مهندسی برق

پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: كاربرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کابرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

”M.Sc“ پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات (گرایش میدان و امواج)

عنوان:

كاربرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

خلاصه

موج SAW یک موج سطحی صوتی می باشد كه در طول سطح یک ماده منتشر می شود. به طور معمول موادی كه در ساخت این زیر لایه مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از كوارتز، لیتیم نیوبیت و لیتیم تانتالیت، كه با ایجاد برش های متفاوت خصوصیات متفاوتی دارند. این مواد دارای خاصیت فیزوالكتریک می باشند، یعنی با اعمال میدان الكتریكی به سطح نیروهایی ایجاد می شوند كه به شكل امواج SAW در طول سطح حركت می كنند. دستگاه هایی كه از این خاصیت استفاده می كنند عبارتند از خطوط تأخیر، رزوناتورها، فیلترها و… .

سیستم های ارتباطی بی سیم یكی از زمینه های ارتباطات می باشد كه با سرعت زیادی در حال توسعه و افزایش است. تلفن های سلولی و بی سیم هم اكنون در زندگی امروزه پایه گذاری شده اند. سیستم های تكمیلی دیگری همانند سیستم های ارتباطی شخصی با دسترسی جهانی و شبكه های دیتای بی سیم قسمتی از ارتباطات آینده را تشكیل خواهند داد. توسعه چنین سیستم هایی بر روی تكامل تكنولوژیكی و مشخصات كاری متمركز شده است. افزایش تقاضا مبنی بر كوچك سازی اجزاء منجر به استفاده از اجزاء SAW در مدارهای دستگاه های رادیویی پیشرفته شده است. علاوه بر آن پرفورمنس ویژه اجزاء RF SAW نیز بر روی مدار گیرنده تاثیر گذاشته است. همچنین كیفیت رادیویی افزایش یافته و وزن، اندازه و قیمت نهایی مدار كاهش یافته است. علاوه بر آن از آن جایی كه تلفن موبایل سبك و كوچك در بازار ارجحیت دارد، اندازه فیلترهای IF SAW سال به سال کوچکتر می شود.

در سیستم های تلفن سلولی CDMA آنالوگ و TDMA ارسال و دریافت به طور همزمان انجام می شود. بنابراین باید دوپلكسر در آنتن استفاده شود. دوپلكسر آنتن از فیلتر های SAW نوع لدر استفاده می كند كه برای اولین بار در سال 1998 در سیستم AMPS − CDMA به كار برده شد. اندازه این پکیج 2mm3*7.5*9.5 بود. برای ساخت دوپلكسرهای آنتن SAW باید فیلتر SAW به گونه ای طراحی شود كه ا فت پایین تر و قطع تیزتری داشته باشد و مواد الكترودی كه پایداری توان بالاتری را ایجاد می كنند، استفاده شود و نیاز به طراحی پكیجی دارد كه افت پایین تر و اندازه كوچك تری داشته باشد. به وسیله ارتقاء چیپ فیلتر و كاهش اندازه پكیج تا 5 میلی مترمربع می توان اندازه دوپلكسرها را كاهش داد. به هر حال، دوپلكسر SAW با افت پایین و مشخصات قطع تند برای كاربردهای فركانس بالا مورد نیاز است. از طریق مشخصات فیلتر SAW ارتقاء یافته، می توان دوپلكسری برای سیستم PCS − CDMA 1.9GHz ساخت.

علاوه بر آن دستگاه های SAW به خاطر مزایایی مانند كوچكی، سبكی، پایداری و ضربه پذیری برای استفاده در سیستم های ماهواره ای در نظر گرفته شده اند.

فصل اول

آشنایی با فیلتر SAW 

1-1- مقدمه

یک موج سطحی صوتی SAW یک نوع حركت موج مكانیكی می باشد كه در طول سطح یک ماده جامد حركت می كند. این موج در سال 1885 به وسیله لرد رایلی كشف شد و پس از آن به این نام نامیده شد. رایلی نشان داد كه امواج SAW می توانند مؤلفه ای از سیگنال مرتعش مربوط به زلزله را به خوبی توصیف كنند. امروزه این امواج صوتی اغلب در دستگاه های الكترونیكی استفاده می شوند. در نگاه اول استفاده از یک موج صوتی در كاربردهای الكترونیكی عجیب به نظر می رسد؛ اما امواج صوتی مشخصات ویژه ای دارند كه آ نها را برای كاربردهای خاصی مناسب می سازند. این امواج استفاده های متعارفی دارند. در بسیاری از ساعت های مچی از كریستال به عنوان یک رزوناتور صوتی برای تولید فركانس صحیح استفاده می شود، اگر چه در این رزوناتور از امواج صوتی bulk بیشتر از امواج سطحی استفاده می شود.

یک دستگاه SAW ابتدایی در شكل 1-1 نشان داده شده است كه شامل 2 ترانسدیوسر اینتردیجیتال IDT بر روی یک زیر لایه فیزوالكتریک (Piezoelectric) همانند كوارتزمی باشد. IDT شامل الكترودهای فلزی تو در تو است كه برای ارسال و دریافت امواج استفاده می شوند به طوری كه یک سیگنال الكتریكی به یک موج صوتی و سپس به الكتریكی تبدیل می شود. مزیت عمده ای كه این امواج نسبت به سایر امواج دارند این است كه بسیار آرام حركت می كنند (مثلاً 300m/s)، چنان كه تاخیرهای بزرگی را می توانند ایجاد كنند. از آن جایی كه شكل IDT قابلیت تغییرات بسیارزیادی را دارد، در نتیجه دستگاه های متنوعی را می توان با بهره گرفتن از این خاصیت ساخت. اوایل سال 1970 دستگاه های SAW به منظور فشرده سازی پالس رادار، اسیلاتورها و فیلترهای میان گذر در تلویزیون های خانگی و رادیوهای حرفه ای تولید شدند. فیلترهای جدید SAW با كارآیی بالا وارد بازار شده اند و تعداد بسیار زیادی (حدود 3 بیلیون در سال) نیز در حال تولید می باشند.

شکل 2-1 حركت امواج SAW در طول سطح یک ماده جامد را نشان می دهد. هنگامی كه موج SAW از این سطح عبور می كند، هریک از اتم های ماده یک مسیر بیضی شكلی را طی می كند، در حالی كه این مسیر برای هر دوره از حركت موج تكرار می شود. هر چه قدر به عمق نفوذ می كنیم اتم های كمتری از سطح جا به جا می شوند. بنابراین، این موج در امتداد سطح هدایت می شود. در ساده ترین حالت (یک ماده ایزوتروپیك)، اتم ها در سطحی معروف به صفحه جهتی حركت می كنند. صفحه جهتی، صفحه ای معمولی است كه انتشار در آن در جهت مشخصی می باشد.

تعداد صفحه : 162

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید