مهندسی نساجی

سمینار ارشد مهندسی نساجی: ایجاد سطوح نیلوفر آبی و گلبرگی مانند روی منسوج با نانو مواد

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : ایجاد سطوح نیلوفر آبی و گلبرگی مانند روی منسوج با نانو مواد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

ایجاد سطوح نیلوفرآبی و گلبرگی مانند روی منسوج با نانو مواد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

در این پروژه ابتدا نانوذرات SiO2 با بهره گرفتن از فرایند sol-gel سنتز شدند و ساختار آنها توسط میكروسكوپ الكترونی پویشی (SEM) مورد بررسی قرار گرفت. سپس نانوذرات سنتز شده جهت ایجاد شبكه SiO2 بر روی سطح پارچه، با نمونه های پارچه های پنبه ای عمل شدند و جهت كاهش كشش سطحی نمونه های حاوی نانوذرات، ابتدا ماده آلكیل سیلانی هگزادسیل تری متوكسی سیلان جهت فعال سازی و ایجاد واكنش با گروه های سیلانول موجود در سطح نمونه ها، هیدرولیز شد و سپس با نانوذرات واكنش داد. جهت بررسی تاثیر نانوذرات بر روی ناهمواری سطحی و آبگریزی نمونه ها از نانوذرات مس و TiO2 در داخل محلول نانوسولی نیز استفاده شد و تاثیر آنها بر روی آبگریزی و ناهمواری سطحی پارچه ها بررسی شد. در نهایت تمامی نمونه ها جهت مطالعه بر روی میزان ناهمواری سطحی تحت مشاهدات میكروسكوپ الكترونی پویشی (SEM) قرار گرفتند و جهت بررسی میزان كاهش كشش سطحی پس از اعمال نانوذرات و ماده آلكیل سیلانی، از آزمون اندازه گیری زاویه تماس استاتیک قطره با سطح پارچه استفاده شد.

مقدمه:

در حالت كلی نامیدن منسوجات خود تمیز شونده به منسوجاتی كه فقط دارای انرژی سطحی پایینی می باشند نادرست است چرا كه دارا بودن انرژی سطحی پایین در حقیقت بدین معنی است كه این منسوجات به سادگی تمیز می شوند. به طور پایه ای 2 نوع از سطوح خود تمیز شونده در مقالات موجود می باشد:

1- سطوح فعال نوری (photoactive یا photocatalytic) كه این سطوح بر پایه مواد فعال فوتوكاتالیست همچون TiO2 می باشند.

2- سطوح ابر آبگریز (superhydrophobic) كه اغلب سطوح نیلوفر آبی (lotus) نامیده می شوند.

همانطور كه اشاره شد سطوح خود تمیز شونده اغلب به عنوان سطوح شبه نیلوفر آبی نامیده می شوند. این نام در رابطه با سطوح خود تمیز شونده ای به كار می رود كه می توان در طبیعت مشاهده نمود. پرهای برخی از حشرات و همچنین برگهای برخی از گیاهان خصوصیات دفع كنندگی بسیار بالایی را نشان می دهند. یكی از این برگها، برگ گیاه نیلوفر آبی می باشد تقریباً هر نوع كثیفی (چرك) كه برروی برگ گل نیلوفر آبی قرار گرفته است به وسیله شستشوی سطح برگ با آب برطرف می شود. بنابراین با توجه به برگ گل نیلوفر آبی، سطوح ابر آبگریز خود تمیز شونده به سطوحی اتلاق می شود كه چرك و كثیفی بر روی آن به طور كامل توسط شتستشو با آب برطرف می شود.

سطح برگ گل نیلوفر آبی با واكس های كریستال مانند آبگریز كه تشكیل یک ساختار نانو بر روی یک بستر میكرو (كه از ساختارهای دیواره سلولی و چین خوردگی های كیوتیكلی تشكیل شده است) پوشیده شده است. شكل 1-1 یک میكروگراف SEM از سطح گل نیلوفر آبی را نشانی می دهد.

حضور ساختارهای نانو بر روی یک ساختار میكرو ساختار Hierarchical نامیده می شود. ابر دفع كنندگی برگ نیلوفر آبی با تركیب این ساختار (Hierachical) و بطور همزمان آبگریزی بسیار بالای سطحی توضیح داده می شود. یک نمای شماتیک از اثری كه lotus effect نامیده می شود در شکل 2-1 نشان داده شده است.

در حالت كلی برگ نیلوفرآبی دارای یک ساختار سطحی در دو مقیاس (میكرو/نانو) می باشد كه در آن برآمدگی ها و فرورفتگی هایی كه در حدود μm10 تا 3 می باشند با نانو ذرات واكس مانند آبگریز پوشیده شده اند . برآمدگی ها و فرورفتگی ها مساحت سطح تماس موجود با آب را بسیار كاهش می دهند و همچنین نانوذرات آبگریز از نفوذ آب به داخل فرورفتگی ها جلوگیری می نمایند در نتیجه آب نمی تواند چنین سطحی را تر نموده و بنابراین بر روی سطح قطرات آب به شكل تقریبا كروی درمی آیند به چنین سطحی، سطح ابرآبگریز گفته می شود.

تركیب ساختار Hierachical و خصوصیات آبگریزی منجر به سطوح ابر آبگریزی می شود كه یقیناً محدود به سطوح طبیعی نمی شود اخیراً روش هایی با الهام (الگو برداری) از طبیعت جهت ایجاد این خصیصه بر روی سطوح معدنی همچون فلزات یا شیشه و البته منسوجات گزارش شده است. ساختار Hierarchical منجر می شود كه بر روی یک سطح مقداری ناهمواری (roughness) ایجاد شود. در مقایسه با یک سطح آبگریز هموار، قطره آبی كه برروی سطح قرار گرفته است سطح تماس موثر كاهش یافته ای را (مایع – جامد) بر روی یک سطح ناهموار نشان خواهد داد (شكل 3-1).

تعداد صفحه : 45

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید