مهندسی برق

پایان نامه ارشد رشته برق قدرت: کاهش تلفات در شبکه های توزیع انرژی الکتریکی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق قدرت

با عنوان : کاهش تلفات در شبکه های توزیع انرژی الکتریکی به روش تجدید آرایش شبکه با روش هیوریستیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc.” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

كاهش تلفات در شبكه های توزیع انرژی الكتریكی به روش تجدید آرایش شبكه با روش هیوریستیك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

معضل امروز سیستم های قدرت الكتریكی بحث تلفات می باشد. این مسأله موقعی كه از شبكه های توزیع صحبت می شود، شكل جدیتری به خود می گیرد، برای حل همین مسأله محققان سعی نموده اند با اعمال روش های مختلف درصدد كاهش آن برآیند، بدین منظور روش های مختلفی برای آن ارائه شده كه تجدید آرایش شبكه های توزیع یكی از آن موارد می باشد . برای حل مسأله كاهش تلفات به روش تجدید آرایش شبكه نیز روش های مختلفی ارائه شده كه یكی از شاخه های مهم این روشها را می توان به روش های هیوریستیک اشاره كرد.

در این پایان نامه سعی شده با معرفی تلفات و روش های مختلف كاهش آن مسأله تجدید آرایش شبكه های توز یع معرفی گردد، روش های مختلف تجدید آرایش شبكه های توزیع مطرح و از نقطه نظر نقاط ضعف و قوت هر یک مورد بررسی قرار گرفته است . درادامه با توضیح دادن الگوریتم ژنتیک به عنوان یكی از روش های هیوریستیک مورد مطالعه قرار گرفته و مزایای آن بیان شده است. در پایان به اعمال این الگوریتم به روی شبكه 33 شینه باران نتایج بدست آمده با چند مرجع معتبر مقایسه شده و ارجحیت این روش نسبت به روش های دیگر مورد بررسی قرار گرفته است.

مقدمه

آن بخش از انرژی الكتریكی كه به كار مفید تبدیل نشود تلفات نام دارد. امروزه انرژی الكتر یكی یكی از صورتهای رایج در كاربردهای مورد نیاز بشر می باشد. بسیاری از سیستمهای پیشرفته مبتنی بر دستگاه هایی است كه با بهره گرفتن از انرژی الكتریكی كار می كنند، و باید گفت زندگی بشر در حال حاضر بدون استفاده از انرژی الكتریكی تقریباً غیر ممكن شده است. اتلاف انر ژی الكتریكی در سیستمهای تولید، انتقال و توزیع انرژی الكتریكی درصد قابل توجهی دارد و با توجه به اینكه مقدار انرژی الكتریكی كه امروزه تولید و مصرف می گردد بسیار زیاد است، میزان اتلاف انرژی نیز مقدار قابل ملاحظه ای خواهد بود. از طرف دیگر انرژی الكتریكی با هز ینه های قابل توجهی تولید و منتقل می گردد، لذا ارزش اقتصادی انرژی الكتریكی كه تولید می شود ولی به مصرف كنندگان فروخته نمی شود یعنی در شبكه انتقال و توزیع تلف می گردد قابل توجه است . تلف شدن انرژی الكتریكی به این معنی است كه بخشی از انرژی تولید شده توسط ژنراتو رها به مشتركین مجاز شبكه نمی رسد، به عبارت دیگر نمی توان از كل ظرفیت تجهیزات شبكه استفاده نمود و این مفهوم را با تلفات توان بیان می نمایند كه همان توان، انرژی تلف شده است و موجب این می شود كه با توجه به راندمان تجهیزات فقط بخشی از ظرفیت هر دستگاه یا تجهیز مفید واقع شود.

این همه موجب شده مطالعه مباحث مربوط به تلفات یكی از مباحث مورد توجه صاحبان و پژوهشگران صنعت برق باشد. طبق مطالعات انجام شده بیشترین سهم از تلفات انرژی الكتریكی مربوط به بخش شبكه های توزیع خصوصاً با بهره برداری شعاعی می باشد . در كشورمان ایران طبق آنچه در مرجع [9] آمده در شبكه های توزیع ایران تلفات توان 23,3 درصد میباشد، كه این عدد را می توان معضلی در شبكه های توزیع كشورمان دانست.

به این منظور در این پایان نامه به ارائه راهكاری برای كاهش این تلفات برآمدیم.

فصل اوّل

مروری بر تلفات در شبكه های توزیع و روش های كاهش آن

1-1- مقدمه

مطالعات انجام شده در رابطه با كاهش تلفات انرژی الكتریكی را می توان به دو بخش تقسیم نمود:

– تجهیزات

– شبکه

در بخش تجهیزات: مسائل مربوط به عوامل مؤثر در تلفات تجهیزات مورد استفاده در شبكه های الكتریكی از جمله خطوط، ترانسفورماتورها، عایقها و… بررسی می گردند و این موضوع مستقل از شرایط و شكل و مشخصات یک شبكه خاص قابل انجام است. به عنوان مثال مطالعه هادی های با مقاومت اهمی كمتر و یا مطالعه ترانسفورماتورهای با جنس هسته بهتر از نظر تلفات و غیره در این بخش قرار می گیرند.

در بخش شبكه: مسائل مربوط به عوامل مؤثر در تلفات شبكه و با فرض به كارگیری تجهیزات معین با تلفات مشخص مطرح می گردد . در این بخش مسائلی مانند جریانهای نامتعادل، جریان های راكتیو، شكل منحنی بار در شبكه، نحوه بارگذاری روی شبكه و موقعیت نقطه تغذیه و… مطرح می گردد. یک موضوع مهم در كاهش تلفات در شبكه های توزیع ارزیابی تلفات شبكه می باشد. در این خصوص نیز می توان گفت كه با توجه به پیچیدگیهای موجود و عوامل مختلف مؤثر در تلفات شبكه ارائه روش هایی كه بتوان یک ارزیابی دقیق یا حتی یک اندازه گیری قابل اعتماد و عملی از تلفات شبكه فراهم نمود كار ساده ای نمی باشد، لذا این مباحث نیز هنوز در محدوده كارهای تحقیقاتی محسوب می گردد.

هر سیستمی كه دارای تعدادی خروجی و ورودی است در عمل، تمام فعالیتهای ورودی در خروجی دریافت نمی گردد (در مقیاس واحد)، نسبت این دو مقدار و تفاوت آنها به ترتیب با پارامترهای راندمان و تلفات سیستم تعریف و به عنوان شاخص های كیفی سیستم منظور می شوند. در طراحی ها سعی بر آن است كه تا با كاهش تلفات، راندمان و بهره وری سیستم را بهبود بخشند. در این راستا تعریف تلفات و شناخت اجزا آن كمك زیادی به طر احان می نماید . در شبكه های الكتریكی قسمتی از انرژی الكتریكی تولید شده در نیروگاه ها، در حد فاصل تولید تا مصرف تلف می گردد. بررسی های انجام شده نشان می دهد سهم عمده ای از تلفات انرژی در بخش توزیع انرژی الكتریكی هدر می رود.

تعداد صفحه : 93

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید