مهندسی شیمی

پایان نامه ارشد مهندسی شیمی: بهینه سازی تولید و مصرف انرژی آسیاب های کارخانه سیمان هگمتان

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی طراحی فرایندهای نفتی

با عنوان : بهینه سازی تولید و مصرف انرژی آسیاب های کارخانه سیمان هگمتان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

گروه مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند های نفتی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ” M.SC”

عنوان:

بهینه سازی تولید و مصرف انرژی آسیاب های کار خانه سیمان هگمتان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

در فرایندهای خردایش و سایش به منظور کاهش اندازه ذرات مقدار زیادی انرژی الکتریکی مصرف می شود و ماشین هایی بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد، براساس عوامل موثری که باعث کاهش اندازه ذرات می شود، به انواع فشاری و ضربه ای و چرخشی و برشی تقسیم بندی می گردند.

آسیاب های کارخانجات سیمان بیشترین مصرف انرژی را در مقایسه با بقیه قسمت های خط تولید دارند. بنابراین تصمیم بر این است که بررسی عوامل موثر بر تولید و مصرف انرژی این واحدها مورد بحث قرار گیرد و سپس با مطالعه نتایج نمونه برداری از جریان مواد در مدار و داخل آسیاب ها و نتایج اندازه گیری شرایط راهبری سیستم و سرعت گاز در داخل اطاقچه ها و با بررسی تجهیزات داخلی آسیاب ها، عملکرد آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و عوامل افت تولید و یا افزایش مصرف انرژی این واحدها شناسایی گردد و سپس برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی ویژه (کیلووات ساعت پرتن) و افزایش تولید، پیشنهاداتی ارائه گردد.

مقدمه

بحران اخیر انرژی در دنیا و بخصوص در خاورمیانه موجب گردیده است تا عرصه رقابت نهادها و بنگاه های اقتصادی تنگ تر شده و چالش های نهان سازمان ها و مراکز اقتصادی و تولیدی بیش از پیش خود را بر مدیران و دست اندرکاران تحمیل نماید.

از مهمترین رویکردهای بنگاه های اقتصادی در میدان رقابت سازمان ها، کاهش هزینه های تولید می باشد و کاهش مصرف انرژی از عمده ترین استراتژی های اتخاذ شده در این راستا بوده و حساسیت این موضوع حتی در سطوح بین المللی کاملا مبرهن است.

از عمده ترین مصرف کنندگان انرژی در بخش تولید، صنعت سیمان بوده و از این رو بهینه سازی مصرف انرژی در این بخش نیازمند توجه جدی تر می باشد.

در تولید سیمان، انرژی الکتریکی زیادی مصرف می شود. آسیاب های سیمان و مواد خام به تنهایی حدود 70 درصد انرژی الکتریکی مصرفی در تولید سیمان را (که در بهترین عملکرد، مصرف ویژه آن 90 کیلووات ساعت پرتن است) به خود اختصاص می دهند. بنابراین بیشتر کوشش ها باید بر کاهش مصرف انرژی الکتریکی آسیاب ها متمرکز گردد.

شناسایی اقدامات مناسب و لازم برای کاربرد منطقی انرژی در کوتاه مدت و بلند مدت ایجاب می کند فرایندهای تولیدی با عنایت به تحولات در ترکیب عوامل و محیط بیرونی مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار گیرد و توان تحلیلی بالایی در واحدهای تولیدی توسعه پیدا کند.

فصل اول: ماشین های خردایش و سایش

1-1- مقدمه

ماشین هایی که به منظور کاهش اندازه ذرات به کار می روند. برحسب ماکزیمم بعد محصول نهایی به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند:

1- خرد کردن اولیه 10cm تا 1m

2- خرد کردن ثانیوه یا میانی 1cm تا 10cm

3- سایش زیر 1 تا 10mm

4- سایش نرم 0/1mm تا 10mm

5- سایش بسیار نرم 10μm تا 1μm

در این مبحث ماشین های خردایش و سایش را براساس عامل موثر و اصلی که باعث کاهش اندازه ذرات می شوند تقسیم بندی می کنیم. عوامل موثری که در این دستگاه ها منجر به کاهش اندازه ذرات می گردند. عبارتند از:

1- نیروی فشار Compression or nipping

2- نیروهای ضربه ای Blow or impact

3- نیروهای لغزشی چرخشی و یا پرتابی Tumbling or Projection

4- نیروهای برشی Cutting shredding

5- نیروهای اصطکاکی یا سایشی Attiention or Friction

6- نیروهای دیگر

انواع مختلف ماشین های سایش و خردایش براساس عامل موثر به کار رفته در آنها، به صورت زیر دسته بندی می شوند:

1- ماشین های فشاری:

– سنگ شکن های فکی، چرخشی و غلطکی

– آسیاب های غلطکی کفه ای و دیسکی

2- ماشین های ضربه ای:

– سنگ شکن های چکشی

– آسیاب های پینی و ارتعاشی

3- ماشین های چرخشی پرتابی:

– آسیاب های میله ای، لوله ای و خودشکن

4- ماشین های برشی و سایشی

تعداد صفحه : 152

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.