مهندسی برق

سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت: کنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از DCS

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از DCS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

كنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از DCS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در فصل اول پس از آشنایی با نیروگاه های توربین گازی به صورت نوعی توربین گازی SGT-800 ساخته شركت زیمنس، مورد بررسی قرار میگیرد و قسمتها و پارامترهای قابل اندازه گیری این توربین ها بررسی میشوند. در فصل دوم تعاریفی همچون شبكه، پروتكل مطرح میشود و همچنین استانداردهای لایه بندی سیستمهای كنترلی به طور خلاصه مورد بررسی و در فصل سوم سیستم كنترل DCS بررسی می شوند.

در فصل چهارم سیستم كنترلی توربین های گازی SGT-800 بررسی و به معرفی نرم افزار WinCC تشریح میشود و در فصل پنجم به تشریح سیستمهای كنترلی PDCS میپردازیم در این فصل به بررسی دو تكنیک از تكنی كهای مدیریت بار كه در سیستم های PDCS استفاده می شود اشاره می شود این دو تكنیک شامل بارزدایی (load shedding) و تقسیم بار (load sharing) بین ژنراتورها میشود.

در پایان انواع PLC های استفاده شده در سیستمهای كنترلی SGT-800 و PDCS اشاره می شود.

فصل اول:

توربین های گازی

1-1) مقدمه

گاز طبیعی یكی از منابع طبیعی است كه موارد استفاده فراوانی در مصارف خانگی و صنعتی دارد. تولید انرژی برق نیز یكی از مصارف مهم گاز طبیعی است. از آنجا كه كشور عزیزمان ایران نیز از این گنجینه ارزشمند بی بهره نیست، از این رو بستر استفاده از این نعمت برای تولید انرژی برق فراهم آمده است. توربین های گازی، ابزاری برای رسیدن به این مهم هستند از این رو شركتهای مهم دنیا، برای به انحصار در آوردن این صنعت شروع به رقابت كردند. شركت زیمنس یكی از شركتهای موفق، در این زمینه می باشد، از این رو توربینهای گازی مختلفی كه با تنوع در میزان مصرف و تولید برای انجام كار خاصی طراحی و ساخته میشوند.

SGT-800، یكی از محصولات این شركت میباشد، و به علت اینكه قسمت زیادی از سوخت این توربین گاز طبیعی میباشد، از این رو مطالعه و بررسی عملكرد و كنترل آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. از این رو، در این فصل، ابتدا به مقدمهای راجع به توربین های گازی و اجزای تشكیل دهنده آن پرداخته و سپس به مطالعه و معرفی SGT-800 میپردازیم و پارامترهای مختلف آن را كه میبایست كنترل شوند، بررسی می کنیم.

2-1) هدف اصلی نیروگاه

نیروگاه باید در هر لحظه مقدار بار مورد نیاز مصرفكننده را تامین كند، بعبارت دیگر هدف اصلی از كنترل نیروگاه، هماهنگ نمودن انرژی تولید شده و انرژی مصرفی میباشد. در ضمن انرژی تولید شده باید كیفیت مطلوب را داشته باشد، یعنی خروجی ژنراتور باید دارای ولتاژ و فركانس مطلوب باشد. هر گونه تغییر در مصرف انرژی الكتریكی، باعث تغییر در ولتاژ و فركانس میگردد. كنترل نیروگاه گازی با بهره گرفتن از عناصر كنترلی، برای ایجاد توازن بین تولید و مصرف، به وسیله كنترل ولتاژ و فركانس مناسب انجام میشود.

3-1) مقدمه ای بر توربین گاز

توربین گازی، هوا را به عنوان سیال، بكار میبرد و توسط یک كمپرسور آن را متراكم مینماید. سوخت در محفظه احتراق به هوای داغ افزوده و سپس محترق میگردد. هر یک از محفظه ها شامل مشعل هایی، به منظور اضافه كردن حرارت به هوای ورودی توربین میباشد. گاز داغ در طی چندین ردیف توربین، منبسط شده و با فشار اتمسفر به محیط تخلیه میگردد. گاز خروجی، توربین را از طریق پخشگر خروجی ترك نموده و به دودكش میرسد. توان خروجی مفید به كمپرسور و نهایتاً به ژنراتور، منتقل می گردد.

تعداد صفحه : 114

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید