پایان نامه های کارشناسی ارشد

منابع لازم برای نگارش پایان نامه و مقاله درباره اختلال­ های یادگیری دانش آموزان

۲-۱-۱-۲- تعریف انجمن مشترک ملی از اختلال­های یادگیری

انجمن مشترک ملی برای اختلال­های یادگیری[۱](۱۹۸۸؛ به نقل از هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۸۸) تعریف زیر را ارائه داده است:

اختلال­ یادگیری اصطلاحی عام است که به گروهی ناهمگن[۲] از اختلال­ها اشاره دارد که به صورت مشکلات معنادار در اکتساب[۳] و کاربرد شنیدن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، استدلال[۴]یا توانایی­ های ریاضی بروز می­ کند. این اختلال­ها ذاتی و درونی هستند، فرض بر این است که از اختلال در کارکرد سیستم اعصاب مرکزی ناشی می­شوند و احتمال وقوع آنها در تمام دوران زندگی وجود دارد. مشکل در خودنظم­دهی، ادراک اجتماعی و تعامل اجتماعی ممکن است با اختلال­ یادگیری همراه باشد ولی ایجادکننده­ آن نیست. اگرچه
اختلال­ یادگیری ممکن است با سایر معلولیت­ها(برای مثال تفاوت­های فرهنگی، آموزش ناکافی یا نامناسب) همراه باشد ولی نتیجه این شرایط یا عوامل نمی ­باشد.

جدیدترین تعریف اختلال یادگیری توسط مرکز ملی تحقیقات در اختلال­های یادگیری آمریکا[۵](۲۰۰۷؛ به نقل از به­پژوه، ۱۳۹۱) به شرح زیر ارائه شده است:

” اختلال یادگیری، عبارت است از یک اختلال عصب­شناختی[۶]که توانایی­ های مغز را در زمینه­ دریافت، پردازش، ذخیره کردن، بازیابی و پاسخگویی به اطلاعات تحت تأثیر قرار می‌دهد”.

کرک و چالفنت( ۱۹۸۴؛ به نقل از به­پژوه، ۱۳۹۱) اختلال یادگیری را به دو دسته کلی تقسیم می­ کنند:

“الف) اختلال­های یادگیری رشدی: شامل اختلال در توجه، حافظه، ادراک، تفکر، گوش کردن، توانایی حسی- حرکتی، زبان و گفتار می­باشد.

ب) اختلال­های یادگیری در امور آموزشگاهی: اختلال در خواندن، نوشتن، حساب کردن و هجی­کردن است”.

 

۲-۱-۲- ویژگی­های دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری

در این بخش ویژگی­های دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری در حیطه­های مختلف به طور خلاصه ارائه شده است:

 

۲-۱-۲-۱- ویژگی­های شناختی

به دلیل اینکه فرایندهای شناختی مانند هوش، حافظه، توجه و زبان در تکالیف تحصیلی درگیرند، بنابراین ویژگی­های شناختی در دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری بیشتر مورد توجه است. هوش به عنوان یکی از متغیرهای مهم در تعریف اختلال یادگیری بیان شده است. گروهی معتقدند هوش­بهر این کودکان ۹۰ تا ۹۳ می­باشد که البته این ناشی از توجه زیاد آزمون­های هوش بر توانایی­ های کلامی است. برخی از این دانش ­آموزان نیز از لحاظ هوش­بهر، در طبقه تیزهوشان قرار می­ گیرند که به آنها دانش ­آموزان تیزهوش با اختلال یادگیری[۷] می‌گویند. این دانش ­آموزان ممکن است از لحاظ تحصیلی خوب باشند ولی آنچه که آنها را تیزهوش با اختلال یادگیری می­ کند، تفاوت زیاد بین نمره ­های پیشرفت تحصیلی و هوش­بهر آنها می­باشد(شکوهی یکتا و پرند، ۱۳۸۵).

بسیاری از دانش ­آموزان دچار اختلال­ یادگیری نمی­دانند چگونه به یادگیری و مطالعه بپردازند. آنان فاقد مهارت­ های سازماندهی هستند، سبک یادگیری فعالی برای خودشان ایجاد نکرده ­اند و به یادگیری خود جهت نمی­ دهند(لرنر، ۱۹۹۷؛ ترجمه دانش، ۱۳۸۴). این دانش‌آموزان مشکلاتی در کنترل جزئیات زندگی و سازماندهی آن دارند، سازماندهی­شان از کارها و مفاهیم(مشکلاتی در توالی، اولویت­ بندی، گروه­بندی و تعمیم) ضعیف است، از یک موضوع به موضوع دیگر می­پرند و در سازگاری با تغییرات مشکل دارند(سارکار و کاتاری، ۲۰۰۴).

دانش ­آموزان با اختلال یادگیری در حافظه کوتاه­مدت(در پیروی از دستورات یک مرحله­ ای یا چندمرحله­ ای، به­خاطرسپاری مطالب خوانده شده) نیز مشکل دارند، نمی ­توانند اطلاعات مربوط به اشخاص یا تاریخ­ها را به خاطر آورند، در تکرار مطالب مشکل دارند، گاهی مطالب را بدون فهم آن بارها و بارها تکرار می­ کنند(سارکار و کاتاری، ۲۰۰۴).

یکی دیگر از ویژگی­های دانش ­آموزان با اختلال یادگیری بی­توجهی در کلاس درس و انجام تکالیف می­باشد. این دانش ­آموزان در مقایسه با دانش ­آموزان عادی مدت زمان کمتری را به انجام تکالیف اختصاص می­ دهند، حواسپرتی بیشتری دارند و رشد مهارت توجه انتخابی در آنها با تأخیر همراه است. اکثر معلمان و والدین دانش ­آموزان با اختلال یادگیری بیان می­ کنند که این افراد مشکلاتی در زمینه حافظه دارند. آنها از راهبردهای حافظه برای بهبود یادگیری مؤثر استفاده نمی­ کنند و در حافظه­های کوتاه­مدت، کاری، شنیداری و دیداری مشکل دارند(شکوهی یکتا و پرند، ۱۳۸۵).

 

۲-۱-۲-۲- مشکلات ادراکی و پردازش اطلاعات

دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری اغلب در پردازش اطلاعات شنیداری یا دیداری با مشکلاتی مواجه می­شوند. برای مثال، بسیاری از آنها در تشخیص صداهای زبان(آگاهی به نظام آوایی)، در تشخیص سریع حروف یا کلمه­ها(ادراک دیداری) یا در وظایف مربوط به حافظه­ کوتاه­مدت ضعیف هستند(لرنر، ۱۹۹۷؛ ترجمه دانش، ۱۳۸۴). نقص در پردازش شنیداری و دیداری بر توانایی رشد و استفاده از زبان در این افراد تأثیر می­ گذارد و این تأثیر بیشتر در توانایی ریاضی، خواندن، نوشتن و مهارت­ های املا می­باشد. سیستم عصبی مرکزی هم در نقص شنوایی و هم در نقص بینایی نمادهای پردازشی درستی ندارد. با توجه به شدت و ماهیت اختلال یادگیری این افراد عملکرد غیرقابل پیش ­بینی دارند(سارکار و کاتاری، ۲۰۰۴).

۲-۱-۲-۳- ویژگی­های ادراکی- حرکتی

از لحاظ بالینی مشاهده شده است که دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری اغلب در فعالیت­های جسمی که استفاده از مهارت­ های حرکتی را می­طلبد، دچار مشکل هستند. مشکلاتی که به آنها نسبت داده می­ شود هم مهارت­ های درشت حرکتی(عضلات حرکتی درشت) را در بر می­گیرد و هم مهارت­ های ظریف حرکتی(عضلات کوچک حرکتی). مهارت­ های ظریف حرکتی، اغلب متضمن هماهنگی سیستم­های دیداری– حرکتی است(هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۸۸).

 

۲-۱-۲-۴- ویژگی­های زبانی

دانش ­آموزانی که اختلال­­های یادگیری دارند ممکن است در درک قواعد اجتماعی بنا شده که در زندگی روزمره استفاده می­ شود، مشکل داشته باشند. آنها شاید در نظارت بر رفتار و اعمال یا صحبت کردن بدون دور­اندیشی با دشواری مواجه باشند. همچنین ممکن است به طور نامناسب بخندند و گفتگو یا مکالمه­ها را قطع کنند. افزون بر این، در دریافت پیام­های افراد دیگر که از طریق بیانات چهره­ای و زبان بدن انتقال و دریافت می­ کنند با مشکل مواجه می­شوند و تعبیر و تفسیر نادرست دارند(احدی و کاکاوند، ۱۳۸۸).

این دانش ­آموزان در بیان منطقی مسائل مشکل دارند، نمی ­توانند افکارشان را به صورت مداوم و پیوسته بیان کنند(فراموش می­ کنند، کلمات را حذف می­ کنند)، به دلیل نقص در تشخیص شنوایی در ارتباطات کلامی فهم نادرستی دارند و در بیان و اظهار وجود خود در گروه با مشکلاتی مواجه هستند(سارکار و کاتاری، ۲۰۰۴).

 

۲-۱-۲-۵- ویژگی­های تحصیلی

اگرچه دانش ­آموزان با اختلال یادگیری هوش متوسط یا بالاتر از متوسط دارند، ولی دارای مشکلاتی در تحصیل می­باشند که این مشکلات از اوایل سال­های مدرسه شروع و گاهی تا اواخر سال­های آموزش ادامه دارد(هاردمن و همکاران، ۲۰۰۲؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۸۸)، گاهی نیز این دانش ­آموزان به عنوان تنبل یا بی­انگیزه شناخته می­شوند(وستوود، ۲۰۰۹؛ ترجمه همتی­علمدارلو و شجاعی، ۱۳۹۱). کاهش موفقیت دانش ­آموزان با اختلال­ یادگیری می ­تواند در زمینه ­های تحصیلی زیر باشد:

  1. نوشتن: مشکل در روخوانی، رونویسی و هجی کردن.
  2. ریاضی: مشکل در عملیات ریاضی و یا درک مفاهیم اولیه.
  3. منطق: مشکل در طبقه ­بندی افکار.
  4. مهارت­ های طبقه ­بندی: مشکل در طبقه ­بندی تمام موارد تحصیلی.
  5. زبان: تأخیر، اختلال­ و یا تفاوت­ در شنیدن و صحبت کردن(هنلی، رامسی و الگوزین[۸]، ۲۰۰۲).

 

۲-۱-۲-۶- ویژگی­های اجتماعی- سازشی

بی­ثباتی هیجانی را می­توان به عنوان جنبه­ ویژه­ای از شخصیت و نا­سازگاری اجتماعی دانست. دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری اغلب رفتارهایی را نشان می­ دهند که از خصوصیات آشفتگی هیجانی است(هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۸۸). به طور کلی مشکل کنترل رفتار بسیاری از دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری نسبت به دانش ­آموزان عادی که این مشکلات را از خود بروز می­ دهند، شدیدتر است. افزون بر این، به دلیل  مشکلات رفتاری که این دانش ­آموزان در کلاس دارند، موجب می­شوند دانش ­آموزان دیگر  آنها را طرد کنند و آنها در پیدا کردن دوست با مشکل مواجه شوند(هالاهان و همکاران، ۲۰۰۹؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۹۰). در واقع، ملموس­ترین مشکل آ­نها، ناکامی در ایجاد پیوندهای نزدیک و راضی­کننده­ عاطفی با دیگران است. تنها دوستانی که می­توانند پیدا کنند، دوستانی تخیلی است. برخی از این کودکان کناره­گیر می­باشند. دیگر کودکان یا بزرگسالان ممکن است بخواهند به حریم آنان وارد شوند، ولی تلاش­ های آنها معمولاً با ترس و عدم علاقه روبرو می‌شود. از آنجا که پیوندهای عاطفی حول پاسخ­های اجتماعی دو جانبه شکل می­گیرد، مردم معمولاً علاقه­شان را نسبت به کسی که پاسخگو نیست، از دست می­ دهند(هالاهان و کافمن، ۲۰۰۳؛ ترجمه علیزاده و همکاران، ۱۳۸۸). دانش ­آموزان با اختلال یادگیری کمتر در گروه مورد پذیرش هستند و بیشتر احتمال دارد که در میان همسالان­شان طرد یا نادیده گرفته شوند. این دانش ­آموزان نسبت به همسالان­شان بیشتر احتمال دارد طرد شوند و محبوبیت کمتری نزد والدین و معلمان دارند. همسالان نقش مهمی را در سازگاری اجتماعی کودکان ایفا می­ کنند. البته باید توجه داشت که همه دانش ­آموزان با اختلال یادگیری نقص مهارت­ های اجتماعی ندارند و برخی از آنها به عنوان افرادی­که مهارت­ های مناسب اجتماعی مانند همسالان­شان دارند، شناخته می­شوند. بنابراین، می­توان گفت که دانش ­آموزان با اختلال یادگیری گروهی هستند که بیشتر طرد می­شوند و کمتر مورد پذیرش قرار می­ گیرند و در برقراری روابط اجتماعی مشکل دارند(بناهو و همکاران، ۲۰۰۹).

وجود نقص در شناخت اجتماعی[۹] دانش ­آموزان با اختلال­های یادگیری می ­تواند دلیلی برای مشکلات اجتماعی آنها باشد، زیرا بسیاری از آنها نمی ­توانند نشانه­ های اجتماعی، احساس­ها و هیجانات دیگران را درک کنند و نمی­دانند که چه زمانی رفتارشان برای سایرین مزاحمت ایجاد می­ کند. این عدم موفقیت در برقراری روابط اجتماعی صحیح، خطر ابتلا به اختلال­های رفتاری و اجتماعی را در آنها زیاد می­ کند(شکوهی یکتا و پرند، ۱۳۸۵).

 

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.