پایان نامه

پایان نامه در مورد گردشگری – جهانگردی – توریسم

13پیامدهای بالقوه توسعه گردشگری بر اشتغال

در حال حاضر گردشگری فعالیتی قدرتمند و حرفه‌ای بزرگ در سطح جهان است به نحوی که ابتدا قبل از نفت، آن گاه هم ردیف آن سپس بالاتر از آن قرار دارد. در سال 1992 از هر 15 نفر شاغل در جهان یک نفر در بخش گردشگری فعال بودند و کل شاغلان این بخش در همان سال 130 میلیون نفر بوده است. در حال حاضر میزان 10 درصد از شاغلان دنیا در مشاغل وابسته به بخش گردشگری فعالیت دارند. میزان درآمد فعالیت گردشگری از سال 1950 تا 1992، 132 برابر شده و طبق برآوردهای قبلی، در سال 2005 بیش از 150 میلیون نفر در این بخش مشغول به کار شده‌اند از سال 1990 تا 2005 حدود 40 میلیون شغل در این بخش ایجاد شده است. و سال 2000 تا کنون نیز هر ساله 750 میلیون نفر به گردشگری می‌پردازند. درآمد گردشگری در سال 2005 حدود 5/6 درصد از درآمد ناخالص جهان بوده است. براساس پیش بینی سازمان جهانی گردشگری در سال 2010 در حدود 1 میلیارد و 18 میلیون نفر به گردشگری خواهد پرداخت و درآمد ناشی از گردشگری بین المللی در همان سال به حدود 1 هزار میلیارد دلار خواهد رسید. بیش تر آگاهان، ایران را از نظر جاذبه‌های گردشگری جزء 10 کشور اول جهان و اولین کشور جهان سوم می‌دانند. لذا اگر ایران بتواند تنها 5 درصد از این درآمدها را به خود اختصاص دهد می‌تواند چیزی فراتر از درآمدهای نفتی را به خود اختصاص دهد و با این پتانسیل‌های موجود در کشور این کار زیاد هم دور از دسترس نیست، اگر به عنوان درآمد عمده به آن اهمیت دهیم. همچنین طبق آمارهایی که ارائه شده است به ازای هر 6 گردشگر خارجی که وارد کشور شود یک شغل و به ازای هر 25 گردشگر داخلی نیز یک شغل ایجاد می‌شود. لذا می‌توان برای هزاران نیروی انسانی بیکار شغل ایجاد کرد (سزاوار، 10،1390)

2-14 ارزشها و اثرات صنعت توریسم

2-14-1 توریسم و تبادل فرهنگها:

برای توسعه توریسم به مسئله فرهنگ توجه خاصی مبذول میشود. آثار باستانی و کهن هر کشوری معرف فرهنگ خاص همان کشور و دارای ارزشهای در خور توجه همان سرزمین و ویژگیهای مردم همان مرز و بوم است. منظور از فرهنگ پدیده‌‌ها معنوی، هنری و علمی میباشد که شناخت آنها در پیشرفت اقوام و اجتماعات مختلف اثر بسزایی داشته و در عین حال وسیله‌ای است بسیار موثر برای جلب توجه جهانگردانی که علاقمندند این آثار و فرهنگ قومی را از نزدیک مشاهده نمایند. تنها از راه آشنا کردن فرهنگها با یکدیگر است که دشمنی ها به دوستی تبدیل میشود، این هنر بزرگ از توریسم یعنی از مسافرت بدست می‌‌آید. (رضوانی،50،1390)

توجه در مورد تکامل فرهنگی هر کشور فقط به تاریخ و به گذشته آن کشورها منحصر نمیشود بلکه آنچه که در حال حاضر در کشوری در جریان است نیز خود عاملی است برای جلب نظر جهانگردان و در اینجا، آثار و پدیده‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و هنری برای جهانگردان اهمیت زیادی دارد.

البته باید توجه داشت که رابط به فرهنگ و جهانگردی فقط در رابطه مردم و اشیاء و یا انواع فرهنگها و آثار کهن و نظایر آن محدود نمی شود، بلکه نوعی رابطه از نظر بسط و توسعه فرهنگی بین کشورها را نیز شامل می‌‌گردد. آگاهی از روشها و کردارها به طور خلاصه هنر و نحو زندگانی و روابط انسانی اقوام مختلف و مسافرت مردم جهت آگاهی از آنچه که در دنیای امروز می‌‌گذرد، نقش بسیار مهم و ارزنده‌ای را در بسط و توسعه فرهنگی ملل مختلف ایفا می‌‌نماید.

برگزاری جشنواره های مختلف هنری و نمایشگاه های بین المللی سمینارها و کنفرانسهای فرهنگی از طرف سازمانهای جهانگردی، رابطه فرهنگ و جهانگردی را به خوبی آشکار می‌‌سازد.(رضوانی،52،1390)

 

2-14-2 توریسم و سیاست:

توریسم با پدید آوردن تفاهم متقابل میان ملت‌‌ها به پیشبرد و استواری صلح جهانی کمکهای شایسته‌ای میکند. امروزه ارزش سیاسی جهانگردی به صورت اصلی مسلم در امده و اعتباری جهانی به خود گرفته است، جهانگردی و سیاست چنان با هم تلفیق یافته اند که باید در صحنه سیاست جهانی هم آن را به حساب آورده اثرات ناشی از این دو پدیده نیز اقتضا می‌‌کند که به این صنعت توجهی بیشتر و دقیق تر شود و باید نظم و انتظامی به آن داده شود که بتواند به گونه ابزاری موثر، تفاهم متقابل ملتها را فراهم نماید و از این راه به استواری صلح جهانی کمک کند. (رضوانی، 53،1390)

چگونگی اوضاع و احوال عمومی، سازمان کشوری و تشکیلات رهبری هر کشور از یک سو و تبلیغات و اقداماتی که کشورهای مختلف جهان برای رفاه و آسایش و جلب توریست فراهم میسازد، رابطه سیاست و جهانگردی را آشکار می‌‌سازد. امنیت، آسایش، نحوه رفتار و مقامات رسمی و نحوه برخورد و رفتار عمومی مردم با بیگانگان، نحوه پذیرش و نوع تسهیلات، نوع تأسیسات، نوع حکومت، آزادیهای فردی و اجتماعی در سیستم اعمال قوانین مملکتی، و موقعیت جغرافیایی، سابقه تاریخی و باستانی، وضع موجود ساختار اقتصادی و سیاسی و میزان رشد اقتصادی کشور و بالاخره نوع مقررات ناظر بر امور جهانگردی و قوانین گمرکی و ویزا و نظایر آن با جهانگردی رابطه مستقیم دارد‌.(رضوانی، 54،1390)

2-15 جایگاه فعلی جمهوری اسلامی ایران در صنعت گردشگری جهان

توسعه صنعت توریسم برای کشورهای در حال توسعه که با معضلاتی چون نرخ بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی و اقتصادی تک محصولی مواجه هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است. اقتصاد کشور ما نیز اتکای شدیدی به در آمدهای حاصل از صادرات نفت خام داشته و متغیرهای کلان اقتصادی با دنباله روی از قیمت جهانی نفت در طول زمان دچار نوسانات شدیدی می‌‌شوند. روند حاکم بر متغیر هایی مانند تولید ناخالص ملی، سرمایه گذاری ناخالص، در آمد سرانه و‌… در سه دهه اخیر اقتصاد ایران دقیقا نشان دهنده این موضوع می‌‌باشد. از دیگر معضلات اقتصادی ایران، نرخ بیکاری بالاست که با توجه به جوان بودن جمعیت، کشور به شدت نیازمند ایجاد فرصت های جدید شغلی برای جوانان می‌‌باشد. به طوری که طبق برنامه پنج ساله سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی برای حفظ نرخ بیکاری در حد کنونی آن، پیش بینی شده است که باید به طور متوسط سالانه 6 در صد رشد ناخالص تولید ملی و حدود 800 هزار شغل جدید طی این برنامه ایجاد گردد. بنابراین، حداقل به منظور تنوع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی و درآمدهای ارزی و همچنین ایجاد فرصت های جدید شغلی، توسعه صنعت توریسم از اهمیت فراوانی برای کشورمان برخوردار خواهد بود. البته تاکید بر اهمیت صنعت توریسم در ایران از آن جهت است که ایران از نظر جاذبه های توریستی جزء10 کشور اول جهان قرار داشته و ظریفیت بالقوه بالایی برای گسترش جهانگردی و توریسم بین المللی دارد(صباغ کرمانی وامیریان، 1387، 56).

کشور ایران که دارای توانایی های بالقوه عظیمی در زمینه های زیست محیطی، تاریخی، میراث فرهنگی و غیره است نمی تواند و نباید به دلیل مسایل سیاسی و نگرانی های فرهنگی –اجتماعی خود را از این جریان اقتصادی دور نگه دارد و از سوی دیگر بازار بین المللی گردشگری نیز نمی تواند از جاذبه های ایران برای گردشگری چشم پوشی کند. عدم موفقیت ایران در جذب گردشگران و توسعه گردشگری دلایل متعددی دارد. برای افزایش گردشگران تنها نمی توان به اقتصاد دانان دل بست. راه حل در واقع در دستان دولت و برنامه‌ریزان است چرا که آنان اگر نخواهند و تمالی به گسترش توریسم و جذب گردشگر نداشته باشند جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی به تنهایی نمی تواند کار ساز باشد. از سوی دیگر تجربه و فرهنگ مردم نیز بی تاثیر نیست. گاه پیش می‌‌آید که دولت می‌‌خواهد ولی مردم و مراکزی که با توریست‌‌ها در ارتباط هستند، تجربه لازم را نداند و یا آموزش های مناسب را ندیده اند و لذا چگونگی برخورد با گردشگر و ارائه خدمات به او را نمی‌دانند(یعقوب زاده، 1385، 12).در واقع یک نکته قابل تأمل در زمینه علل عدم موفقیت ایران در جذب توریست را می‌بایست از لا به لای رقم‌های نجومی کسب درآمد کشورها از محل ورود توریست جستجو کرد و این که چرا ایران به رغم تمامی امکانات بالقوه همچنان «اندرخم یک کوچه» باقی مانده است. براساس آمارهای سازمان جهانی و جهانگردی WTO از نظر درآمد حاصل از صنعت توریسم، کشورهای آمریکا با 85 میلیارد دلار، اسپانیا با 55 میلیارد دلار، ایتالیا با 38 میلیارد دلار، چین و انگلیس با 33 میلیارد دلار و آلمان نیز با 32 میلیارد دلار، در رده‌های بالای جدول قرار گرفته‌اند. در این میان درآمد ایران از این صنعت 1 میلیارد 200 میلیون دلار بوده است که به طور حتم در رده‌های پایینی جدول قرار دارد. این درحالی است که براساس برنامه سوم توسعه ایران باید تا پایان برنامه در صنعت توریسم 18 میلیارد دلار جذب می‌کرد. همچنین از میان 25 کشور برتر در صنعت توریسم فقط 4 کشور اسلامی مالزی، ترکیه، عربستان و مصر حضور دارند. این درحالی است که شرایط ایران برای جذب توریست از هر جهت مناسب تر از این کشورهاست اما تاکنون نتوانسته سهم قابل قبولی از درآمدهای صنعت گردشگری را در خاورمیانه از آن خود کند. از سوی دیگر، 10 درصد توریست دنیا متعلق به گردشگران کشورهای اسلامی است و 4/6 درصد از کل گردشگران دنیا متعلق به گردشگران این 4 کشور اسلامی است و 6/3 درصد مربوط به سایر کشورهای اسلامی است.

طبق پیش بینی WTO تا سال 2020 میلادی تعداد جهانگردان دنیا به رقمی بیش از 6/1 میلیارد نفر خواهد رسید و بیش از 50 درصد معضل اشتغال در کشورهای در حال توسعه از طریق توسعه این صنعت قابل حل است. اما این که سهم ایران از این صنعت پردرآمد و اشتغال زا چه قدر خواهد بود مشخص نیست.

براساس آخرین آمارهای سازمان جهانی جهانگردی 50 درصد گردشگران دنیا طبیعت گرد هستند این در حالی است که در ایران این گونه گردشگران به 2 درصد نیز نمی رسند(آمارسازمان جهانی جهانگردی، 2007).

 

2-16 اصول برنامه‌ریزی گردشگری

امروزه برنامه‌ریزی گردشگری یک ضرورت است، تا با توجه به حساسیت های موجود و ظرفیت‌های جامعه و نیازهای گردشگران بتوان از قابلیت های این صنعت در جهت پیشرفت و توسعه جامعه استفاده کرد.‌ تا اوایل دهه 1970 برنامه‌ریزی گردشگری تقریباً تنها به عنوان مسأله جذب بازدیدکنندگان به یک مکان خاص نگریسته می‌‌شد. بازاریابی‌‌ها و تبلیغات دولت‌‌ها و شرکت های خصوصی تنها در رقابت برای جذب گردشگر بود، سال‌‌ها طول کشید تا گردشگری به عنوان یکی از فعالیت های جامعه به صورت کلان و به عنوان یکی از فعالیت های متعدد که به برنامه‌ریزی و هماهنگی نیازمند است، نگریسته شود.

امروزه برنامه‌ریزی گردشگری یک نیاز ضروری است و به دلایل مختلف و گسترده‌ای دارای اهمیت است.

 

بهترین دلایل را به شکل زیر می‌‌توان عنوان نمود:

 • گردشگری نوین و مدرن، به طور نسبی هنوز یکی از فعالیت های مهم در نواحی مختلف، در برخی دولت‌‌ها و بخش های خصوصی آن حتی با کمی تجربه در فرآیند توسعه دارای نقش مثبت است.
 • گردشگری پیچیده، چند بخشی و فعالیتی جزئی (چند پاره) شده است، به طوری که چندین بخش دیگر همچون کشاورزی، ماهیگیری، صنعت، تاریخ، خدمات وتسهیلات اجتماعی را در بر می‌‌گیرد. برنامه‌ریزی و برنامه توسعه موزون ضرورت دارد که تضمین کند که همه این عناصر در یک حالت یکپارچه، نیاز های عموم را به خوبی پوشش دهد.
 • گردشگری بیشتر ضرورت شرایط فروش یک تجربه با بهره گرفتن از خدمات و تسهیلات مطمئن به بازدیدکنندگان است.
 • گردشگری به طور مستقیم و غیرمستقیم، سودمندی اقتصادی مختلفی می‌‌تواند به همراه داشته باشد، به طوری که می‌‌توان با برنامه‌ریزی جامع و دقیق آن را بهینه و سودآور کرد. این سودمندی‌‌ها بدون برنامه‌ریزی ممکن نیست که به طور کامل شناخته شود و بدین جهت مسائل و مشکلات اقتصادی می‌‌تواند افزایش یابد.
 • امروزه ارتباط قابل توجیه بیشتری درباره توسعه و گردشگران برای هر نوع از گردشگری که پایداری را در برداشته باشد، بیان می‌‌شود. الگوی درستی از برنامه‌ریزی می‌‌تواند منابع فرهنگی و طبیعی و‌… برای جامعه میزبان و گردشگری را در فرآیند توسعه بدون محدودیت ایجاد می‌‌نماید.
 • برنامه‌ریزی ارتباط پایه‌ای برای چارچوب توسعه و طرح‌ریزی برنامه فراهم می‌‌کند که در سرمایه گذاری برای بخش خصوصی و عمومی، هر دو دارای اهمیت است (موحد، 149،1386).

برنامه‌ریزی برای گردشگری در کلیه سطوح به منظور دستیابی به توسعه و مدیریت موفق امری اساسی است. برنامه‌ریزی در سطح ملی به دلیل تعیین راهبردهای پایه و سیاست های کلی توسعه گردشگری و برنامه‌ریزی مربوط به ساختارها، معیارها و استانداردهای امکانات، عوامل نهادی و‌…. را مدنظر قرار می‌‌دهد و در این چارچوب برنامه‌ریزی منطقه‌ای و محلی و برنامه های تفصیلی تر برای جاذبه های گردشگری تدارک دیده می‌‌شود. به طور کلی مهم ترین مزایای برنامه‌ریزی ملی برای توسعه گردشگری را به شرح زیر می‌‌توان بیان کرد:

 • تدوین اهداف و سیاست‌های کلی توسعه گردشگری
 • دخالت دادن گردشگری در سیاست‌‌ها و الگوهای توسعه کشور
 • تدارک مبنایی عقلایی برای تصمیم‌گیری درباره توسعه گردشگری از سوی بخش های دولتی و خصوصی
 • بهینه و متوازن سازی مزایای اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی گردشگری که همراه با توزیع برابر این منافع با جامعه باشد و مشکلات گردشگری را به حداقل برساند.
 • تدوین خطوط راهنمایی و استانداردهایی برای تهیه برنامه های تفصیلی در زمینه های خاص گردشگری
 • بنا نهادن مبنایی برای اجرای مؤثر سیاست‌‌ها برنامه های توسعه گردشگری و مدیریت مستمر بخش گردشگری
 • تدارک چارچوبی برای هماهنگی مؤثر، تلاش و سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی در زمینه توسعه گردشگری (سازمان جهانی گردشگری، 1379، 15- 16).

 

2-17ضرورت مداخله ی دولت در توسعه ی گردشگری

از آنها که منابع مورد استفاده در گردشگری مانند محیط طبیعی، زیر ساخت و منابع فرهنگی، توسعه سایر گروه‌های دارای نفع نیز استفاده می‌شود، بنابراین توسعهی گردشگری به صورت کنترل نشده و نظارت نشده می‌تواند منابعی که اساس آن را تشکیل می‌دهند، تخریب کند. هیچ مداخله‌ای دولتی نمی‌تواند در خلاء انجام شود. گروه‌های دارای نفع باید در روند توسعه ی آن مشارکت کنند. بنابراین، ایده‌‌ها و طرح‌‌ها نباید از بالا تحمیل شود، بلکه باید خواسته‌های همه‌ی افراد دارای نفع در نظر گرفته شود. مورفی (1985) نشان داد که مشارکت اجتماع محلی شیوه‌ای برای کنترل نظم توسعه هماهنگی گردشگری با سایر فعالیتها و معرفی محصولات گردشگری مناسب‌تر است.

در این راستا شاو و ویلیام نیز شش دلیل شامل: اهداف اقتصادی، مشروعیت سیاسی، برابری و نیازهای اجتماعی، عوامل خارجی و سرمایه گذاری اجتماعی، تعدیل کنترل های منفی بر توسعه ی منطقه‌ای را برای مداخله ی دولت در گردشگری بیان کردند.( رضوانی، 151،1387)

2-18 توسعه پایدار

جهت تعریف دقیق مفهوم توسعه پایدار تبیین دو مفهوم محیط زیست و توسعه کارگشاست:

2-18-1 مفهوم محیط زیست

در یک تعریف عمومی محیط زیست عبارت است از مجموعه‌ای از موجودات زنده، منابع، عوامل و شرایط هماهنگی که در پیرامون هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات این موجود بدان وابسته است‌. کنش‌‌ها و واکنش‌ها، چرخه‌‌ها و فرآیند‌ها، حرکت‌‌ها و روابط متقابل، اثرها و تاثیرها، مجموعه زیست محیطی را در درون و از بیرون به هم متصل می‌‌کند و تمامی آنها در ارتباط با هم شبکه در هم تنیده حیات را تشکیل می‌‌دهد‌.  (صادقی و فتحی، 9،1388)

 

2-18-2 مفهوم توسعه

توسعه در کلی ترین شکل خود عبارت است از مجموعه فعالیت های منظم، سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده‌ای که در یک منطقه ، در طول یک دوره زمانی با هدف تعریف شده و به منظور برآوردن انتظارات مشخص انجام می‌‌گیرد.

کمیابی منابع از یک سو وقوع بحرانهای زیست محیطی و از سوی دیگر نگرانی های شدیدی در سطوح مختلف انسانی ایجاد نموده اند که نتیجه آن ضرورت لحاظ نمودن معیارهای زیستی در فعالیتهای توسعه است. (محمد آشنائی و حسنی ، 12،1387) مفهوم توسعه پایدار را می‌‌توان با استمرار بخشی در رویکرد مفاهیم توسعه‌ای دانست که در بستر مالی، طبیعی و انسانی سعی دارد تا ضمن گسترش بهبود سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، توسعه پایدار را نیز ممکن گرداند‌. بهبود در سطوح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همگام با التفات با حقوق آیندگان و عدالت اجتماعی برای باشندگان، هدف توسعه پایدار به حساب می‌‌آید توسعه پایدار را می‌‌توان رویکردی دانست که در ملازمه رشد اقتصادی و بهبود زیست محیطی شکل می‌‌گیرد که بایستی در هر مکان و زمان جنبه عملی گیرد. ( جعفری ، 50،1387)

 

2-19 گردشگری پایدار

سازمان جهانی جهانگردی برای اولین بار در سال 1988 (1367) اصطلاح گردشگری پایدار را طبق معیارهای گزارش لندا اینگونه تعریف نمود: « گردشگری پایدار، نیازهای گردشگران حاضر و جوامع میزبان را با محافظت و ارتقاء فرصتهای آیندگان برآورده می‌‌کند». کمیته توسعه پایدار گردشگری در نشستی در تایلند در مارس 2004 (فروردین 1383) در تعریف گردشگری پایدار تجدید نظر نمود. هدف این بازبینی انعکاس بهتر نتایج پایداری در گردشگری با توجه به نتایج کنفرانس توسعه پایدار ژوهانسبورگ است. تعریف مفهومی جدید بر ایجاد تعادل بین جنبه های زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری نیاز به اجرایی شدن اصول پایداری در همه ی بخشهای گردشگری و مورد هدف قرار دادن اهداف جهانی گردشگری (مانند زدودن فقر) تأکید دارد. (Georg,2008,8)

«کو» نیز مفاهیم مرتبط با گردشگری پایدار اینگونه توصیف می‌‌کند: «پایداری یک سیستم، در واقع توانایی سیستم جهت حفظ شرایط بقا می‌‌باشد. توسعه پایدار توسعه‌ای است که سیستم را برای حفظ شرایط بقا در سطح بالایی از کیفیت قادر می‌‌نماید. توسعه پایدار گردشگری نیز شکل خاصی از توسعه گردشگری است که سیستم را قادر به حفظ بقا در سطح بالایی از کیفیت می‌‌سازد». (ko, 2005, 19)

 

2-19-1 هدفهای گردشگری پایدار

هدف اولیه توسعه پایدار، تامین نیازهای اساسی جامعه و گسترش فرصتها برای کیفیت بهتر زندگی است. برای دستیابی به این هدف، سیستم اقتصادی باید قادر به تامین منابع و دانش فنی باشد. شرایط اساسی برای توسعه پایدار در نظر گرفتن افراد و گروه های ذینفع در این روند است. (رضوانی، 1387، 109)

همچنین در کنفرانس کره زمین 90 در کانادا پنج هدف برای گردشگری پایدار پیشنهاد شده است.

1- توسعه آگاهی و درک همکاری‌‌ها و کمکهای شایان گردشگری به محیط زیست

2- ترویج برابری و توسعه

3- بهبود کیفیت زندگی جامعه میزبان

4- ارائه تجربه ناب به دیدارکنندگان

5- حفظ و نگهداری کیفیت محیط زیست

2-19-2 ابعاد گردشگری پایدار

اسوار بروک معتقد است: ابعاد سه گانه گردشگری پایدار عبارتند از:

– محیط زیست (طبیعی و دست ساخت)

– حیات اقتصادی جوامع میزبان و شرکتهای گردشگری

– جنبه های اجتماعی گردشگری (اثرات آن بر فرهنگ میزبان و گردشگران)

اگرچه در آغاز علایق محیط زیست بیشترین توجه مشتاقان پایداری را جلب کرده بود؛ اما امروزه این سه بعد از ارزش یکسانی برخوردارند. مدیریت گردشگری پایدار در صورتی که ارتباط بین این سه بعد، به خوبی شناسایی شود، میتواند موفقیت آمیز باشد به هر حال، هدف گردشگری پایدار حداکثر نمودن اثرات مثبت و حداقل نمودن اثرات منفی دراین سه بعد می‌‌باشد. (swarbrooke, 1998, 83)

 

 

2-19-3 شاخص های پایداری گردشگری

امروزه جدیدترین ابزارهای پایداری، شاخص های پایداری هستند. امروزه به طور معمول این موضوع پذیرفته شده که شاخص های مرسوم بهزیستی (مانند تولید ناخالص های) دیدگاهی محدود، جزیی و یک طرفه نسبت به توسعه دارند. در راستای تلاش برای شاخصهایی که پیوند بین موضوعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و روابط متقابل قدرت را نشان دهند در شاخصهای پایداری مطرح شد. بنابراین چنین شاخصهایی بیشتر به عنوان ابزاری هستند که در سطح مدیریت محلی کار برد دارند.

بدون شک تلاش اساسی و مداوم برای بهبود مشارکت به عنوان بخشی از توسعه ی شاخص های پایداری وجود دارد. شاخصهای پایداری مجموعه‌ای از سنجه مختلف است که به تصمیم گیران و برنامه ریزان برای اصلاح فعالیتها و فرآیندهای توسعه ی گردشگری کمک می‌‌کند و میتواند به عنوان ابزاری برای مدیریت برنامه های موجود و چارچوبی برای طراحی فعالیتهای آینده عمل کند. (رضوانی، 146،1387)گردشگری پایدار سعی در تنظیم روابط بین جامعه میزبان، مکان گردشگری و گردشگران دارد چرا که این روابطه می‌‌تواند پویا و سازنده باشد و به دنبال تعدیل فشار و بحران بین این عناصر است تا آسیب های محیطی و فرهنگی را به حداقل رسانده، رضایت بازدیدکنندگان را فراهم آورده و به رشد اقتصادی ناحیه کمک کند. ( محسنی، 152،1388)

 

 

 

پایان نامه نقش موسیقی های بومی در توسعه صنعت گردشگری

پایان نامه بررسی اثرات گردشگری فیلم بر روی تصویر ادراک‌شده و انگیزه سفر گردشگران

پایان نامه ارائه ی مدل برنامه ریزی استراتژیک برای جاذبه های گردشگری

پایان نامه گردشگری، انگیزه ها و عوامل مرتبط با آن

پایان نامه پتانسیل‌سنجی جاذبه‌های گردشگری شهرستان هریس با تاکید بر معرفی بازارهای جدید

پایان نامه برنامه ریزی راهبردی توسعه گردشگری در استان گلستان

پایان نامه بررسی نقش و جایگاه حمل و نقل هوایی در توسعه گردشگری مذهبی در کلانشهر مشهد

پایان نامه بررسی قابلیتهای توسعه گردشگری رویداد در استان گلستان

پایان نامه بررسی عوامل موثر بر اعتماد الکترونیک در وب سایت های گردشگری

پایان نامه بررسی رابطه بین تاثیر بازاریابی کارآفرینانه برتوسعه صنعت گردشگری با تمرکز بر ویژگی های مدیران

پایان نامه بررسی تطبیقی گردشگری مذهبی در کلانشهرهای ایران

پایان نامه نقش تنوع فرهنگی در توسعه گردشگری، مطالعه موردی کشورهای ایران، انگلستان و مالزی

پایان نامه بررسی عوامل مؤثـّر بر برند گردشگری استان گیلان

پایان نامه تاثیر سازمان گردشگری استان گیلان بر پویایی اشتغال

پایان نامه بررسی عوامل تأثیرگذار بر انتخاب مقاصد مسافرتی مشتریان آژانس های مسافرتی و گردشگری استان مازندران

پایان نامه نقش عوامل مرتبط با توسعه کارآفرینی در تعاونی‌های گردشگری؛ مطالعه موردی تعاونی‌های گردشگری استان مازندران

پایان نامه نقش آمیخته بازاریابی در توسعه صنعت گردشگری در استان گیلان

پایان نامه شناسایی و اولویت بندی فرصت های کارآفرینانه در صنعت گردشگری (مورد مطالعه شهرستان مشهد)

پایان نامه شناسایی و الویت بندی عوامل موثر در اثربخشی تبلیغات پیامکی(sms)، بر مشتریان محصول گردشگری  ( مطالعه موردی : شهر همدان )

پایان نامه شناخت عوامل مؤثر بر استقرار موفق BPR و اولویت بندی این عوامل جهت استقرار موفق BPR در بانک گردشگری است.  

پایان نامه درک ریسک خدمات و استراتژی های مدیریت ریسک در آژانسهای های گردشگری استان گیلان

پایان نامه شناسایی و اولویت بندی فرصت های کارآفرینانه در صنعت گردشگری

پایان نامه درک ریسک خدمات و استراتژی های مدیریت ریسک در آژانسهای های گردشگری

پایان نامه بررسی نقش حمل و نقل بین شهری در توسعه صنعت گردشگری استان مازندران

پایان نامه نقش تنوع فرهنگی در توسعه گردشگری، مطالعه موردی کشورهای ایران، انگلستان و مالزی

دانلود پایان نامه گردشگری، انگیزه­ها و عوامل مرتبط با آن (نمونه بررسی: شهر قصرشیرین)

دانلود پایان نامه شناسایی و بررسی مؤلفه های مؤثر بر توسعه صنعت گردشگری

دانلود پایان نامه بررسی روش های قیمت گذاری خدمات گردشگری در ایران از دیدگاه مالی

دانلود پایان نامه ارائه مدلی مناسب جهت بازاریابی گردشگری شیراز با توجه به مدلp7

دانلود پایان نامه بررسی عوامل موثر بر واکنش‌های رفتاری بازدید‌کنندگان از مقصدهای گردشگری استان گیلان

دانلود پایان نامه بررسی عوامل مؤثر بر ارزش ویژه برند مقصد گردشگری استان گیلان

دانلود پایان نامه بررسی عوامل کلیدی موفقیت درپیاده سازی مدیریت ارتباط با مشتری در دفاتر خدمات گردشگری ایران(مطالعه موردی :دفاتر خدمات گردشگری استان گیلان)

پایان نامه بررسی تطبیقی گردشگری مذهبی در کلانشهرهای ایران مطالعه موردی ( قم ، شیراز و مشهد)

پایان نامه اشد:اولویت بندی و ارزیابی شاخص های حکمرانی خوب شهری در شهرهای مقصد گردشگری (نمونه موردی : شهرهای ساحلی منتخب استان مازندران)

دانلود پایان نامه ارائه ی مدل برنامه ریزی استراتژیک برای جاذبه های گردشگری( مطالعه موردی: شهرستان جیرفت)

دانلود پایان نامه تدوین راهبردهای توسعه مقصد گردشگری با رویکرد مدل فرد.آر.دیوید

دانلود پایان نامه بررسی تاثیر ابعاد فرهنگی بر توسعه و تقویت گردشگری در استان ایلام

دانلود پایان نامه تاثیر سازمان گردشگری بر پویایی اشتغال

دانلود پایان نامه تاثیر سازمان گردشگری استان گیلان بر پویایی اشتغال

دانلود پایان نامه تدوین برنامه استراتژیک شرکت تجاری – گردشگری بهده به منظور ارائه ی الگویی اثربخش

دانلود پایان نامه بررسی تاثیر شاخص های گردشگری بر عملکرد گردشگری در استان قزوین

دانلود پایان نامه تاثیر تبلیغات در جذب گردشگری ورودی به ایران (مطالعه موردی گردشگران عراقی)

دانلود پایان نامه جهانگردی الکترونیک و نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در روند توسعه گردشگری در ایران

دانلود پایان نامه رابطه بین سرمایه اجتماعی و توسعه پایدار گردشگری در روستای ابیانه

پایان نامه : ارزیابی توسعه گردشگری با بهره گرفتن از مدل دلفی و AHP جهت ارائه یک استراتژی کارامد در شمال ایران (مطالعه موردی شهرستان رامسر)،

پایان نامه تأثیر فرزندان بر فرایند تصمیم ‏گیری انتخاب مقصد در گردشگری داخلی مورد مطالعه شهر کرج

پایان نامه ثرات اقتصادی توسعه گردشگری بر شکوفایی صنایع دستی ایران

پایان نامه ارشد رشته مدیریت گردشگری : اثر بازارچه های مرزی بر گردشگری خرید

دانلود پایان نامه : بررسی نقاط قوت و ضعف صنعت گردشگری ایران و مالزی

پایان نامه رشته مدیریت اجرایی: اولویت بندی و ارزیابی شاخص های حکمرانی خوب شهری در شهرهای مقصد گردشگری

پایان نامه رشته مدیریت بازرگانی : بررسی روابط میان ارزش ویژه ی برند مقصد گردشگری, رضایت و وفاداری

پایان نامه : توسعه گردشگری گیلان با تاکید بر پتانسیل های سرمایه گذاری خارجی

پایان نامه ارشد رشته مدیریت جهانگردی: نقش تنوع فرهنگی در توسعه گردشگری

پایان نامه ارشد رشته مدیریت جهانگردی: نقش تنوع فرهنگی در توسعه گردشگری، مطالعه موردی کشورهای ایران، انگلستان و مالزی

پایان نامه رشته مدیریت با موضوع بررسی گردشگری روستایی

دانلود پایان نامه رشته مدیریت گرایش جهانگردی : مطالعه ی گردشگری سلامت در ایران

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.