مهندسی صنایع

پایان نامه تخصیص سفارش به تأمین کنندگان به کمک الگوریتم های متاهیوریستیک در شرکت صنایع برق زاویر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : صنایع

گرایش : صنایع 

عنوان : تخصیص سفارش به تأمین کنندگان به کمک الگوریتم های متاهیوریستیک در شرکت صنایع برق زاویر

دانشگاه یزد

دانشكده مهندسی صنایع

پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

رشته مهندسی صنایع گرایش صنایع- صنایع

عنوان:

تخصیص سفارش به تأمین کنندگان به کمک الگوریتم های متاهیوریستیک در شرکت صنایع برق زاویر

استاد راهنما:

جناب آقای دكتر احمد صادقیه

استاد مشاور:

جناب آقای دكتر محمد علی وحدت

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

امروزه با توجه به پیشرفت در تکنولوژی، جهانی‌شدن بازارها، تنوع­طلبی مشتریان و افزایش رقابت،سازمان­ها برای بقا نیاز به به بهبود فرایندهای داخلی خود دارند. جلب رضایت مشتریان همزمان با مدیریت هزینه نهایی، سازمان­ها را بر آن داشته است تا تعامل بیشتری با تأمین­کنندگان خود داشته باشند و کیفیت تولید قطعات اولیه را تحت نظر داشته باشند. علاوه بر آن در شرایطی که خریداران تنها به منافع خود بیندیشند نمی ­توانند انتظار روابط بلند مدت و رشد دهنده­ای با تأمین­کنندگان داشته باشند. بنابراین لزوم توجه به منافع کل اعضای زنجیره تأمین و تمرکز روی سیاست برنده- برنده برای سازمان­ها و تأمین­کنندگان بیش از پیش احساس می­ شود.

در این تحقیق شرایطی مد نظر است كه یک خریدار در نظر دارد قطعه­ای را از چند تأمین­كننده تأمین كند ولی با توجه به اینكه همواره درصدی از اقلام دریافت شده معیوب هستند و پذیرش یا رد آن­ها روی روابط بلند مدت تأمین­كننده و خریدار تأثیرگذار است، تصمیم ­گیری در این خصوص اهمیت خاصی دارد. در این تحقیق چند روش تصمیم ­گیری مختلف در خصوص اقلام معیوب معرفی شده و مدل­سازی بر اساس راه ­های مختلف برخورد با این اقلام معیوب انجام می­ شود،كه نهایتاً منجر به انتخاب بهترین روش تصمیم ­گیری با این اقلام معیوب خواهد شد.

كلمات كلیدی:

انتخاب تأمین‌كننده، هماهنگی در زنجیره تأمین، برخورد با اقلام معیوب، منافع مشترک

 

فهرست

فصل1 مقدمه  4

مقدمه. 5

فصل2 مرور ادبیات موضوع   11

2-1- مقدمه. 12

2-2- کتاب­ها 12

2-3- مقالات.. 13

2-3-1-  مقالات مرتبط با انتخاب تأمین کننده و تخصیص سفارش به تأمین کننده. 14

2-3-2- مقالات مرتبط به حوزه هماهنگی خریدار و تأمین کننده. 31

2-4- خلاصه. 37

فصل3 مدل­سازی مسأله  40

3-1- مقدمه. 41

3-2- فرض‌های مدل.. 42

3-3- پارامترهای مسأله. 42

3-4- مدل‌سازی تابع هدف.. 43

3-4-1- محاسبه هزینه سالیانه خریدار. 43

3-4-2- هزینه‌ی سفارش­دهی سالیانه خریدار. 44

3-4-3- هزینه نگهداری سالیانه خریدار. 44

3-5- هزینه هر تأمین­كننده. 46

3-5-1- هزینه تولید. 46

3-5-2- هزینه آماده ­سازی.. 46

3-5-3- هزینه نگهداری موجودی تأمین­كننده. 46

3-6- مدلسازی بر اساس تصمیم ­گیری در خصوص اقلام معیوب.. 47

3-7- تعریف محدودیت­ها 51

3-8- ساده سازی مدل.. 51

3-9- خلاصه. 54

فصل4 متدولوژی حل مسأله  55

4-1- مقدمه. 56

4-2- معرفی الگوریتم ژنتیک… 56

4-3- ویژگی­های الگوریتم ژنتیک… 58

4-4- ساز و کار الگوریتم ژنتیک… 58

4-5- مراحل استفاده از الگوریتم ژنتیک… 59

4-5-1- مشخص کردن ترتیب در ساخت کروموزوم. 60

4-5-2- تعریف تابع تناسب.. 60

4-5-3- مشخص کردن عملگرهای الگوریتم ژنتیک… 61

4-5-4- تعیین مسیر جستجو. 61

4-6- مراحل رسیدن به جواب.. 62

4-7- خلاصه: 63

فصل5 مطالعه موردی   64

5-1- مقدمه. 65

5-2- معرفی شرکت صنایع برق زاویر. 65

5-2-1- تاریخچه. 65

5-2-2- امكانات و تجهیزات.. 65

5-2-3- انواع محصولات تولیدی شركت صنایع برق زاویر. 65

5-3- مثال عددی.. 66

5-4- نتایج.. 69

5-5- خلاصه. 71

فصل6 نتیجه گیری و مطالعات آتی   72

6-1- نتایج.. 73

6-2- مطالعات آتی.. 74

    مراجع……….75

    پیوست 1………………… 82

 

 

فصل 1:

  • مقدمه

مقدمه

عنوان این پایان نامه “تخصیص سفارش به تأمین­کنندگان به کمک الگوریتم­های متاهیوریستیک در شرکت صنایع برق زاویر” است.

با گذر زمان، سازمان‌ها شاهد تغییرات وسیع جهانی به خاطر پیشرفت در تکنولوژی، جهانی‌شدن بازارها، تنوع­طلبی مشتریان و غیره بوده‌اند و با افزایش تعداد رقبا در سطح جهانی، برای باقی‌ماندن در صحنه رقابت سعی در بهبود بخشیدن به فرایندهای درونی خود داشته اند.

سازمان‌ها دریافته­اند که برای موفقیت و بقای بلندمدت در بازار جهانی باید در مدیریت همه‌ سازمان‌هایی که ورودی‌های سازمان (به شکل مستقیم یا غیرمستقیم) را تأمین می‌کنند و همه‌ سازمان‌هایی که تحویل و ارایه‌ی خدمات پس از فروش به مشتری را برعهده دارند مشارکت داشته باشند و چنین نگرشی باعث پیدایش نظریه‌ی زنجیره‌ی تأمین[1] شده است.

“بطور کلی زنجیره‌ی تأمین، زنجیره­ای است که همه‌ فعالیت‌های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد از مرحله تهیه‌ی ماده اولیه تا مرحله تحویل کالاهای نهایی به مشتری را در بر می‌گیرد و در کنار جریان مواد، جریان اطلاعات و جریان منابع مالی هم برقرار خواهد بود”[1].

با توجه به چرخه­ی کوتاه عمر محصول، سازمان‌ها باید همواره جلوتر از مشتریان حرکت کنند و محصول جدید و با کیفیتی را ارائه کنند و هم­زمان هزینه‌های خود را کاهش دهند تا آستانه­ سود بیشتری داشته باشند. در اغلب صنایع هزینه­ مواد خام و قطعات مورد استفاده، بخش عمده­ی هزینه‌های محصول را تشکیل می‌دهد که در برخی از موارد این سهم می‌تواند تا 70% باشد و حتی در سازمان­ های دارای تکنولوژی بالا تا بیش از 80% از هزینه­ کل محصول مربوط به هزینه­ مواد و خدمات خریداری شده است. بنابراین تصمیم­های مرتبط با استراتژی­ها و عملیات خرید، نقش مهمی در سود سازمان ایفا می­ کند و تصمیم ­گیری برای انتخاب صحیح تأمین­کنندگان اهمیت بیشتری یافته و انتخاب تأمین­کننده­ مناسب به ­عنوان مهمترین فعالیت بخش خرید مورد توجه قرار گرفته است.

از سوی دیگر، در یک زنجیره تأمین کارا هماهنگی بین تصمیم­های اجزای مختلف زنجیره نقش اساسی در پیشبرد اهداف زنجیره دارد. در واقع نمی­ توان مدیریت زنجیره تأمین را مطرح کرد اما انتظار داشت هر یک از اجزا مانند گذشته تصمیم­ گیری­های خود را صرفاً براساس منافع سازمان خود اتخاذ نمایند. تفکر برنده- برنده باید بر تمام تصمیم­های اجزا حاکم باشد. بنابراین مفهوم هماهنگی در زنجیره تأمین امروزه به یکی از موضوعات مهم و کلیدی در طراحی و مدیریت زنجیره تأمین تبدیل شده است.

شرکا در یک زنجیره تأمین که شامل تأمین­کنندگان، تولیدکنندگان و توزیع­کنندگان هستند، نمی ­توانند بدون در نظر گرفتن منافع یکدیگر فقط در پی حداکثر کردن سود و منافع خود باشند. در این صورت دیگر زنجیره تأمین معنای واقعی خود را از دست خواهد داد. به همین دلیل است که موضوع هماهنگی فرایندهای کسب و کار بین اعضای یک شبکه برای بهبود عملکرد و کارایی شبکه به یکی از مباحث مهم زنجیره تأمین تبدیل شده است.

به­ طور کلی هدف این تحقیق کمک به خریدار در انتخاب تأمین­کنندگان و تخصیص سفارش به ­آن­ها است به­شکلی که مناسب­ترین هزینه به سازمان تحمیل شود و در عین حال منافع تأمین­کننده مدنظر قرار گیرد و منافع کل زنجیره همزمان بهینه شود.

این تحقیق به­ صورت مطالعه موردی بوده و شرکت مورد مطالعه یک شرکت تولیدکننده کلید فیوز تابلو برق است.

به­ طور كلی در فرایند انتخاب تأمین‌کنند‌ه باید به سه سئوال اصلی پاسخ داده شود:

  • هدف سفارش دادن چه قطعه­ای است؟
  • به چند تأمین‌کنند‌ه‌ و به هر کدام چه مقدار سفارش داده شود؟
  • در کدام دوره سفارش دریافت شود؟

فرایند ارزیابی و انتخاب تأمین‌کنند‌ه از نظر محققان مختلف شامل مراحل متفاوتی است که عبارتند از:

  1. تعریف مسأله‌
  2. فرموله‌کردن معیار (ها)
  3. پیش­ارزیابی[2] تأمین‌کنند‌گان مناسب
  4. انتخاب نهایی[3]

در این تحقیق منظور ما از انتخاب، انتخاب نهایی خواهد بود.

مطالعات پیشین در زمینه انتخاب تأمین­کننده را به طور کلی در دسته های زیر می­توان طبقه ­بندی کرد:

تک‌منبعی بودن یا چند منبعی بودن

تک هدفه یا چند هدفه بودن

تک محصولی یا چند محصولی بودن

تک دوره‌ای یا چند دوره‌ای بودن

وجود یا عدم وجود استراتژی تخفیف

قطعی یا غیرقطعی بودن

برای مدل سازی مسأله انتخاب تأمین کننده، از روش های مختلفی استفاه شده است که متداول ترین آن­ها استفاده از برنامه­ ریزی ریاضی است. برنامه‌ریزی ریاضی به تصمیم­گیرنده کمک می­ کند تا مسأله‌‌ی تصمیم را بر حسب تابع هدف ریاضی فرموله کرده و از طریق تغییر مقادیر متغیرها به اهداف مورد نظر برسد.

بسیاری از نویسندگان از مدل‌های تک هدفه همچون برنامه‌ریزی عدد صحیح و یا خطی استفاده کرده‌اند. در اکثر مدل‌ها هزینه را به عنوان تابع هدف در نظر گرفته‌اند و سایر معیارها (کیفیت، ظرفیت، زمان تحویل و غیره ) را به عنوان محدودیت در نظر گرفته‌اند. دو نقص عمده روش‌های برنامه‌ریزی ریاضی این است که معیارها با وزن مساوی در محدودیت‌ها قرار می‌گیرند و دیگر اینکه معمولاً معیارهای کمی را در نظر می‌گیرند. برخی از محققین از برنامه‌ریزی ریاضی خطی چند هدفه و یا آرمانی استفاده کرده‌اند. با توجه به اینکه محدودیت­های مختلف از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند برای لحاظ کردن این اهمیت در مدل­سازی، استفاده از روش­های وزن­دهی مانند TOPSIS و AHP مورد توجه قرار گرفته است.

تعداد صفحه : 93

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.