پایان نامه

سیستم فتوولتائیک – مشارکت جایگاه شارژ خودروهای الکتریکی در کنترل فرکانس ریز شبکه در حالت جزیره ای

سیستم فتوولتائیک

به پدیده ای که در اثر آن و بدون استفاده از مکانیزم های مکانیکی، انرژی تابشی به انرژی الکتریکی تبدیل شود پدیده فتوولتائیک گفته می شود. این پدیده بر فرضیه ذره ای بودن انرژی تابشی بنا نهاده شده است. هر سیستمی نیز که از این خاصیت استفاده نماید، سیستم فتوولتائیک نام دارد [24].

در یک سیستم فتوولتائیک هیچ گونه حرکت مکانیکی وجود نداشته و زمانیکه قطعات حرکتی نداشته باشند، استهلاکی نیز وجود نخواهد داشت. سلول های خورشیدی امروزی حتی می توانند به عنوان شیشه پنجره کار کنند. این سلول ها این قابلیت را دارند که بین 80 % تا 90 % نور خورشید را از خود عبور دهند. این کیفیت باعث می شود که پنجره هایی مجهز به سلولهای خورشیدی بتوانند به خنک ماندن هوای داخل در تابستان کمک کنند و ساختمان را زیباتر و هم انرژی الکتریسیته مورد نیاز ساختمان را تهیه کنند.

برخی از معایب استفاده از سیستم های فتوولتائیک عبارتند از [24]:

1- هزینه تولید برق توسط سلول­های فتوولتائیک بیشتر از هزینه تولیدی برق ناشی از سوخت­های فسیلی می­باشد. لازم به توضیح است که با افزایش تولید سلول­های فتوولتائیک می­توان هزینه­ها را کاهش داد.

2- برق تولیدی از انرژی خورشیدی غیر قابل اعتماد بوده و همواره در دسترس نمی باشد و میزان تولیدات به شرایطی نظیر حالت وضعی خورشید، شرایط اتمسفر، ابری بودن و … بستگی دارد.

3- به منظور استفاده از انرژی خورشیدی در شب باید از باتری برای ذخیره­سازی انرژی استفاده گردد.

4- برای مصارف زیاد توان، نیاز به مساحت زیادی برای نصب سلول­های فتوولتائیک می باشد.

 

2-5-1 تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی در سیستم فتوولتائیک

نور خورشید از فوتون­ها یا ذرات انرژی خورشیدی تشکیل شده است. این فوتون­ها که مقادیر متغیر انرژی را شامل می شوند، درست مشابه با طول موج­های متفاوت طیف­های نوری هستند. وقتی فوتون ها به یک سلول فتوولتائیک برخورد می­ کنند، ممکن است منعکس شوند، مستقیم از میان آن عبور کنند و یا جذب شوند.

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

 

فقط فوتون­های جذب شده، انرژی لازم را برای تولید الکتریسیته فراهم می کنند. وقتی نور خورشید به میزان لازم و یا انرژی توسط جسم نیمه هادی جذب شود، الکترون­ها از اتم­های جسم جدا       می­شوند.( به دلیل اینکه آخرین الکترون یک اتم با گرفتن انرژی فوتون به لایه بالاتر رفته و می تواند از میدان پروتون آزاد شده و آزادانه در نیمه­رسانا حرکت کند). رفتار خاص سطح جسم در طول ساختن موجب می­ شود سطح جلویی سلول برای الکترون­های آزاد بیشتر پذیرش یابد. بنابراین، الکترون­ها به طور طبیعی به سطح مهاجرت می­ کنند. زمانیکه الکترون ها موقعیت n را ترک می کنند، حفره­هایی تشکیل می­ شود. تعداد الکترون­ها زیاد بوده و هر کدام یک بار منفی را حمل می­ کنند و به طرف جلوی سطح سلول پیش می­روند. در نتیجه عدم توازن بار بین سلول­های جلویی و سطح عقبی، یک پتانسیل ولتاژ شبیه قطب های مثبت و منفی یک باتری ایجاد می شود. زمانیکه دو سطح از میان یک راه داخلی مرتبط شوند، الکتریسیته جریان می یابد.

سیستم های فتوولتائیک از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:

الف: ماژول یا پنل های خورشیدی

ب: قسمت واسطه یا بخش توان مطلوب

ج: مصرف کننده یا بار الکتریکی

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید