استخراج مورد بررسی قرار گرفته. پس از بررسی تاثیر، دما در بازه 313K تا 353K، فشار از 20MPa تا 60MPa، سایز هسته از 0/23mm تا 2/18mm و فلو از 6-1 cm3/min این نتیجه به دست آمده که شرایط بهینه فشار 40MPa یا بیشتر، دما 353K یا بیشتر، فلوی 4 cm3/min یا بیشتر و سایز هسته 0/23mm است که بهتر است فرایند در این شرایط انجام شود.

مقدمه
در میان فرایندهای شناخته شده برای انجام عملیات جداسازی، فرایند تقطیر و استخراج اهمیت فراوانی داشته و از معمولی ترین روش هایی می باشد كه از دیر زمان شناخته شده و به كار رفته اند. برای جدا كردن برخی از مواد از مخلوط ها نمی توان روش های معمول تقطیر و ا ستخراج را عمدتا به لحاظ اقتصادی به كار گرفت؛ زیرا خواص فیزیكی و شیمیایی مواد و نیز شرایط مورد نیاز به گونه ای است كه امكانات لازم جهت استفاده و كاربرد روش های معمول موجود را به طور رضایت بخش و با كیفیت بالا فراهم نمی سازد . اهم این موارد شامل بالا بودن نقطه جوش، نزدیک بودن نقطه جوش موارد مورد نظر، حساسیت مواد به دمای بالا، تامین و بازیابی حلال می باشد . در موارد ذكر شده و مشابه كه از ملاحظات اقتصادی و محدودیت های عملی و اجرائی نا شی شده است، بایستی از روشی برای انجام عمل جداسازی استفاده نمود و یا امكان بهره گیری آن را بررسی كرد كه آن روش حتی الامكان بتواند اكثر شرایط مورد نیاز و بالاخص شرایط عمده و غالب را تامین نماید. یكی از روش هایی كه امروزه جهت جداسازی مواد مفید و ضروی از مخلوط ها و اجسام
مركب مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر به كار گرفته می شود استخراج با سیال فوق بحرانی می باشد.

فصل اول

کلیات

1-1- استخراج

برای اینكه جزئیات فرایند استخراج فوق بحرانی بیان شود ابتدا باید فرایند استخراج بطور جداگانه تعریف شود.
تعریف استخراج : هر گاه دو ماده یا دو فاز (می توانند از دو فاز مختلف یا یكسان باشند) در تماس مستقیم با هم قرار گیرند تا طی مدت زمانی جزء مطلو ب آن از یک فاز یا ماده وارد فاز یا ماده دیگر شوند به آن استخراج گفته می شود.
اساس انتقال در این پدیده تماس مستقیم یا مستمر است و در اثر این تماس مستقیم و مستمر یک جزء مطلوب انتقال می یابد.
استخراج انواع مختلف دارد مانند: استخراج مایع- مایع، جامد- مایع، گاز- مایع ، جامد-گاز و غیره.
یكی از مواد استخراج كه امروزه كاربرد فراوانی در صنایع مختلف پیدا كرده است استخراج فوق بحرانی است .

2-1- به كار بردن سیال فوق بحرانی برای استخراج

استخراج با حلال یكی از قدیمی ترین روش های جداسازی بوده و بدون شك تاریخ استفاده از آن به قبل از میلاد برمیگردد . علم استخراج با حلال در طی مدت زمان طولانی توسعه یافته است و بیشترین پیشرفت در مورد حلالها و سیالهای مورد استفاده در فرایندهای استخراجی بوده است . استخراج با فاز جامد و ، (soxhlet) سوكسله ،(sonication) روش های استخراجی نظیر سونیكشن استخراج مایع كه مدتها پیش ابداع شده اند امروزه نیز به همان صورت قبلی جهت تهیه نمونه به كار میروند . روش های استخراج با حلالهای دورریز، با بازگیری ناقص نمونه ها، وقت گیر بودن فرایند، مصرف زیاد حلال و … همراه هستند . بدین ترتیب محققان به فكر ابداع روش جدید استخراجی افتادند كه علاوه بر اینكه معایب فوق را نداشته باشد بلكه دارای مزایای چندی نیز باشد . یكی از این است كه مزیتهای بسیاری دارد كه از جمله می توان به SFE روشها استخراج با سیال فوق بحرانی كاهش زمان استخراج و عدم آلودگی محیط زیست اشاره كرد.

تعداد صفحه : 133

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید