مهندسی برق

پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: طراحی کنترل کننده پیش بین برای سیستم های چندمتغیره صنعتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق کنترل

با عنوان : طراحی کنترل کننده پیش بین برای سیستم های چندمتغیره صنعتی با بهره گرفتن از تکنیک های هوشمند تطبیقی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – كنترل

عنوان:

طراحی كنترل كننده پیش بین برای سیستم های چندمتغیره صنعتی با بهره گرفتن از تكنیک های هوشمند تطبیقی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

در این پایان نامه كنترل پیش بین تطبیقی سیستم های چندمتغیره به صورت روی خط با بهره گرفتن از تكنیک های شناسائی هوشمند تطبیقی بررسی خواهد شد و نتایج حاصله بر روی مدل عمومی یک برج تقطیر در آرایش دینامیكی LV مورد پیاده سازی و اجرا قرار خواهد گرفت.

برای دستیابی به كنترل مطلوب تطبیقی و برخط سیستم ها استفاده از روش شناسایی مناسب الزامی است. عدم وجود مدل دقیق ریاضی برای فرایندهای صنعتی و وجود ترم های غیرخطی در اكثر سیستم های فیزیكی، فازشناسائی را در پروتكل های كنترلی حائز اهمیت فراوان ساخته است. لذا در این پایان نامه شناسائی فازی سیستمهای غیرخطی چندمتغیره براساس مدل فازی Takagi-sugeno در فاز شناسائی سیستم بررسی شده و به كارگرفته می شود. در این پایان نامه سیستم غیرخطی چندمتغیره ابتدا با بهره گرفتن از الگوریتم eTS مدلسازی می شود و سپس تداخل سیستم چندمتغیره حول یک نقطه كاری خاص، براساس روش آرایه بهره نسبی استخراج می گردد. علاوه بر روش آرایه بهره نسبی یک روش جدید آنالیز تداخل با توجه به داده های هردو حالت ماندگار و گذرا معرفی گشته و برای سیستم های گسسته نیز گسترش داده شده است. در این روش كه آرایه بهره نرمالیزه شده نسبی نام دارد، از انتگرال خطا به عنوان معیاری كه ویژگی های دینامیكی تابع تبدیل را دربر می گیرد، استفاده می كنیم. چرا كه ممكن است ورودی پروسه، همه ی بازه های فركانسی را دربر بگیرد. از این رو ارزیابی از كل دینامیک سیستم نیاز است تا برخی فركانس های خاص. علاوه براین چون برای دستیابی به خطای حالت ماندگار صفر در پروسه های كنترل بازگشتی یک ترم انتگرالی درتابع تبدیل سیستم گنجانده می شود. لذا این معیاربه خوبی دینامیک خروجی سیستم را پوشش می دهد.

در ادامه چندین روش مختلف دكوپله سازی سیستم های چندمتغیره مورد بررسی قرار گرفته است و یک روش دكوپله سازی مناسب و كاربردی در صنعت معرفی می گردد. این روند برای كاهش تداخل حلقه ها و جفت گیری مناسب ورودی – خروجی برای اعمال فاز كنترل استفاده می گردد.

به دلیل مزایای زیاد كنترل كننده پیش بین نسبت به سایر روش های كنترل كلاسیک و همینطور بدیع بودن اعمال این كنترل كننده به صورت تطبیقی و برخط به همراه این روش شناسایی هوشمند غیرخطی، در صنعت و مخصوصا برای سیستم های چندمتغیره، كنترل پیش بین تطبیقی به صورت برخط در مرحله كنترل استفاده گردیده است.

نهایتا روش ارائه شده برروی مدل عمومی یک برج تقطیردر آرایش دینامیكی LV به كار گرفته شده است.

مقدمه:

برای دستیابی به كنترل مطلوب تطبیقی و برخط سیستم ها استفاده از روش شناسایی مناسب الزامی است. عدم وجود مدل دقیق ریاضی برای فرایندهای صنعتی و وجود ترم های غیرخطی در اكثر سیستم های فیزیكی، فاز شناسائی را در پروتكل های كنترلی حائز اهمیت فراوان ساخته است. لذا در این پایان نامه شناسائی فازی سیستمهای غیرخطی چندمتغیره براساس مدل فازی Takagi-sugeno در فاز شناسائی سیستم بررسی شده و به كارگرفته می شود.

در حالت برخط تمام داده ها را در ابتدای پروسه آموزش در اختیار نداریم، بنابراین آموزش مدل فازی TS باید با اولین نمونه داده شروع شود. در این شرایط ساختار مدل در ابتدا در دست نیست و به صورت تدریجی در خلال پروسه شناسایی تكامل می یابد. آموزش پیوسته و برخط مدل TS، برپایه روش دسته بندی بازگشتی غیر تكرارشونده بنا شده است، كه قسمت مقدم را تخمین می زند و الگوریتم حداقل مربعات بازگشتی پارامترهای زیر مدل های خطی تالی را محاسبه می كند. در این روش، ساختار مدل در ابتدا شناخته شده نیست و در طی پروسه شناسایی تكامل می یابد. (قابل ذكر است كه این تكامل بسیار آهسته تر از تكامل پارامترهای مدل صورت می گیرد. در مدل eTS پتانسیل داده جدید برای به هنگام كردن پایگاه قوانین، استفاده می شود. در این الگوریتم داده های پرت هیچگونه شانسی برای اینكه به عنوان مركز قانون انتخاب شوند، ندارند. دلیل این مسئله روش خاص تعریف مراكز قانون است. این مسئله بسیار مهم است كه آموزش بدون هیچ گونه دانش اولیه از سیستم و فقط با بهره گرفتن از اولین داده آغازمی شود. این ویژگی جالب توجه كاربرد این شیوه را در بسیاری از سیستم های تطبیقی سودمند می سازد.

به دلیل مزایای زیاد كنترل كننده پیش بین نسبت به سایر روش های كنترل كلاسیک و همینطور بدیع بودن اعمال این كنترل كننده به صورت تطبیقی و برخط به همراه این روش شناسایی هوشمند غیرخطی، در صنعت و مخصوصا برای سیستم های چند متغیره، كنترل پیش بین تطبیقی به صورت برخط در مرحله كنترل استفاده گردیده است.

تعداد صفحه : 99

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید