مهندسی برق

پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: شبیه سازی واحد EDC پتروشیمی بندر امام

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : شبیه سازی واحد EDC پتروشیمی بندر امام و بهبود کنترل آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.S C ” پایان نامه دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – كنترل

عنوان:

شبیه سازی واحد EDC پتروشیمی بندر امام و بهبود كنترل آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

از آنجا كه كشور ما یكی از تولیدكنندگان بزرگ نفت و محصولات پتروشیمی در جهان است، به روز نمودن شرایط تولید محصولات مختلف با توجه به تقاضای بازارهای جهانی، داشتن حق انتخاب تولید محصولات جانبی و احساس نیاز به داشتن عكس العمل های سریع وصحیح در شرایط مختلف عملیاتی، می تواند اهمیت كنترل كارخانه های نفتی و شیمیایی با روش های هوشمند و پیشرفته را نشان دهد. در این تحقیق، كارخانه پتروشیمی EDC شركت پتروشیمی بندر امام شبیه سازی شده است. با توجه به كارآیی بالای نرم افزار HYSYS، شبیه سازی در محیط این نرم افزار انجام پذیرفته است.

با توجه به قابلیت ها و كارایی الگوریتم ژنتیك، از این الگوریتم جهت بهینه سازی پارامترهای كنترل كنننده های كارخانه، استفاده شده است.

MATLAB به عنوان نرم افزار اصلی برنامه نویسی انتخاب شده، با كمك نرم افزارهای VB و EXCEL لینك ارتباطی بین نرم افزارهای MATLAB و HYSYS بوجود آمده است.

با اجرای برنامه، پارامترهای كنترل كننده، بهینه گردیده و نتایج مطلوبی حاصل شده است.

فصل اول

مقدمه

عملیاتی كه مربوط به كنترل فرایند باشد اغلب در طبیعت موجود است، چنین كنترل فرایند “طبیعی” می تواند برای هر عملیاتی كه مشخصه های فیزیكی داخلی را كه برای یک سازمان مهم هستند را تنظیم می كند، تعریف شود.

انسانهای نخستین متوجه شدند كه تنظیم بعضی از پارامترهای محیط خارجی آنها، برای بهبود زندگی بسیار ضروری هستند. این تنظیم می توانست به عنوان “كنترل فرآِیند به صورت مصنوعی” یا به صورت ساده تر به عنوان “كنترل فرایند” تعریف شود. این نوع از كنترل فرایند، با بررسی یک پارامتر، مقایسه آن با مقدار مورد نیاز و ایجاد یک اكشن كنترلی برای نزدیک شدن آن پارامتر به مقدار مورد نیاز صورت می پذیرد. یكی از نمونه های اولیه چنین كنترلی استفاده انسان های اولیه از آتش برای تنظیم درجه حرارت محیط اطرافشان بود.

دوره كنترل اتوماتیک فرایند زمانیكه بشر تنظیم كردن اتوماتیک پروسه ها برای تولید محصولات یا مواد فرایندی بهتر را آموخت به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت.

كنترل سیستم ها و اتوماسیون در صنایع از قرن 19 میلادی مورد توجه قرار گرفت. با رشد كمی و كیفی صنایع مختلف ، از سالهای 1950 به بعد رشد و پیشرفت چشمگیری پیدا نمود و توانست نقش بسیار اساسی در پیشرفت صنایع مهندسی داشته باشد.

سیستم های كنترل در عمل معمولا پیچیده می باشند و همین امر ایجاب می نما ید كه این سیستم های پیچیده، مورد تحلیل و مدلسازی ریاضی قرار گیرند. در این عمل اصول ریاضی و قواعد مشابهی برای تجز یه و تحلیل، مدلسازی و طراحی سیستم كنترل برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و نحوه بررسی دینامیک سیستم ها و اصول طراحی كم و بیش مشابه می باشد و جالب است كه بدانیم اصول طراحی سیستم كنترل برای یک راكتور شیمیایی یا برج تقطیر مشابهت فراو انی با طراحی سیستم كنترل جنگنده های F-16، جمبوجت بوئینگ 747، اتومبیل های سریع مسابقه ای و بیل مكانیكی جمع آوری زباله دارد.

امروزه با توجه به گسترش و پیچیده گیهای روزافزون صنایع نیاز به فراگیری زمینه های مختلف علم و كنترل و طراحی سیستم های كنترل و برطرف سازی نقایص اینگونه سیستم ها بیش از پیش احساس می شود، چرا كه سیستم های كنترل در كارخانجات به خصوص صنایع شیمیایی همواره با خطرات و مشكلات عدیده ای از نظر ا یمنی دست به گریبان بوده است و این سیستم ها كه در حكم مغز آن واحد ها می باشند، فرآمین مورد نظر را به قسمت های مختلف ارسال می كنند. واكنش های ناشی از این فرامین و یا تغییرات محیطی بوجود آمده در آن بخش را از طریق سیستم دریافت می نمایند تا فرآمین متناسب را جهت رفع تغییرات و برقراری توازن و تعادل در آن قسمت صادر نمایند. دانستن و كاربرد علم كنترل عامل بسیار مهم در دست یابی به بازده بهینه سیستم های دینامیكی می باشد.

روش های متعارف مختلف طراحی سیستم كنترل، معمولا روش های سعی و خطا می باشند، كه در آنها برای استفاده پارامترهای طراحی یک سیستم قابل قبول، روش های مختلف تحلیل، بطور تكراری مورد استفاده قرار می گیرند. نحوه عملكرد قابل قبول سیستم معمولا بر حسب مشخصه های زمانی نظیر زمان صعود، زمان قرار، حداكثر جهش و یا برحسب مشخصه های فركانسی نظیر حد فاز، حد دامنه و پهنای باند بیان می شود. لیكن با این روش، در مورد سیستم هایی با چند ورودی و چند خروجی كه نیازهای تكنولوژی امروزه را برآورده می نمایند، باید معیارها یا نحوه عملكرد های گوناگونی صادق باشند.

روش جدید و مستقیم طرح چنین سیستمهای پیچیده ای كه كنترل بهینه نامیده می شود، با توسعه كامپیوترهای دیجیتال، امكان پذیر شده است.

هدف سیستم بهینه تعیین سیگنالهای كنترل به طوری است كه در محدودیتها یا قیود فیزیكی صدق كرده و در ضمن نحوه عملكرد یا معیار معینی را حداقل یا حداكثر نماید.

در طرح سیستم های كنترل، هدف نهایی بدست آوردن كنترل كننده ای است كه باعث عملكرد سیستم بطریق مطلوبی شود. معمولا پارمترهای دیگری نظیر وزن، حجم، قیمت و قابلیت اعتماد نیز در طرح كنترل كننده تاثیر داشته و بین مشخصات مورد لزوم نحوه عملكرد و ملاحظات اجرایی باید كم و زیاد نمود. طراح با بهره گرفتن از مشابه سازی، تحلیل ریاضی یا روش های ترسیمی اثرات جاسازی تجهیزات و وسائل فیزیكی مختلف را در سیستم برآورد مینماید.

با روش سعی و خطا، یا یک طرح كنترل كننده قابل قبولی بدست می آیِد و یا طراح نتیجه می گیرد كه مشخصات مورد لزوم نحوه عملكرد، نمی توانند مصداق پیدا كنند.

تعداد صفحه : 116

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید