زیست شناسی

پایان نامه حذف علف کش بنتازون به عنوان یک آلاینده در حضور نانو ذرات TiO2/SiO2 که یک نانو کاتالیست

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :زیست شناسی

عنوان : حذف علف کش بنتازون به عنوان یک آلاینده در حضور نانو ذرات TiO2/SiO2 که یک نانو کاتالیست

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

خلاصه فارسی

در سال‌های اخیر فرایندهای اکسایش پیشرفته بعنوان جایگزینی برای روش های معمول دیگر در تصفیه آبهای آلوده مورد بررسی قرار گرفته است. دو نمونه از نانوذرات اکسیدی پرکاربرد در نانوتکنولوژی، TiO2 و SiO2 هستند. خاصیت فوتوکاتالیستی و آبدوستی نانوذرات تیتانیا باعث کاربردهای فراوان این ماده در زمینه‌های مختلف از جمله پاکسازی هوا و محیطهای آلوده، تصفیه آب وتجزیه باکتری، فعالیت های ضد تومور، کرمهای ضد آفتاب و … شده است. از طرف دیگر به دلیل خاصیت آبدوستی سیلیکا، استفاده همزمان از این نانوذرات در کنار تیتانیا علاوه بر اینکه باعث بهبود خواص فوتوکاتالیستی و آبدوستی تیتانیا می‌شود، خاصیت خودتمیزکنندگی را بروز می‌دهند. در این روش با تولید رادیکال‌های بسیار فعال، مواد آلاینده به صورت غیرانتخابی حذف می‌شوند. نانوذرات دی‌اکسید‌تیتانیوم بطور وسیعی در واکنشهای فتوکاتالیزوری به عنوان کاتالیزور مورد استفاده قرار می‌گیرند. با کاهش اندازه ذرات و در نتیجه افزایش سطح ویژه کاتالیزور، باعث بهبود فعالیت فتوکاتالیزی آن می‌شود. افزایش نسبت مساحت سطحی به حجم که به تدریج با کاهش اندازه ذره رخ می‌دهد باعث غلبه یافتن رفتار اتم‌های واقع در سطح ذره به رفتار اتم‌های درونی می‌شود, این پدیده بر خصوصیات ذره به صورت جدا و بر تعاملات آن با دیگر مواد اثر می‌گذارد. کوچکتر شدن ابعاد نانو ذرات از طول موج بحرانی نور, آن را نامرئی و شفاف می‌کند. این خاصیت باعث شده است تا نانو ذرات برای آلاینده‌ها مناسب باشند. در کار حاضر نانوذرات دی‌اکسید‌تیتانیوم به صورت آناتاز و همچنین نانوکامپوزیت TiO2/SiO2 به روش coating و با بهره گرفتن از پیش ماده‌های دی‌اکسید‌تیتانیوم و تترا‌اتیل‌اورتو‌سیلیکات تهیه شده و تأثیر آن برروی سم بنتازون و ساختار کریستالی و اندازه نانو ذرات بر خواص فتوکاتالیزی بررسی شده است. اندازه بلورهای دی‌اکسید‌تیتانیوم با بهره گرفتن از معادله شرر در حدود 5/9 نانومتر محاسبه و برای توصیف نانوذرات از طیف‌های XRD و تصاویر SEM  استفاده شده است. با بهره گرفتن از فتوراکتور, همراه با نانو کامپوزیت TiO2/SiO2 سم بنتازون حذف شد.

کلید واژه ها: بنتازون , نانوذرات TiO2/SiO2 , فتوکاتالیست , ساختار کریستالی

مقدمه

پساب خروجی بسیاری از کارخانجات صنعتی و معدنی حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات سخت تجزیه‌پذیر و سمی همچون سیانیدها و ترکیبات بنزنی است. سیستم‌های متعارف تصفیه قادر به حذف این نوع آلاینده‌ها نیستند و برای حذف آن‌ ها از روش‌های پیشرفته تصفیه از جمله تجزیه فوتوکاتالیستی بوسیله نانوذرات دی اکسید تیتانیوم استفاده می‌شود. در سالهای اخیر به علت ویژگی های جالب فتوکاتالیستی کریستالهای دی اکسید تیتانیوم و تحقیقات زیادی گزارش شده است. استفاده تجاری از نانوذرات دی اکسید تیتانیوم به عنوان فتوکاتالیست در زمینه هایی چون تصفیه آب، پاکسازی هوا و نیز استریلیزه کردن (ضد عفونی کردن) در دنیا فراگیر شده است. از دی‌اکسید‌تیتانیوم برای از بین بردن آلودگی‌های آلی چون کلروبی‌فنیل، تولوئن، سورفکتنتها، حشره کش‌ها و ترکیبات فنلی، اسیدهای کربوکسیلی، سولفیدهای آروماتیک، هیدروکربن‌ها و رنگ‌های آلی استفاده می شود. فتوکاتالیست سبب اکسیداسیون ترکیبات آلی فرار و هزاران آلاینده هوا می گردد. اولفین‌ها نسبت به هیدروکربن‌های اشباع شده، روی دی‌اکسید‌تیتانیوم بسیار سریع تر تجزیه شده و آلدئیدهایی تشکیل می دهند که سپس به طور کامل به دی‌اکسید‌کربن اکسید می گردد. با توجه به اینکه کنترل عامل بیماریزا ( با بهره گرفتن ازآفت کش‌ها) در بخش کشاورزی سودمند است اما آفت کش‌ها میتوانند ایجاد بیماری و مرگ درانسان‌ها می‌گردند، این مشکلات ناشی از شرایط مختلف تماس مستقیم و غیرمستقیم انسان با آفت‌کش‌ها می‌باشد. به محض اینکه پوست در معرض سم قرار می گیرد، ممکن است سم در بدن جذب یا تنها در سطح پوست باقی بماند. اثرموضعی عمومی که از تأثیر سم بر روی پوست دیده می‌شود، مشکلاتی از قبیل درماتیت‌ها (حساسیت‌های پوستی) می‌باشد. جذب آفت‌کش در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی انسان بشود: تماس غیرمستقیم با آفت‌کش‌ها ناشی از خوردن غذاهایی است که سموم آفت‌کش در آن نفوذ کرده‌اند و می تواند باعث افزایش مواد سمی در بدن انسان گردد، که معمولاً وابسته به بودن دراز مدت در معرض این آفت‌کش‌ها می‌باشد که ممکن است منجر به بیماری شود ویا اینکه نگردد. تحقیقات نشان داده است که سموم آفت‌کش‌ها باعث سقط جنین، عدم رشد فکری، اثرات مخرب ساختمانی در بدن هنگام تولد و نقص‌هایی در اعمال و بافت‌های بدن می شوند.  وجود آفت‌کش‌ها در آبهای زیرزمینی برای انسان بسیار خطرناک است و باعث اختلالات ناهنجار در سیستم عصبی، غدد درون‌ریز و سیستم ایمنی بدن می‌شوند. ترکیب آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی در آب‌های زیرزمینی باعث ایجاد موارد بسیارخطرناکتر در مقایسه با اثرات تک تک این مواد می‌شود. دو نمونه از نانوذرات اکسیدی پرکاربرد در نانوتکنولوژی برای حذف مواد آلاینده، نانوذرات تیتانیا(TiO2) و سیلیکا(SiO2) هستند. خاصیت فوتوکاتالیستی و آبدوستی نانوذرات تیتانیا باعث کاربردهای فراوان این ماده در زمینه‌های مختلف از جمله پاکسازی هوا و محیط‌های آلوده، تصفیه آب وتجزیه باکتری، فعالیت‌های ضد تومور، کرمهای ضد آفتاب و … شده است [1]. فرایند سل-ژل امکان کنترل ترکیب و ساختار در سطح مولکولی وجود دارد ابلمن اولین ژل‌های سیلیکا را در سال 1846 تولید کرد و کوسا در سال 1870 ژل‌های آلومینا را تولید نمود[2].

لذا در صدد آن شدیم که سیستمی را برای حذف آلاینده‌های حاوی سموم در آب‌های کشاورزی با هزینه کم با بهره گرفتن از روش فتوکاتالیزور طراحی نماییم.

فصل اول

کلیات

  • اهمیت حذف علف کش بنتازون

انسان با پیشرفت‌هایی که در اثر تلاش فراوان بدست آورده سعی در فراهم نمودن زندگی بهتر و آسایش بوده است اما با حاصل آمدن این پیشرفت‌ها و افزایش فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی، پزشکی و حتی علمی، آلودگی محیط زیست و منابع طبیعی افزایش یافته و به یکی از بزرگترین مشکلات بشر تبدیل شده است. تولید فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی و نفوذ آنها به منابع آب و از طرفی محدودیت در منابع آب قابل استفاده در صنعت، کشاورزی و شرب، جوامع بشری را به استفاده بهینه از این منابع و نیز استفاده مجدد از آب‌های آلوده مجبور کرده است. از مهمترین مشکلات روش‌های معمول تصفیه آب عدم امکان تصفیه مواد آلاینده در غلظت‌های کم و همچنین خواص سمی و مقاوم برخی از آلاینده‌هاست که به سادگی تخریب نشده و در مقابل عوامل بیولوژیکی مقاوم هستند. برای حل این مشکلات در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی بر روی فرایندهای اکسایش پیشرفته (Advanced oxidation processes)  صورت گرفته است فرایند  UV/TiO2 یکی از جدیدترین و پرکارترین روش‌های تصفیه این نوع آلاینده‌هاست. در این فعالیت در اکسید تیتانیم بعنوان فتوکاتالیزور مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ذرات بسیار ریز (در اندازه نانو) فتوکاتالیزور در فرایند UV/TiO2  سرعت آن را به طور قابل توجهی افزایش می دهد. تحقیقات نانوتکنولوژی در شاخه‌های بسیار زیادی در حال انجام است که یکی از آنها سنتر نانوکاتالیزورها می باشد. در همین راستا تلاش‌های زیادی برای سنتر و به کارگیری انواع نیمه‌هادی‌ها بویژه TiO2 در اندازه نانو و کاربرد آن در فرایندهای اکسایش پیشرفته صورت گرفته است.

  • بیان مسئله

تیتانیوم‌دی‌اکسید به عنوان یک فوتوکاتالیزور هتروژن به دلیل ارزانی و فعال بودن از نظر شیمیایی و تولید حفرات اکسنده و همچنین پایداری نسبتا, یک فوتوکاتالیزور ایده آل محسوب می‌شود و ضمن آنکه غیرسمی است و به وسیله سانتریفیوژ یا صاف کردن بازیافت می‌شود و پس از انجام تصفیه، آلاینده دیگری بر جای نمی‌گذارد. اما به هر حال کاربردهای آن در فاز آبی به علت اینکه تیتانیوم‌اکساید سطح قطبی دارد و در نتیجه جاذب خوبی جهت مولکول‌های آلی غیرقطبی نمی‌باشد محدود می‌شود. یک راه حل جهت حذف این محدودیت نشاندن آن بر روی بسترهای مناسب است که موجب بهبود خواص کاتالیزوری آن میشود. علاوه بر‌آن هنگامی که بر روی یک بستر تثبیت شود فعالیت خود را برای مدت طولانی حفظ می کند. از طرف دیگر در سال‌های اخیر مطالعات گسترده‌ای بر روی کاربرد مواد در حالیکه با فوتوکاتالیزور تیتانیم‌اکساید مخلوط یا پوشش داده شده‌اند متمرکز شده است. این پوشش ها گاه به عنوان حذف آلاینده های گوناگون موجود در هوا و گاه جهت فوتوکاتالیز آلاینده‌های آلی موجود در آب و فاضلاب به کار می‌روند.

تعداد صفحه : 80

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.