عمران

پایان نامه ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: بهبود عملكرد و راندمان بهره برداری از مخزن سد سفیدرود

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران سازه های هیدرولیکی

با عنوان : بهبود عملكرد و راندمان بهره برداری از مخزن سد سفیدرود از دیدگاه عملیات رسوب زدایی (شاس)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

( MSc.) سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

گروه مهندسی عمران – سازه هیدرولیكی

عنوان:

بهبود عملكرد و راندمان بهره برداری از مخزن سد سفیدرود از دیدگاه عملیات رسوب زدایی (شاس)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

سالانه بین 0/5 تا 1 درصد حجم ذخیره مخازن در سرتاسر دنیا در اثر رسوب گذاری در آنها از بین می رود. بنابراین رسوبگذاری در مخازن سدها از جمله مسائل مهم و حیاتی می باشد كه باید در زمینه بهره برداری و بحث عمر مفید مخزن سد مد نظر قرار گیرد. از طرف دیگر با توجه به روند رو به رشد رسوبگذاری در مخازن و كمبود مناطق مناسب برای ساخت و ایجاد سدهای جدید رسوب زدایی از مخازن و كنترل رسوبات در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در ایران سالانه بین 175 تا 250 میلیون متر مكعب از حجم مخازن سدها در اثر رسوب گذاری از دست می رود. نرخ سالانه كاهش حجم مخازن ایران به صورت سر جمع بین 0/5 تا 0/75 درصد متغیر است. متأسفانه این نرخ با گذشت زمان رو به افزایش است.

رسوب زدایی هیدرولیكی با بهره گرفتن از گشودن و دریچه های تحتانی (عملیات شاس) و تخلیه جریانات غلیظ و برداشت مكانیكی رسوبات و انحراف رسوبات در بالادست مخزن و سیفون كردن رسوبات و لایروبی هیدرولیكی رسوبات توسط پمپ از جمله روش های درمانی می باشند.

عملیات شاس عبارت است از خارج كردن رسوبات انباشته شده در پشت سد از طریق گشودن دریچه های تحتانی برای كاهش سطح آب به پایین ترین رقوم آن و افزایش سرعت و به تبع آن تنش جریان در مخزن سد.

در تحقیق حاضر به پیشینه انجام این عملیات در سد سفیدرود پرداخته شده و روش های مختلف و اثر اجرای آن بر بهبود عملكرد این سازه مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.

از نتایج حاصل در این تحقیق می توان به موارد ذیل اشاره كرد:

عملیات شاس جهت احیا حجم از دست رفته مخازن سدها انجام می پذیرد. انجام عملیات شاس به دو صورت با تخلیه ناقص و با تخلیه كامل مخزن سد انجام می شود كه در حالت تخلیه كامل راندمان عملكرد این عملیات بیشتر است. همچنین در حین انجام عملیات شاس راندمان كلی عملیات به تدریج و مرور زمان كاهش پیدا كرده كه با انجام عملیات تكمیلی در تالوگ و نیز آب اندازی و فرسایش رسوبات نهشته شده این امر جبران شده است.

البته انجام عملیات شاس دارای معایبی نیز می باشد كه كنترل اثرات مخرب زیست محیطی و نیز تاثیرات آن بر سازه های انتقال آب پایین دست از اهمیت بالایی برخوردار است.

مقدمه

توسعه اقتصادی ایران، كشاورزی – صنعت – خدمات، به توسعه و بهره برداری خردمندانه از منابع آب كشور وابسته است. پدیده رسوب گذاری مخازن سدها از جمله مسایل مهم و تاثیرگذار در عملكرد این سازه ها می باشد و بر این اساس بررسی دقیق آن اهمیت فوق العاده دارد كه با انجام این كار و نیز بررسی اطلاعات حاصل شده، می توان در مورد چگونگی عملكرد سازه مورد تحقیق اظهار نظر كرد و از نتایج آن در طراحی های بعدی سود برد.

امروز رسوب گذاری در رودخانه ها و تجمع رسوب در مخازن سدها در اكثر كشورها و مناطق جهان به عنوان یک چالش مهم مطرح می شود. داده های آماری ارائه شده نشان می دهد كه یک نرخ سالانه 0/3% در جهان و در آسیا در حدود 0/5 تا 1 درصد را نشان میدهد.

ورود و ته نشینی رسو ب در تونل ها و كانال های آبگیر كه باعث كاهش ظرفیت انتقال و وارد آمدن خسارت به این سازه ها می شود. این تحقیق بر آن است تا با بررسی اثرات پدیده رسوب در مخازن سدها، روش های مختلف پیشگیری و درمان مرور شده و با جزئیات بیشتر به بحث و بررسی عملیات شاس در سد سفیدرود پرداخته شود.

در نهایت نتایج حاصل از انجام این عملیات مورد بررسی قرار گیرد.

تعداد صفحه : 68

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.