حقوق

پایان نامه با موضوع وظایف و اختیارات پلیس  

 

در ماده ۳ قانون تشکیل نیروی انتظامی مصوب ۲۷/۰۴/۱۳۶۹ مجلس شورای اسلامی ، هدف از تشکیل نیروی انتظامی در سه عبارت ذکر شده است . به نظر می رسد که این سه هدف ، وظایف اصلی نیروی انتظامی را تشکیل میدهند و ۲۶ وظیفه ای که در ماده ۴ این قانون احصا شده ، به جزییات این سه وظیفه اصلی پرداخته است . این سه وظیفه عبارتند از استقرار نظم و امنیت ، تامین آسایش عمومی و فردی و بالاخره نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهارچوب قانون  در قلمرو کشور جمهوری اسلامی ایران .

گفتار اول – استقرار نظم و امنیت  

صاحب نظران علوم سیاسی – امنیتی ، امنیت را به دو بخش امنیت ملی و امنیت داخلی تقسیم بندی می کنند . موضوع امنیت ملی مصونیت کشور در برابر تهدیدات خارجی است و تامین آن به قدرت ملی و نظام دفاعی و نیروهای مسلح واگذار می شود  . امنیت داخلی که وجه غالبی از سنخ فعالیت های اطلاعاتی و امنیتی به مفهوم خاص آن را شامل می شود ، مفهوم پاسداری از نظام در برابر توطئه های نفوذ ، خرابکاری و براندازی و سایر تهدیدات امنیتی می باشد و دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور عهده دار تامین آن می باشند .

وجه سومی از امنیت نیز در سالیان اخیر در ادبیات امنیتی کشورها مطرح شده است که از آن به امنیت عمومی تعبیر می شود . این بخش از امنیت معطوف به تامین حقوق قانونی شهروندان ، قدرت اعمال آزادی های مدنی ، نظم و انضباط در مناسبات اجتماعی و حفظ منافع و ارزش های جمعی است و به طور عمده پلیس مسئول برقراری و حفظ این گونه از امنیت می باشد  . امنیت داخلی در سه سطح قابل تصور است : ۱- سطح انتظامی ملی ، ۲- سطح تعاملی ۳ – سطح عملیاتی[۱]

 


۱- امنیت عمومی در سطح انتظام ملی

در این سطح ، نظم و امنیت یک تولید جمعی است . میزان برخورداری از انتظام ملی به میزان بلوغ اجتماعی ملت و کارکرد صحیح دستگاه های حکومتی بستگی دارد . امروزه نظم و امنیت پایدار  به عنوان اصلی ترین شاخص و ثمره توسعه اجتماعی ارزیابی می شود در واقع سطح انتظام ملی ، (( سطح تولید نظم و امنیت )) است .

۲- امنیت در سطح تعاملی

این سطح ناشی از عملکرد نهادهای قانونی مسئول ایجاد نظم و امنیت است . علاوه بر پلیس نهاد های دیگری از قبیل دستگاه قضایی ، سیستم اطلاعاتی کشور ، بسیج ، ستاد مبارزه با مواد مخدر ، ستاد مبارزه با قاجاق کالا و ارز در این سطح مسئول تامین امنیت هستند . این سطح به (( نگهداری نظم وامنیت عمومی )) تعبیر می شود .

۲- امنیت در سطح عملیاتی

محور این سطح پلیس بوده  و رسالت آن پایداری از نظم و امنیت مستقر بر محور قوانین و مقررات عمومی می باشد . در این سطح نیروی انتظامی باید ضمن آگاهی به انتظارات و توقعات به حق جامعه ، با انجام اصلاحات و تحولات ساختاری خود را برای انجام این ماموریت خطیر آماده کند . [۲]  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اصول چهارده گانه زیر را در راستای پاسداری از نظم وامنیت داخلی  دنبال می کند :

 • اصل جامعه محوری
 • اصل جامعه نگری
 • اصل هماهنگی نظام مند
 • اصل پیشگیری
 • اصل تقدم امنیت نرم افزاری
 • اصل پویایی و انعطاف
 • اصل فراگیری
 • اصل نهادمندی و پایداری
 • اصل دقت ، صحت ، سرعت
 • اصل رویکرد علمی ، تخصصی
 • اصل فرا جنایی بودن
 • اصل آمایش سرزمینی
 • اصل مشارکت و نظارت همگانی
 • اصل نوسازی

 

 

گفتار دوم – تامین آسایش عمومی و فردی

 1. مبارزه با جرائم : به موجب بند ۸ ماده ۴ قانون ناجا ، ضابطیت دادگستری و مبارزه با جرائم مختلف بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده و بموجب ماده ۱۵ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری نیروی انتظامی به عنوان ضابط عام قوه قضائیه محسوب می شود . هرچند که در بند ۸ فوق الاشعار به ذکر برخی از جرائم مبادرت شده است لیکن جرایم مذکور جنبه تمثیلی دارند و نیروی انتظامی به طور اعم مسئول مبارزه با جرائم و تامین آسایش فردی و عمومی است .
 2. پیشگیری از جرائم : یکی دیگر از وظایف نیروی انتظامی که به غلط در بخش وظایف ضابطیت این نیرو آورده شده و با اصل استقلال و دوگانگی پلیس قضایی و پلیس اداری یا پیشگیری تعارض دارد ، ماموریت پیشگیری از جرائم است. در انجام این ماموریت پلیس بطور مستقل از جنبه ضابطیت خود ، باید اقدامات پیشگیرانه خود را طراحی و اجرا کند.
 3. ارائه خدمات پلیسی به شهروندان : اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و امور توزین و حفظ حریم راه های کشور (بند ۱۲ ماده ۴ قانون ناجا) ، نظارت بر اماکن عمومی(بند ۱۴ ماده ۴ قانون ناجا) ، انجام امور امدادی و مردم یاری در مواقع ضروری (بند ۱۹ ماده ۴ قانون ناجا) ، از مصادیق خدمات پلیس به جامعه بشمار می روند

گفتار سوم – پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی

به نظر می رسد که این بخش از وظایف نیروی انتظامی نیز در وظیفه تامین آسایش عمومی و فردی مستتر شده است زیرا ملاحظه می شود که بیشتر وظیفه حفظ امنیت کشور در برابر خرابکاری و تروریسم و شورشی و سایر اقدامات مخل امنیت به ناجا سپرده شده است .(مثلا بند های ۲۲،۱۱،۱۰،۷،۶،۵،۴،۳،۲ قانون ناجا) و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی از مسیر برقراری امنیت عمومی و امنیت داخلی مدنظر بوده است .

 1. محمد نسل ، غلامرضا ، پلیس و سیاست جنایی اجرایی پیشگیرانه ، پایان نامه دکتری ، دانشگاه تهران ، سال ۱۳۸۷ ، ص ۴۰ .،
 2. سیر تحولی ناجا ، ۱۳۸۲ ، صص۵-۴. 

  جزییات بیشتر درباره این پایان نامه :

   

  پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد گرایش حقوق جزا وجرم شناسی : بررسی وظایف و اختیارات پلیس در حفظ حقوق شهروندی

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.