مهندسی شیمی

سمینار ارشد مهندسی شیمی طراحی فرایند: بررسی کیفی علل ترک در سیلر درزگیرهای مصرفی در خودروسازی ها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی طراحی فرایند

با عنوان : بررسی کیفی علل ترک در سیلر درزگیرهای مصرفی در خودروسازی ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“ M.Sc ” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی شیمی – طراحی فرایند

عنوان:

بررسی كیفی علل ترك در سیلر درزگیرهای مصرفی در خودروسازی ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

در عملیات پوشش دهی و رنگ قطعات فلزی معمولا ضخامت پوشش در محل های اتصال بین سطوح، درزها و شیارهای موجود در قطعه كمتر از بقیه سطوح است و این قسمتها امكان مناسبی برای شروع خوردگی می باشند. لذا همواره قبل از رنگ آمیزی نهائی قطعه، این قسمتها با موادی به نام سیلر یا درزگیر پوشانده می شوند.

در این تحقیق انواع سیلانت ها و بطور خاص درزگیرهای مورد مصرف در صنعت خودروسازی كه برای جلوگیری از خوردگی سطح استفاده می شوند مورد بحث و بررسی قرار گرفته و متداول ترین آنها كه غالبا برپایه پلاستیزولهای پی وی سی می باشند از حیث نحوه ساخت و مواد تشكیل دهنده توضیح داده شده اند. همچنین روش های اندازه گیری خواص مكانیكی و حرارتی درزگیرها ارائه شده و مشكل ترك سیلر درزگیر در خط رنگ خودروی وانت نیسان شركت زامیاد مطرح شده است. علل بروز مشكل از دو منظر ساختار مواد و شرایط اعمال و پخت درزگیر مورد بررسی دقیق قرارگرفته است.

چهار نمونه درزگیر با فرمولاسیون و خواص كیفی مختلف در خط تولید اعمال شده و تمایز بین نمونه مطلوب و سایر نمونه ها از لحاظ خواص مكانیكی و حرارتی تعیین گردید. در نهایت مشخص شد كه شرایط بهینه برای اعمال و پخت سیلر كه در ممانعت از ایجاد ترك بسیار مؤثر است شامل پخت كامل در دمای 140 درجه سانتیگراد، ضخامت لایه سیلر كمتر از 8 میلیمتر، و میزان خاصیت ازدیاد طول بیش از 150 درصد می باشد. همچنین مشخص گردید كه به منظور افزایش میزان ازدیاد طول ماده می بایست میزان نرم كننده در فرمولاسیون درزگیر افزایش یافته و از میزان پركننده كاسته شود.

مقدمه:

در كلیه تجهیزات صنعتی هر جا كه محل اتصال دو فلز به یكدیگر توسط جوش، پرچ و غیره می باشد شیار یا درز ایجاد شده در محل اتصال بدلیل فرورفتگی و هم تراز نبودن با بقیه سطوح به هنگام رنگ آمیزی پوشش كمتری را به خود می گیرد و احتمال شروع خوردگی از این مناطق بسیار بیشتر خواهد بود. لذا قبل از اعمال رنگ نهائی، این شیارها توسط موادی بعنوان درزگیر یا سیلر به معنای آب بندی كننده پر می شوند و سپس رنگ نهائی اعمال می گردد.

بدلیل اتصالات مختلفی كه در بدنه اتومبیل وجود دارد، درزگیری یا سیلركاری آن از اهمیت زیادی برخوردار است و همواره در خطوط رنگ، ایستگاه هایی به اعمال درزگیر و پخت آن (كوره درزگیر) اختصاص دارد. به همین دلیل مواردی چون چسبندگی خوب درزگیر به سطح زیرین، پخت كامل و خواص كیفی آن نیز اهمیت بیشتری خواهند یافت.

از آنجا كه وجود ترك در درزگیر علاوه بر ایجاد شرایط برای نفوذ آب و خوردگی از ایرادات ظاهری خودرو نیز محسوب می شود رفع این عیب از اهمیت مضاعفی برخوردار می گردد. همانطور كه در این تحقیق نشان داده خواهد شد این عیب می تواند علامت وجود عیوب دیگری نظیر عدم پخت كامل و افت دیگر خواص سیلر درزگیر نیز باشد.

فصل اول: سیلانت ها

1-1- تعریف سیلانت ها و انواع آن

Sealing به معنای بستن، درزگیری و آب بندی كردن وسیلانت یا سیلر (Sealer) به معنای درزگیر و آب بندی كننده می باشد.

سیل كردن اصولا تدبیری است برای بستن یک شكاف یا آب بندی كردن یک اتصال در مقابل نفوذ سیالات (اعم از مایعات و گازها) سیلرها بطور كلی در دو گروه طبقه بندی می شوند:

سیلرهای استاتیك: وقتی كه سیلر بین دو سطحی كه نسبت به یكدیگر حركت نمی كنند اعمال می شود.

سیلرهای دینامیك: وقتی سیل كردن بین دو سطحی انجام می شود كه بین آن دو حركت نسبی وجود دارد مثلا حركت گردشی یک شفت نسبت به هوزینگ یا حركت رفت و برگشتی یک پیستون در یک سیلندر.

سیلرها یا درزگیرها در خودروسازی براساس محل اعمال آنها به سه گروه تقسیم می شوند. این سه گروه در جدول 1-1 نشان داده شده اند.

همانطور كه ملاحظه می شود خواصی كه هر گروه از درزگیرها باید داشته باشند، تا حدود زیادی به محل اعمال و كاربرد آنها مرتبط است.

درزگیرهای گروه اول كه در خط ساخت بدنه استفاده می شوند به اسم درزگیر نقطه جوش شناخته می شوند. این درزگیرها بین دو ورق فلزی قبل از انجام در عملیات نقطه جوش با داغ كردن دو فلز ذوب آنها چسبندگی و اتصال ایجاد می شود. این درزگیرها در مكان هایی كه عدم نفوذ آب از محل اتصال دارای اهمیت است بكار می رود. روش كار بدین صورت است كه ابتدا بوسیله گان مخصوص و باكمك پمپ و فشار هوا درزگیر را روی سطحی كه می بایست نقطه جوش شود قرار می دهند سپس عملیات جوشكاری انجام می شود. از آنجا  كه این نوع درزگیر هادی جریان الكتریسیته است مشكلی برای عملیات جوشكاری یا استحكام جوش نهایی بوجود نخواهد آورد. این گروه درزگیر انواع مختلفی دارد چنانچه در تركیبات آن از گوگرد استفاده شود حین عملیات جوش ایجاد گاز سولفید هیدروژن می كند كه بد بو و سمی است لذا عملیات می بایست زیر هود انجام شود و تهویه كارگاه مناسب باشد در غیر اینصورت می توان از انواع غیر گوگردی استفاده نمود. این نوع درزگیر در حال حاضر در ایران تولید نمی شود و عمده كارخانجات خودروسازی این محصول را از شركت شیمیایی هنكل تهیه می كنند. این درزگیر پس از قرار گرفتن در كوره E D در خط رنگ جامد شده و پس از پخت به استحكام لازم می رسد.

تعداد صفحه : 99

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.