مهندسی برق

پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: بررسی و تحلیل مکانیزم گزار از IPv4 به IPv6

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : بررسی و تحلیل مکانیزم گزار از IPv4 به  IPv6 و شبیه سازی پروتکل مسیریابی OSPF در شبکه IPv6

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی برق- مخابرات

عنوان:

بررسی وتحلیل مکانیزم گذار از IPv4 به IPv6 و شبیه سازی پروتکل مسیریابیOSPF  در شبکه IPv6 

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

با توجه به اینکه توسعه وگسترش تمامی شبکه های مخابراتی براساس IP یک امر بدیهی و اجتناب ناپذیر میباشد در عین حال کاستی های IPV4 (تهی شدن قریب الوقوع آدرس های اینترنتی ، افزایش حجم اطلاعات مسیریابی همگام با رشد انفجاری اینترنت، Segmentation وپردازش سرآیند در مسیریاب که بسیارزمانبراست ونیاز به سرویس های جدید برای انواع جدید فایلهاو….) ، تامین نیازهای کاربران توسط اپراتورهای شبکه را با محدودیت مواجه خواهد نمود و باعث میگردد که توسعه براساس IPV4، در آینده مشکلات جدی بهمراه داشته باشد و هر چقدر توسعه براساس IPV4 ادامه یابد ، فرایند گذر از IPV4  به IPV6 پیچیده تر و مشکل سازتر می شود.

نظریه های گوناگونی در حوزه ی آدرس دهی وجوددارد که منجر به نتایج متفاوتی شبیه به دیدگاه های ریاضی و نگرشهای مرتبط با مدلهای مورد استفاده کنونی شده است . اینترنت کنونی که از IPV4 استفاده می نماید برای پشتیبانی از تجارت و شرایط عملیاتی قابل بهره برداری جهت کاربردهای نظیر- به – نظیر، امنیتی ، بیلیونها دستگاه موبایل ، سنسورهای شبکه و ساختار محاسباتی توزیع شده مورد نیاز برای پشتیبانی از شبکه موبایل کافی نمی باشد. IPV6 عنوان یک میانجی ضروری و حلال مشکلات برای اینترنت نسل آینده عمل می کند بطوریکه پیشرفت فراگیر و قابل ملاحظه ای را در بسیاری از کاربردهای شبکه و اینترنت به صورت عام ایجاد می نماید.

توسعه شبکه IP براساس IPV6  یک اصل مهم در روند توسعه شبکه ها میباشد.گذر از IPV4  به IPV6  در سطح اینترنت مکانیزم دشواری است که نیازمند یک دوره زمانی است . دست اندرکاران پیش بینی می کنند که این گذار سالها طول بکشد بنابراین در طول این دوره زمانی بایستی ملاحظاتی برای همزیستی موقت گره های IPV4 و IPV6 در نظر گرفت.

مقدمه

در دهه اخیر در حوزه مخابرات مهمترین فن آوری که بر ساختار شبکه های مخابراتی تاثیر بسزائی داشته است فناوری IP می باشد . این تاثیر بحدی است که امروزه سعی می شود هر نوع محصول یا فن آوری که به عرصه مخابرات معرفی میشود، به نحوی کاربرد و استفاده از آن بر این اساس باشد . همچنین برای هرگونه تغییر در ساختار شبکه ها چه در توسعه و چه در احداث شبکه های جدید ، این مفهوم یک اصل بنیادی می باشد.ترافیک غالب در شبکه های آتی ترافیک IP میباشد که جهت عرضه سرویس های چندرسانه ای (صوت – تصویر – دیتا) اقتصادی تر است . مناسبترین روش ایجاد یک شبکه یکپارچه نمودن آن است که از سرمایه گذاری ها و سرویس های موجود بیشترین استفاده بعمل آید. چنین شبکه ای برای تمامی اپراتورهای مخابراتی اید هال میباشد ولی هنوز تنگناهایی جهت پیاده سازی
کامل این شبکه وجود دارد. این شبکه ها تحت عنوان شبکه های نسل آینده نام برده میشود . شبکه نسل آینده شبکه ای است که بر مبنای یکپارچه سازی سروی سها و استفاده از فن آوری سوئیچینگ بسته ای طراحی گردیده است . دررابطه با شبکه های موبایل نیز با توجه به این که سیستم 4G مبحثی جدید است ،اما آنچه که مسلم است اینست که این سیستم دارای قابلیت‌های بسیار قوی و کاملی است که توجه هر کشور و هر اپراتوری را بخود جلب می کند. تمامی موارد ذکر شده در بالا دلایلی هستند که ما را برای ایجاد یک شبکه IP پرتوان و پر ظرفیت که بستری مناسب برای پذیرش و اجرای تکنولوژی های جدید در سالهای آینده باشد مصمم تر می کند، مهمترین معضل در این مرحله عدم تطبیق مناسب این پروتکل با زیر ساخت های مخابراتی موجود در دنیا می باشد . در جهت حل این معضل مجموعه ای از راه حل ها بکار گرفته شده است . بخشی ازمجموعه تغییرات و تحولات مفهوم IP در روند به کارگیری آن در شبکه های مخابراتی، اقداماتی در خصوص بهبود ویژگی های پروتکل IP میباشد. مهمترین تغییر که در این خصوص انجام پذیرفت معرفی IPV6  و شروع به کارگیری آن بجای IPV4 بود تا بتواند نقایص پروتکل IP را بر طرف سازد IPV6  نسبت به IPV4 دارای روش و فرمت آدرس دهی بهتری میباشدکه اهم مزیتهای آن عبارت است از:

1- پردازش بهینه تر: در IPV6، با مرز بندی بهتر روی فیلدها امکان پردازش بهینه تری فراهم می شود.

2- سرآیند بسط یافته: با بسط سرآیند در IPV6 انعطاف پذیری بیشتری در اختیار کاربران قرار می گیرد.

3- ایجاد سرآیند Flow Label: با ایجاد یک Flow Label در سرآیند IPV6 امکان تعریف جریان ترافیکی متفاوت روی یک اتصال بوجود آمده و در نتیجه می توان کیفیت سرویس مورد نیاز هر یک از این جریان ترافیک ها را روی شبکه پشتیبانی کرد.

4- افزایش توانایی آدرس دهی: با اختصاص یک فضای 128 بیتی برای آدرس، امکانات آدرس دهی به صورت قابل توجهی در IPV6 بسط داده شده است.

5- حذف Checksum: حذف Checksum مربوط به سرآیند از ویژگی های IPV6  نیز می باشد.

6- امنیت: با ایجاد امکان پشتیبانی Confidentiality و authentication و IPV6 امنیت بهتری را برای شبکه های TCP/IP فراهم نموده است.

در این پروژه بررسی مشکلات و معضلاتی که منجر به استانداردسازی و گسترش استفاده از IPv6 گردیده در فصل اول بررسی می گردد. فصل دوم به بررسی کلی از پروتکل IPv6 اختصاص یافته است. در فصل سوم سرآیندهای IPv6 و سرآیندهای بسط یافته بررسی گردیده اند و مدیریت آدرس دهی IPv6 در فصل چهارم بررسی گردیده اند. فصل پنجم به بررسی مکانیزم های کنترلی ICMPv6 اختصاص یافته است. در فصل ششم عملکرد مکانیزم Neighbor discovery بررسی گردیده است. فصل هفتم به بررسی الگوریتم ها و انواع پروتکل های مسیریابی اختصاص یافته است. همچنین مشخصه های امنیتی و قابل تحرک (Mobility) کاربر در فصل های هشتم و نهم ارائه گردیده اند. در فصل دهم تحلیل و بررسی مکانیزم های گذار از IPv4 به IPv6 انجام گردیده است. در فصل یازدهم شبیه سازی پروتکل مسیریابی OSPF با بهره گرفتن از شبیه ساز و مدول های IPv6 انجام و با بهره گرفتن از نتایج آن تاثیر پارامتر پهنای باند (cost مسیر) در ترافیک ارسالی به هر گره و بهبود عملکرد همگرایی پروتکل OSPF در مقایسه با پروتکل RIP بررسی گردیده است.

تعداد صفحه : 193

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید