رشته مکانیک

پایان نامه ارشد رشته مکانیک تبدیل انرژی: بررسی عوامل موثر در كارایی توربین های گاز جهت احداث نیروگاه گازی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

با عنوان : بررسی عوامل موثر در کارایی توربین های گاز جهت احداث نیروگاه گازی در منطقه عسلویه و چگونگی افزایش بازدهی کلی این نیروگاه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

‘‘M.Sc’’ پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی مكانیک – تبدیل انرژی

عنوان:

بررسی عوامل موثر در كارایی توربین های گاز جهت احداث نیروگاه گازی در منطقه عسلویه و چگونگی افزایش بازدهی كلی این نیروگاه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

بازدهی و توان خروجی از نیر وگاه گازی تابع شرایط محیطی می باشد. در این پروژه منطقه عسلویه با شرایط آب و هوایی گرم و مر طوب در نظر گرفته شده است. جهت بالاتر بردن كارایی نیروگاه گازی سه روش كلی وجود دارد.

بالا بردن دبی جرمی سیال ورودی به كمپرسور باعث بالا رفتن توان خروجی و بازدهی نیروگاه می شود. این روش با خنك كردن هوای ورودی به كمپرسور انجام می شود، در این پروژه روش تبخیری و استفاده از چیلر جذبی مورد بررسی قرار گرفته است. استفاده از خنك كن تبخیری هزینه سرمایه گذاری اولیه پائین تر و نصب و را ه اندازی آسان تر خواهد داشت، در صورتیكه استفاده از چیلر جذبی جهت خنك كردن هوای ورودی كارایی بالاتری خواهد داشت و هوای ورودی مستقل از شرایط محیطی به درجه حرارت ثابت خواهد رسید.

استفاده از دمای بالای گاز های خروجی از توربین كه بالاتر از 500 درجه سانتیگراد می باشند باعث جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد گردید، كه مناسب ترین روش، نصب بویلر بازیافت حرارتی در خروجی توربین جهت تولید بخار است.

بالا بردن دبی جرمی گاز ورودی به توربین نیز منجر به بالا رفتن كارایی نیروگاه گازی خواهد گردید، جهت این امر وابسته به سازنده توربین و به یک نسبت مجاز بخار تولیدی توسط بویلر بازیافت حرارت به محفظه احتراق تزریق می شود.

مقدمه

در منطقه عسلویه كه در مجاورت میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد، واحدهای متعدد و وسیع پالایشگاهی احداث گردیده اند. در صنایع نفت و پتروشیمی به علت نیاز شدید این صنایع به برق، در مجاورت واحد صنعتی یک نیروگاه احداث می گردد تا مستقل از شبكه به تولید برق مطمئن وپایدار بپردازد. در واحدهای پالایشگاهی به علت سهولت نصب و راه اندازی و بهره برداری از نیروگاه های گازی استفاده می شود به گونه ای كه این امر در منطقه عسلویه كاملا مشهود است.لذا دراین پروژه با توجه به تعدد نیرگاه های گازی در منطقه عسلویه، این منطقه به عنوان مبنای تحقیق در نظر گرفته شده است.

در نیروگاه گازی، اكثر گاز ورودی به توربین كه مولد قدرت است هوای محیط است. لذا باید ابتدا تاثیر مشخصات هوای محیط بر كارایی توربین گاز مشخص شود. سپس با توجه به چگونگی تاثیر مشخصات هوای محیط و سایر موارد بر كارایی نیرو گاه گازی، به بررسی روش های افزایش توان وبازدهی نیروگاه پرداخته شود.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

اكثر نیروگاه هایی كه در كشور احداث شده اند یا در حال احداث می باشند، نیروگاه گازی می باشند. از معایب نیروگاه گازی ساده، وابستگی آن به شرایط محیطی و اتلاف حرارت بس یار زیاد ناشی از دمای بالای گازهای خروجی از توربین را می توان نامبرد. در این پروژه با توجه به تعدد نیروگاه های گازی در منطقه عسلویه این منطقه جهت تحقیق انتخاب شده است.

در این پروژه هدف بر این است كه بدون تداخل با اجزاء سیكل اصلی نیرو گاه های گازی در كشورمان (توربین، كمپرسور و محفظه احتراق) روش هایی جهت بهینه سازی نیروگاه ارائه شود تا بتوان با ساختار موجود توان و بازدهی نیروگاه گازی را افزایش داد.

2-1) پیشینه تحقیق

روش های مختلفی جهت بهینه سازی نیروگاه های و بالابردن كارایی آن در كتب و مقالات علمی مختلف ارائه شده است. در بخش مراجع به بخشی از این كتب و مقالات اشاره شده است. اهم این روشها شامل:

خنك كردن هوای ورودی به كمپرسور، دو مرحله ای كردن كمپرسور و استفاده از خنك كن هوا بین كمپرسورها، افزایش دبی جرمی گاز ورودی به توربین بوسیله تز ریق هوای فشرده، آب یا بخار با فشار مناسب به محفظه احتراق، گرم كردن گاز بوسیله گاز خروجی از توربین قبل از ورود به محفظه احتراق و تولید بخار توسط بویلر بازیافت حرارت كه در مسیر گازهای خروجی از توربین نصب شده می باشند. برخی از این روشها در عمل به علت پیچیده كردن سیكل نیروگاه به ندرت استفاده شده اند.

3-1) روش كار و تحقیق

فرایند صورت گرفته در انجام این پروژه به شرح ذیل می باشد:

– جست و جوی كتابها و مقالات علمی معتبر.

– انتخاب روش هایی جهت بالابردن كارایی نیروگاه بطوریكه این روشها قابلیت اجرایی داشته و حداقل تداخل با سیكل نیروگاه های موجود كشور را داشته باشند.

– انجام محاسبات نیروگاه ساده گازی و شناخت عوامل مؤثر در كارایی آن.

– نوشتن كد كامپیوتری برای محاسباتی كه دارای حل تحلیلی نمی باشند.

– اعمال روش های اصلاحی به نیروگاه گازی ساده و محاسبات مربوطه.

– بحث و نتیجه گیری.

تعداد صفحه : 110

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.