پایان نامه

پایان نامه ها در مورد گردشگری ، جهانگردی ، توریسم

ریشه گردشگری و توریسم به یونان باستان و رومیان بر می گردد. مردمان باستان با انگیزه هایی از قبیل به دست آوردن غذا، دوری جستن از خطر و پیدا کردن محل های خوش آب و هوا اقدام به مسافرت می کرده اند.(بقایی و همکاران، 1384: 19). مناظری زیبا و مردمانی با فرهنگ ها و آداب مختلف، موجب مسرّت خاطر و انبساط جسمی و روحی افراد می گردد.

امروزه با افزایش امکانات زندگی مثل وسایل حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی و افزایش اوقات فراغت، درآمد و طول عمر مردم، افراد بیش از هر زمان دیگری به گردش و مسافرت می روند.به ویژه ساکنان نقاط شهری به دلیل آلودگی هوا ی شهرها و مشکلات ناشی از زندگی ماشینی، بیشتر به مسافرت و گردش در دامان طبیعت می پردازند. در واقع گردشگر کسی است که به مکان های خارج از محل زندگی خود به قصد تفریح، استراحت و انجام امور دیگر مسافرت میکنند و بیش از یک سال در آنجا اقامت ندارد، این به تعریف به بعد تقاضای گردشگری توجه دارد( محمدی،1386: 161).

در تعریفی دیگر، کروبی (1387) گردشگری یا جهان گردی را ترک موقت محل دائمی به قصد دیدار از یک مکان دیگر بدون اشتغال یا کسب و کار، به هر طریق و هر وسیله ای مشروط بر آنکه اقامت در محل جدید از حداقل یک شب در گذرد می داند. به نظر شویکی در قرن 21 کسی که به تعطیلات می رود، خریدار تفریح وهیجان است. الگوی جدید مصرف گردشگری که به گردشگری علایق خاص معروف شده است، از ویژگی های جامعه مدرن است. این گردشگران اغلب به دنبال محرک های مهیج و تجربه هایی پر از پیچیدگی ها و هیجان هستند(Traure،2006: 183).

امروزه گردشگری به عنوان یکی از عرصه های نو و زمینه های جدید در مطالعات علوم انسانی است و از جهات مختلف مورد توجه کشورهاست. التفات به گردشگری از یک سو به علت اهمیت اقتصادی و از سوی دیگر به دلیل اثرات اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی آن است(فرزین، 1384: 1).

2-2- اهمیت گردشگری در اقتصاد جهانی

صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پویا و فراگیر همه ارکان وجودی یک جامعه و سیستم های جهانی را در بر گرفته است. توسعه صنعت گردشگری به عنوان بخشی از ابعاد توسعه اجتماعی و فرهنگی هر کشور در کنار توجه به درآمد زایی و اشتغال زایی بسیار حائز اهمیت می باشد (محمدی و فیضی، 1386: 30). به گفته آنتونیو انریکیز ساونیاک دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (1995)، به طور قطع گردشگری به عنوان یک نیروی محرکه در توسعه جهانی است. رشد در این بخش، از سرعت پیشرفت تجارت جهانی که به نوبه خود سریع تر از ایجاد ثروت، به ویژه در کشورهای در حال توسعه بوده، فراتر رفته است( فرهودی و شورجه ، 1383: 30). توریسم بزرگترین و بیشترین رشد را در بین بخش های مختلف اقتصادی دارا می باشد ( Jucqueline & Maddison، 2005، قادری، 1383). از سال 1954 توریسم دارای رشد سریعی است و بهترین پدیده اقتصادی جهانی است (Jinyang ،2002: 422).

طبق برآورد سازمان جهانی گردشگری، درآمد این صنعت در سال 2010 به حدود 800 میلیارد دلار خواهد رسید( مرادی و همکاران: 1386، 336). صنعت گردشگری در دهه آینده در صدر جدول صنایع پردرآمد جهان قرار می گیرد. این صنعت با درآمدی بالغ بر 500 میلیارد دلار در سال 1998 بر صنعت خودرو و کامپیوتر پیشی گرفته و پیش بینی می شود تا سال 2020 بر تنها صنعت پردرآمد دنیا یعنی نفت فائق آید. تعداد گردشگران این صتعت در سال 2010 به حدود یک میلیارد نفر و در سال 2020 به مرز 6/1 میلیارد نفر خواهد رسید (کرمی و چگینی: 1386،31). در سال 1994، گردشگری 12 درصد از کل تولید ناخالص ملی در سطح جهان تشکیل داد. در برخی کشورها صنعت مسافرت و گشت منبع اصلی ایجادکار شده و جمعیتی بالغ بر 100 میلیون نفر را در سطح جهان به کار واداشته است( گوهریان و کتابچی، 1383: 24).

صنعت در حال رشد گردشگری از هر 9 شغل یک شغل را فراهم می آورد و در هر 5/2 ثانیه یک شغل جدید ایجاد می کند. بنا بر گزارش های سازمان مسافرت و گردشگری جهان (1999) گردشگری به طور مستقیم و غیر مستقیم در چرخه اقتصاد به صورت زیر اثر گذار بوده است:

 

  • ایجاد دویست میلیون شغل جدید.
  • 8 درصد از کل استخدام های جهان.
  • تا سال 2010 هر سال 5/5 شغل جدید ایجاد خواهد شد (محمدی: 1386: 167).

2-3- فرهنگ گردشگری

فرهنگ و گردشگری در برخی سطوح با یکدیگر رابطه دارند. الگوهای فرهنگی یک جامعه بر شهروندان و توانایی و میل آنها به مسافرت اثر می گذارد. فرهنگ موجب ایجاد انگیزه برای مسافرتهای برون مرزی می گردد و شیوه و شکل سفر را تعیین می کند( کروبی، 1382).

علاوه بر جنبه های اقتصادی ، صنعت گردشگری می تواند تغییرات فرهنگی و اجتماعی مهمی را در جامعه میزبان ایجاد کند و از طریق توزیع درآمد، اشتغال زایی و کاهش فقرف باعث توسعه اجتماعی و اقتصادی شده، رفاه اجتماعی و سلامت عمومی را ایجاد نماید (قادری، 1383:  15).

برآورد های سازمان بین اللملی گردشگری نشان می دهد که حدود 37 درصد کل سفرهای انجام شده به گردگشری فرهنگی اختصاص می یابد و این بخش سالانه 15 درصد رشد خواهد داشت ( Richards، 1996).

در واقع گردشگری ابزار مناسبی برای ایجاد تفاهم فرهنگی است. هر فرهنگی در برای ایجاد تفاهم فرهنگی است. هر فرهنگی در برخورد با دیگر فرهنگ ها، توانایی های خود را می سنجد و از راه آشنا شدن با مرزهای مشترک است که دشمنی به تفاهم تبدیل می گردد. تفاهم متقابل میان ملت ها و پیش برد و استواری صلح، کاهش تنش های قومی و فرهنگی، به ویژه در کشورهای چند ملیتی از ارزشهایی است که صنعت گردشگری در ایجاد آن اثر گذار است (محمدی 1386: 161).

2-4- گردشگری در ایران

در فولکور و فرهنگ عامه مردم ایران، مسافرت و سفر اهمیت و جایگاه ویژه ای در باب گسترش اطلاعات ، آگاهی ها و شناخت دارد. مرد پخته در این فرهنگ به انسان جهان دیده ای اطلاق می شود که به سیر و سفر به گوشه وکنار جهان پرداخته و از هر قوم و ملیتی، شناخت و نشانه ای در ذهن خود دارد (کروبی،1382).

طبیعت جذاب ایران، تنوع آب و هوا و فرهنگ و تمدن درخشان چند هزار ساله ایران، این کشور باستانی را سرشار از جاذبه های گوناگون کرده است (الوانی و پیروزبخت 1385: 67).

با وجود جاذبه های فرهنگی ، تاریخی و اکوتوریستی و شرایط متنوع آب و هوایی، آمار و ارقام حاکی از سهم اندک ایران از درآمد گردشگری جهانی است. بر اساس آمار و ارقام اعلام شده از سوی گردشگری جهانی ایران از نظر جذب گردشگر در رده 68 دنیا قرار گرفته است. دلایل این امر را می توان وجود درآمدهای نفتی کلان و عجین شدن آن با ساختار اقتصادی ایران، نبود عزم راسخ در میان سیاست گذارن کلان در اتخاذ استراتژی روشن برای توسعه گردشگری، و وجود برخی موانع فرهنگی و اجتماعی بر سر راه توسعه گردشگری دانست (کرمی و چگینی: 1386: 31).

موسایی(1383) دلیل عدم جذب گردشگر توسط ایران را کمبود امکانات و تسهیلات رفاهی نمی داند بلکه یکی از دلایل اصلی و مهم عدم جذب گردشگر در ایران را عدم امنیت و احساس نا امنی می داند. بنا براین مسولین و برنامه ریزان باید پیش از هر چیز با اتخاذ سیاست های مناسب در رفع احساس نا امنی بکوشند و مانع عظیمی را که بر اثر نا امنی برای ورود ده ها میلیارد دلار ارز به کشور به وجود آمده است را از میان بردارند و این کار با اتخاذ سیاست فرهنگی متعادل تر و صرف میزان ناچیزی هزینه در مدتی معقول امکان پذیر است.

به طور کلی، شرایط اقلیمی متنوع ایران، چهره های طبیعی گوناگونی را در جای جای ایران خلق کرده است که اگر به درستی به جهانیان معرفی گردد، می تواند ایران را به یکی از قطب های گردشگری و به خصوص گردشگری طبیعی ( اکوتوریسم) تبدیل کند (منشی زاده و فلاحی، 1384).

به طور کلی ایران را با توجه به شرایط طبیعی و انسانی می توان به نواحی گردشگری زیر تقسیم نمود:

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.