رشته مکانیک

پایان نامه ارشد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی: تحلیل استاتیكی و دینامیكی تیر کامپوزیت ترمو پیزوالاستیك

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک طراحی کاربردی

با عنوان : تحلیل استاتیکی و دینامیکی تیر کامپوزیت ترموپیزو الاستیک با فرض تیموشنکو و روش اجزای محدود

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.SC” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مكانیک – طراحی کاربردی

عنوان:

تحلیل استاتیكی و دینامیكی تیر کامپوزیت ترمو پیزوالاستیک با فرض تیموشنكو و روش اجزای محدود

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

بهره گیری از سازه های نوین پیشرفته و سیستم های ترمو الکترومکانیکی مانند سیستم های با دقت بالا، سیستم های میکروترمو الکترومکانیکی، سنسورهای گسترده و سیستم های کنترل دقیق و غیره در سال های اخیر به یکی از شاخه های اصلی فعالیت های تحقیق و توسعه تبدیل شده است. به کارگیری سیستم ها و دستگاه های نوین فوق می تواند انقلاب تکنولوژیک عظیمی در صنایع مدرن ایجاد کرده و به طور مستقیم یا غیرمستقیم حیات بشر را مورد تأثیر قرار دهد. امروزه مسلم شده است که در جستجو و تحقیقات برای تکنولوژی های جدید و خلاقانه فن آوری ترمو پیزوالکتریک به طور گسترده ای در زمینه های مختلف صنعتی از میکرو سنسورهای نازک گرفته تا سازه های عظیم فضایی کاربرد داشته و علاوه بر آن کاربردهای صنعتی قدیمی تر مثل میکروموتورها و سنسورها و غیره نیز جایگاه ویژه خود را دارند. به طور عام مدل های آزمایشگاهی از نظر هزینه و شکل و اندازه و غیره محدود و تا حدودی بامطمئن هستند. مدل های تئوریک می توانند عمومی تر باشند ولی روش های تحلیلی نیز به اشکال و شرایط مرزی نسبتا ساده محدود می شوند. به همین دلیل است که حل المان محدود به منظور مدلسازی و تحلیل محیط های پیوسته ترمو پیزو الکتریسیته بسیار ضروری و مفید به نظر می رسد.

در این پایان نامه سعی کرده ام، در فصل اول به صورت اختصار سازه های باهوش و تاثیر حرارت بر آنها و همچنین خلاصه ای از مقالات معتبر، جدیدترین مطالب علمی و تحقیقات انجام شده در این زمینه را مورد مطالعه قرار دهم.

در فصل دوم، در قسمت اول تاریخچه مختصری از پیزوالکتریسیته آورده شده است. در قسمت دوم شناخت مواد پیزوالکتریک، پیروالکتریک، فروالکتریک، ترمو پیزوالکتریک و منشاءهای ایجاد قطبش آورده شده است.

در فصل سوم، در قسمت اول نقطه شروع معادلات ساختاری یک بعدی الکترواستاتیک آورده شده است. در قسمت دوم معادلات ساختاری عمومی ترمو پیزوالاستیسیته از قوانین ترمودینامیک استخراج شده است. در قسمت سوم معادلات ساختاری پیزو الکتریسیته خطی و ماتریس های ساده شده کوپل مربوط به کریستال های متقارن آورده شده است. در قسمت چهارم معادلات ترمو پیزوالاستیسیته در شرایط حرارتی کوپل و غیرکوپل مدار بسته، دو سیستم کنترلی، کنترل تناسبی و کنترل سرعت منفی و نیز قوانین حاکم بر جسم ترمو پیزوالاستیک آورده شده است.

در فصل چهارم، اصول و فرمولاسیون حاکم بر تیر مرکب ترمو پیزوالاستیک با فرض تیموشنکو با بهره گرفتن از اصل کار مجازی همیلتون و در نظر گرفتن فرضیه خطی ترمو پیزوالکتریسیته با بهره گرفتن از سیستم های کنترلی، کنترل سرعت منفی و کنترل تناسبی آورده شده است.

در فصل پنجم، معادلات حاکم بر تیر مرکب ترمو پیزوالاستیک تیموشنکو برحسب ترم های تغییر مکان و بی بعدسازی آنها و استفاده از روش گلرکین مدل المان محدود تیر تیموشنکو و نیز روش حل معادلات در بعد زمان را براساس روش نیومارک شرح داده شده آورده شده است.

در فصل ششم به حل کامپیوتری با بهره گرفتن از روش نیومارک و به بحث و نتیجه گیری حاصل از حل با شرایط مختلف پرداخته شده است.

فصل اول: مقدمه و مروری بر تحقیقات گذشته

1-1) مقدمه

ساختار کامپوزیت مواد هوشمند، توانایی ترکیب تراکم پایین و خواص مکانیکی و حرارتی بالای مواد کامپوزیت همراه با توانایی تفکیک ناپذیر مواد هوشمند در حس و تطبیق خود با محیط را فراهم می کند. بنابراین استفاده از ساختار هوشمند، به طور چشمگیری توانای بهبود کارایی سازه های فضایی را فراهم می کند. سازه های هوشمند از سازه های متداول، به وسیله المان های حسگر و محرک کنترل می شود را می توان تشخیص داد. یک نمونه استفاده از سازه هوشمند، حسگرهای استفاده شده برای کنترل سلامتی عکس العمل مکانیکی سازه در اثر تغییرات جابه جایی ها، کرنش ها و یا شتاب ها می باشد. به این ترتیب که واکنش نامطلوب یا نامساعد سازه در حسگرها دریافت می شود و یک کنترل کننده ورودی مناسب را به عملگردها می دهد و عملگرها به این ورودی واکنش نشان می دهند و تولید یک واکنش مکانیکی مطابق تغییر ایجاد شده در سازه می کنند، که سود بخش تر یا حالت قابل قبول تری می باشد.

توانایی مواد هوشمند در حس کردن و با محیط وفق دادن، باعث شده در محدوده وسیعی شامل میرا کردن ارتعاش سازه های هوای، کنترل صدای روتور هلیکوپتر، کنترل پل ها، کنترلی شکل خرپاهای فضایی بزرگ، کنترل ائیروالاستیک پرو از اجزای هوای، کنترل لرزش ساختمان ها و غیره کاربرد داشته باشند.

کرالی در سال 1993 و لوئی در سال 1997، تحقیق کاملی از حالت جاری سازه های هوشمند برای کاربردهای فضایی انجام دادند.

مواد مختلف متفاوتی را می توان هم به عنوان المان حسگر و هم عملگر در سازه های کاربردی هوشمند مورد استفاده قرار داد. بستگی به مواد ویژه انتخاب شده، المان های حسگر و عملگر از طریق الکتریک، مگنتیک، حرارت یا انرژی نور کنترل می شوند.

ماده بعضی از عملگر و حسگرهای معمول شامل: مواد پیزوالکتریک، آلیاژهای حافظه شکل، فیبر نوری، مواد الکترواسترکتیو و مواد مگنتو استرکتیو می باشند که فقط مواد پیزوالکتریک دارای توانایی منحصر به فردی می باشند که هم به عنوان حسگر و عملگر کاربرد دارند.

چسباندن یا لایه گذاری تکه های زیادی از این مواد در سازه ها، امکان حس کردن کرنش ها و اعمال تنش برای کنترل آنها را به خوبی فراهم می کند. با توجه به ابعاد کوچک آنها، تعداد زیادی از آنها را می توان در سازه ها مورد استفاده قرار داد بدون اینکه جرم سازه به میزان قابل توجهی زیاد شود.

از دیگر مزایای مواد پیزوالکتریک که کمک می کند به شناخت محبوبیت گسترده آنها شامل: ادغام ساده در سازه ها، به آسانی می توان پیزوپلیمرها و پیزوسرامیک ها را به صورت تجاری تهیه کرد و نیز تبحر استفاده از این مواد از کاربردهای قبلی در مبدل ها افزایش یافته است.

در این پروژه سعی شده است تاثیر میدان های الکتریکی، حرارتی و مکانیکی در تیرهای مرکب ترمو پیزوالاستیک مورد بررسی واقع شود. بنابراین قبل از اینکه این مواد در ساختارهای هوشمند استفاده شوند، تمام مشخصه های کوپل شده مکانیک، الکتریک و حرارت مواد هوشمند باید مشخص شده باشد. به همین منظور تحقیقات وسیعی از سال 1980 در مورد بررسی کردن هردو حالت حسگر و عملگر مواد هوشمند انجام شده است.

2-1) آشنایی مختصر با سازه های هوشمند

در دو دهه گذشته، حوزه مورد بحث مواد ساختارهای هوشمند، شاهد رشد شگرف در پژوهش و توسعه تجارب بوده است. همایش های بیشمار، سمینارها، کارگاه ها، کتب و ژورنال هایی وجود دارد که به مواد و سازه های هوشمند اختصاص یافته است و این پیشرفت و ترقی بر این گواه استوار است. وسعت این مقالات موید ملاحظاتی خاص در مورد ماهیت مربوط به رشته علمی فوق الذکر است. فیزیکدان ها، ریاضیدان ها و مهندسین مکانیک همگی درگیر توسعه و پیشرفت قسمتی از مواد و سازه های هوشمند می باشند.

یک دلیل برای این فعالیت آن است که شاید ساختن انواع مطمئن تری از سازه ها و سیستم های با قابلیت سازگاری و یا اصلاح برای تغییر شرایط عملیاتی ممکن شود. فائده وارد کردن این نوع مخصوص از مواد درون سازه ها آن است که می توانند با دریافت و تحریک کرنش ها به طور مستقیم در مکانیزم مناسب قسمتی از سازه ها را به کار اندازند.

مفهوم تکنولوژی این نوع از مواد بی اندازه گسترده است. آگاهی سازه ها از سلامت خود، کنترل از دو ویژگی مفید در عملکرد پردازش فرایند دیده بانی؛ ارتعاشات محدود شده و کنترل شده و کاربردهای درمانی تنها از این موارد می باشند. در ابتدای قرن بیست و یکم، ما در حال به دست آوردن تجارب و پژوهش در مورد نسل بعدی از مواد هوشمند سیستم های سازه ای هستیم. نسل بعدی از سیستم های مواد هوشمند دارای خصایص حرارتی، الکتریکی، گشتاور مکانیکی، تابع سازی، هوشمند و کوچک سازی (اندازه های کمتر از نانومتر) خواهند بود. با ظهور این نسل از مواد، قابلیت اطمینان و بی نقصی این سیستم ها آنها را مناسب بحث روز می کند. این سیستم ها در شرایط متنوعی کار می کنند آنها تمام طیف های مغناطیسی، الکتریکی، مکانیکی و حرارتی را پوشش می دهند. این شرایط می تواند از درجه حرارت های خیلی پایین تا خیلی بالا تغییر کند و در فشارهای پایین، فشارهای بالا، سطح بسیار خیلی کم تا بسیار زیاد، سطح کرنش پایین تا سطح کرنش بالا و میدان های الکتریکی و مغناطیسی کم تا زیاد نیز تغییر می کند. بعضی از محیط های عملیاتی مانند حرارت ایرادات جدی در طراحی و نگهداری سیستم های سازه ای هوشمند ایجاد می کنند. بررسی آزمایشی در مورد مواد هوشمد و سیستم های سازه ای به هرحال ممکن است پرهزینه باشد و بنابراین باید با روش های مختلف، نخست تئوری حاکم بر آن کامل شود.

تعداد صفحه : 241

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.