مهندسی برق

پایان نامه ارشد مهندسی برق مخابرات: طراحی یک لینک نوری با بهره گرفتن از نرم افزار

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مخابرات

با عنوان : طراحی یک لینک نوری با بهره گرفتن از نرم افزار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

طراحی یک لینک نوری با بهره گرفتن از نرم افزار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

رشد سیستم های مخابرات نوری در دو دهه گذشته بسیار چشمگیر بوده است. ارائه سرویس های مختلف مستلزم ارائه پهنای باند وسیع و سرعت بالا جهت پوشش آنها است. در آینده شبکه های مخابراتی بزرگ با افزایش تعداد مشترکین و سرویس دهی متنوع به آنها به سرعت های ارسال بالا و چندین تراهرتزی نیازمند است. فیبر نوری و سایر ادوات نوری به دلیل داشتن قابلیت های مناسب در ارائه سرعت های بالا و پهنای باند وسیع در تبادل اطلاعات و به جهت رشد تکنولوژیکی در زمینه ساخت و به کارگیری ادوات نوری مناسب مانند فیبرهای نوری با افت کم و تقویت کننده های تمام نوری و لیزرهای باند باریک و غیره به عنوان روشی مناسب در حل مشکلات شبکه های حال و آینده مورد توجه هستند، این مزیت ها سبب شده که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد. که متعاقبا پیشرفت های قابل ملاحظه ای صورت گرفته که از جمله این پیشرفت ها ظهور سیستم های WDM (مالتی پلکسینگ طول موج) بود. طراحی لینک های TDM (مالتی پلکسینگ زمان) با توجه به ناچیز بودن آثار غیرخطی آنها مشکل نمی باشد؛ اما در سیستم های چند کاناله با بالا رفتن تعداد کانال ها اثرات غیرخطی افزایش پیدا می کند، که دیگر قابل صرفنظر کردن نیست با توجه با دشواری محاسبه آثار غیرخطی به صورت دستی، تهیه یک نرم افزار که این عملیات را به طور ماشینی انجام دهد بسیار مفید خواهد بود.

مقدمه:

سیستم های نوری به عنوان یک صنعت استراتژیک و تنها راه حل انتقال اطلاعات در بزرگراه های اطلاعاتی با سرعت بالا و پهنای باند بالا مطرح می باشد، که هر روز بر تعداد و ظرفیت آنها افزوده می شود. طراحی لینک های نوری یکی از مهمترین فاکتورهای تضمین کیفیت سرویس ها در سیستم های نوری می باشد، هر سیستم نوری شامل سه بخش اصلی فرستند ه و خط انتقال و گیرنده است که طراحی پارامترها با در نظر گرفتن محدودیت ها و مشخصات بحث اصلی این پایان نامه را تشکیل می دهد؛ جزئیات آن در فصل های آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. شبکه های نوری از بهم پیوستن لینک های نوری ایجاد می شوند، که این لینک ها را نیز با توجه به تعداد کانال ها دو دسته چند کاناله (مالتی پلکس تقسیم طول موجی موسوم به شبکه های WDM) و تک کاناله (مالتی پلکس تقسیم زمانی موسوم به شبکه های TDM) تقسیم می کنند. واضح است که در طراحی لینک های WDM متناسب با افزایش تعداد کانال ها حساسیت و پیچیدگی آن بیشتر می گردد.

فصل اول

مقدمه ای بر مخابرات نوری

1-1- سیر تاریخی ارتباطات نوری

استفاده از امواج نور مرئی یا روشنایی در ارتباطات، سالیات متمادی معمول بوده است. نور برای ارتباطات دید مستقیم (آتش و آیینه باز تابشی) از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. پیشرفت های حقیقی از قرن 19 میلادی با بهبود ارتباطات دید مستقیم آغاز شد.

بعد از اختراع لیزر در سال 1960 میلادی، ایده به کارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شکل گرفت. فیبرهای نوری در ابتدا تضعیفی در حدود 1000dB/km از خود نشان دادند که قابل قیاس با کابلهای هم محور نبودند. در سال 1964 پیشنهاد تئوری موجبر شیشه ای کم تلفات توسط Charles Kao به عنوان محیط انتقال برای مسافت های طولانی مطرح شد. و اولین فیبر شیشه ای با تلفات زیر 20dB/Km در آمریکا توسط Corning glass ساخته شد. که عملا برای انتقال اطلاعات مخابراتی قابل استفاده نبود.

در سال 1976 با کوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی شدیدا کاهش داده شد و به مقداری رسید، که قابل مقایسه (افت حدود 5dB/KM) با کابل های کوکسیال مورد استفاده در شبکه مخابرات بود، و برای اولین بار فیبر نوری به صورت تجاری به کار گرفته شد. در مدتی کمتر از 10 سال افت کابلها به کمتر از 5dB/KM و فن آوریهای اتصال به روش های مناسب با افت کم تکامل پیدا کرد.

لیزرهای نوری در ابتدا عمری در حدود چند ساعت داشتند، با پیشرفت های مهمی که در ساختار آنها به وجود آمد در سالهای 1977 طول عمر آنها بیشتر از 700 – 1000 ساعت رسید. بعد از این دوران سیستم های نوری به طور تجاری مورد استفاده قرار گرفتند و با توجه به پیشرفت های فوق العاده امروزه مهمترین سیستم های انتقال بخصوص در شبکه های زیرساخت محسوب می گردند. امروزه بیش از 90% ارتباطات راه دور و 50% شبکه های تلفن محلی، بیشتر شبکه های کامپیوتری محلی، تلویزیون های کابلی و همچنین سیستم های نظارتی و سیستم مراقبتی از راه دور از فیبر نوری استفاده می شود.

تعداد صفحه : 122

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید