رشته مکانیک

پایان نامه ارشد رشته مکانیک تبدیل انرژی: بررسی انرژی و جلوگیری از اتلاف آن در کوره نفت خام پالایشگاه تبریز

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

با عنوان : بررسی انرژی و جلوگیری از اتلاف آن در کوره نفت خام پالایشگاه تبریز

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

بررسی انرژی و جلوگیری از اتلاف آن در کوره نفت خام پالایشگاه تبریز

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

کوره ها نقش مهمی در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها دارند. آنها معمولا برای گرم کردن سیال فرایند استفاده می شوند. همچنین آنها برای کاربردهای مختلف از قبیل صنایع سیمان، شیشه، رنگ و صنایع دیگر استفاده می شوند.

ابتدا موازنه انرژی و بازیافت آن در پالایشگاه تبریز برسی گردیده است و در ادامه انواع کوره ها، ساختار و الحاقات آنها و راه های بهبود راندمان کوره مطالعه شده است.

همچنین روش طراحی کوره ارائه خواهد شد. کوره ای که مطالعه شده، کوره نفت خام پالایشگاه تبریز است. نوع کوره از نوع اتاقی با دو اتاق اشتعال، همراه با 38 مشعل در کف اتاق های اشتعال، مقاطع تشعشعی و جابجایی و یک دودکش است.

به منظور شبیه سازی بهتر پالایشگاه نفت تبریز، برگ داده ها و مبانی تئوری و مدلهای تحقیق و برسی برای محاسبه قسمتهای مختلف این کوره از قبیل: مقاطع تشعشع و جابجایی، دمای دیواره، افت فشار سیال فرایند و گازهای تولیدی در مقاطع تشعشع و جابجایی، دمای شعله آدیاباتیک، راندمان حرارتی کوره، کمیت ترکیب سوخت، طول شعله و… باید مطالعه گردد.

در مرحله بعدی، برای بهینه سازی کوره، اثرات تغییرات در پارامتر هایی از قبل: نوع سوختها و ترکیب آنها، هوا و سوخت و ترکیب آنها، پیش گرم کردن هوا و سوخت و درصد هوا بر روی راندمان و کمیت ترکیب سوخت و… بررسی شده است.

در مرحله بعد برای بهینه سازی کوره اثرات تغییرات در نوع سوختها و نرخ جریان از هوای مورد نیاز مطالعه شده است.

همچنین برای رسیدن به این هدف برنامه ای در زبان MATLAB نوشته شده است.

نتایج این مطالعه به صورت زیر است:

1- با کاهش ترکیب سوخت (Fuel Oil)، طول شعله و نرخ جریان هوای مورد نیاز کاهش و راندمان افزایش خواهد یافت.

2- بوسیله پیش گرمایش هوا و جریان هوا و سوخت، طول شعله و نرخ جریان هوای مورد نیاز، مصرف سوخت، کاهش و راندمان افزایش خواهد یافت.

3- بوسیله افزایش درصد هوای اضافی، طول شعله و نرخ جریان هوای مورد نیاز افزایش و نرخ جذب حرارت در ناحیه تشعشعی، دمای شعله، دمای گازهای خروجی، حرارت جذب شده و راندمان کاهش خواهد یافت.

به منظور رسیدن به نتایج بالا، اثر این تغییرات بر روی محیط زیست باید مطرح گردد.

سر انجام ،طرحهای از نو بنا کردن کوره برای افزایش به منظور افزایش ظرفیت و بهبود راندمان مطالعه شده است. برای کوره نفت خام پالایشگاه تبریز، اثرات افزایش ظرفیت بر روی راندمان، طول شعله و دمای ورودی نفت خام و تغییرات در ساختار کوره مطالعه شده است. همچنین برای این هدف زیر برنامه ای نیز نوشته شده است و نتیجه آن به صورت زیر آمده است: با افزایش ظرفیت (30 درصد) کوره نفت خام پالایشگاه تبریز، تعداد لوله ها در مقاطع تشعشعی و جابجایی می تواند افزایش یابد.

مقدمه:

پالایشگاه ها از بزرگترین منابع تولید انرژی در جهان بشمار می روند. از طرف دیگر مصرف انرژی آنها نیز مقادیر قابل توجهی می باشد. بطوریکه در اقلب موارد عدم صرفه جویی در مصرف انرژی می تواند یک پالایشگاه را به یک بنگاه اقتصادی ضرر ده تبدیل کند. مدیریت
انرژی یکی از مهمترین نیازها جهت اعمال این صرفه جویی هاست. در این راستا بررسی کامل مبادی تولید و مصرف انرژی و بهینه سازی آنها از مسائل بسیار مهم می باشد. با توجه به مصرف بالای کوره ها، مدیریت صحیح یک کوره سبب استفاده بهینه از آن شده و در نهایت مصرف سوخت کوره کاهش می یابد و به همان میزان هزینه کاهش خواهد یافت. در پالایشگاه ها کوره های واحد تقطیر از جمله بزرگترین و پر مصرف ترین کوره های یک پالایشگاه است بطوریکه افزایش دمای پیش گرم کن حتی برای یک درجه سانتی گراد رقم قابل ملاحظه ای را در مصرف سوخت سبب خواهد گردید.

پالایشگاه تبریز در زمینی به مساحت تقریبی 2 کیلومتر مربع در کیلومتر 15 جاده تبریز / مراغه احداث گردیده است .این پالایشگاه در سال 1353 توسط شرکت UOP طراحی شد و ساخت و نصب دستگاه ها توسط شرکت ایتالیائی SNAM PROGECTTIS و با همکاری عده کثیری از تکنیسن ها و کارگران ماهر ایرانی انجام پذیرفته است. ظرفیت اسمی پالایشگاه تبریز به هنگام طراحی 80000 بشکه در روز در نظر گرفته شده بود که به همین نحو اجراء و کل پروژه در آبان ماه 1357 تکمیل و بهره برداری از آن آغاز گردید.

با اوج گیری انقلاب شکوهمند اسلامی، مهندسین و کارکنان انقلابی پالایشگاه در اجرای فرمان رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با منظور داشتن کلیه نکات ایمنی فعالیت پالایشگاه را متوقف و دستجمعی به امت انقلابی پیوسته و اعلام
اعتصاب نمودند. همین کار کنان متعهد بلافاصله پس از پیروزی قطعی انقلاب مقدس اسلامی به فرمان امام راحل لبیک گفته و با نهایت دقت و مهارت در اسرع وقت، پالایشگاه را راه اندازی نمودند.

طی هشت سال دفاع مقدس، پالایشگاه تبریز به علت اهمیت موقعیت نظامی و سیاسی، همچنین نزدیک بودن به مرز و در نتیجه قابل  دسترس بودن بیشتر هواپیماهای دشمن، مکررا مورد تهدید حملات هوائی قرار گرفته، خصوصا در سالهای آخر جنگ تحمیلی کمتر روز و شبی اتفاق می افتاد که چندین نوبت آژیر حمله هوائی در پالایشگاه به صدا در نیاید و طی این مدت، ده ها بار توسط هواپیماهای متجاوز دشمن بعثی در معرض تهاجم قرار گرفته که 13 بار با شدیدترین وجه بمباران گردید. در این راست ا پالایشگاه تبریز 29 نفر از بهترین فرزندان خود ر ا به درجه رفیع شهادت به اسلام و انقلاب تقدیم نموده و عده بیشتری مجروح و معلول به افتخار کسب عنوان جانبازی نائل آمدند.

کارکنان مؤمن و متعهد پالایشگاه در چنین شرایط مخاطره آمیز و تحت شدیدترین فشارهای روحی و روانی و با تحمل مشقات فراوان در اثر ایمان راسخ و به برکت انفاس قدسیه حضرت امام راحل موفق شده اند علاوه بر انجام وظایف روزمره به نحو احسن بلافاصله پس از هر حمله هوائی در اسرع وقت به بازسازی دستگاه های آسیب دیده پرداخته و فعالیت مستمر پالایشگاه را تحقق بخشند که این اقدامات سریع و مؤثر خاری بود در چشم دشمنان اسلام و این مرز و بوم.

به موازات این فعالیتهای قهرمانانه و ایثارگرانه،در توسعه فعالیت پالایشگاه در کلیه زمینه ها، علیرغم وجود فشارهای اقتصادی و سیاسی استکبار جهانی و جنگ تحمیلی هشت ساله، کارکنان پالایشگاه تبریز با بهره گیری از توانایی علمی و کارائی خود حماسه آفرینی ها کرده اندکه به عنوان نمونه می توان اجرای موفقیت آمیز طرح ازدیاد ظرفیت پالایشگاه را در سه مرحله نام برد که این پروژه به دست کارکنان پالایشگاه با رعایت اصل صرفه جوئی در هزینه و وقت انجام یافت که از نظر عوامل یادشده قبل مقایسه با اجرای طرحهای انجام یافته توسط خارجیان صاحب نام در این صنعت نبوده و ورقی زرین بر صفحات دفتر پر افتخار این پالایشگاه افزوده که نتیجه این تلاش همه جانبه ازدیاد ظرفیت از 80000 بشکه در روز قبل از جنگ تحمیلی به 115000 بشکه در روز در حال حاضر است.

تعداد صفحه : 256

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.