مهندسی برق

سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: جایابی بهینه دستگاه های اندازه گیری جهت شناسایی مکان

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : جایابی بهینه دستگاه های اندازه گیری جهت شناسایی مکان و میزان منابع هارمونیکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصیلات تكمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد
مهندسی برق – قدرت
عنوان :
جایابی بهینة دستگاه های اندازه گیری جهت شناسایی مكان و میزان منابع هارمونیكی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:
این پایان نامه جایابی بهینة دستگاه های اندازه گیری برای تعیین موقعیت منابع هارمونیكی را بیان می كند. در واقع به دلیل محدودیت در به كار بردن تعداد دستگاه های اندازه گیری ایی كه بایستی در شبكه نصب شوند، این پایان نامه بر روی دو مسألة تخمین حالت هارمونیكی به عنوان یكی از روش های شناخته شده برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باس بار و جریان خطوط شبكه و جایابی این اندازه گیرها با بهره گرفتن از الگوریتم مبتنی بر روش حذف ترتیبی تأكید می كند. همچنین پس از آنكه توسط این الگوریتم موقعیت نصب اندازهگیرها در باسبارهای گوناگون در هارمونیک های مختلف بررسی شد، با بهره گرفتن از تكنیک حداقل نمودن تعداد سایتهای جمعآوری اطلاعات بدست آمده از دستگاه های اندازه گیری، مسألة مكانیابی بهینة این تجهیزات اندازه گیری مورد توجه قرار خواهد گرفت. نتایج بدست آمده حاكی از آن است كه بوسیلة تخمین حالت هارمونیكی تعداد دستگاه های اندازه گیری از 14 دستگاه به عنوان 14 متغییر حالت به 10 دستگاه اندازه گیری كاهش خواهند یافت . همچنین برای آنكه بتوان كاهش هزینه های مانیتورینگ را به تخمین حالت هارمونیكی كه تعداد متغییرهای حالت را حداقل كرده است، ضمیمه كرد بایستی تعداد سایت ها را با بهره گرفتن از یک فرایند سعی و خطا كاهش داد . با به كار بردن این تكنیک میتوان موقعیت بهینه نصب اندازه گیرها را جهت یافتن مكان قرارگیری منابع هارمونیكی و شدت آنها پیدا كرد. این بررسی بر روی شبكه 14 باس IEEE با 69 موقعیت محتمل برای نصب این اندازه گیرها در محیط نرم افزار MATLAB انجام شده است.

مقدمه:
در پاسخ به این چالش كه چگونه می توان به ارزیابی سیستم قدرت از نظر آلودگی هارمونیكی ناشی از منابع هارمونیكی پرداخت، اكثر شركت های تأمین كننده برق، كیفیت توان الكتریكی تأمین شده مصرف كنندگان را از طریق برنامه های اندازه گیری، جهت تعیین اینكه اختلال هارمونیكی تولید شده توسط منابع هارمونیكی در محدوده مجاز استاندارد می باشد یا نه، را ارزیابی می كنند. ناحیة اندازه گیری به روشنی مشخص كننده این مطلب است كه ولتاژ و جریان هارمونیكی متغییر با زمان به علت تغییرات پیوسته در ساختار سیستم یا بوسیلة شرایط بار بوجود خواهد آمد . اندازه گیری اختلال هارمونیكی در سیستم نیاز به تجهیزی دارد كه به طور كلی به دلیل مسائل مربوط به هزینه در اكثر باس بارها به طور دائم نصب نمی باشند. فلذا با توجه به نیاز امروزة صنعت برق برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باس بارها و جریان خطوط، بایستی بتوان این مقادیر را به طریقی در اختیار مركز كنترل جهت بررسی های لازم اعم از اینكه چه مقدار هارمونیک در شبكه موجود است، قرار داد.

در این پایان نامه در ابتدا كلیاتی از منابع هارمونیكی موجود در سیستم قدرت و اثرات هارمونیكی آنها را كه به عنوان اصلی ترین تولید كننده های هارمونیكی شناخته می شوند، مطرح خواهد شد. به طور كلی یكی از ایده های یافتن مكان منابع تزریق هارمونیک جهت انجام تصمیم گیری های آتی، این است كه به سراغ پیدا كردن موقعیت دستگاه اندازه گیری هارمونیک برویم كه مسلماً هر مكانی برای موقعیت آن مناسب نمی باشد. بنابراین در ادامه مطالب، به بیان خلاصه كارهای انجام شده در مقالات برای یافتن موقعیت مناسب و بهینة دستگاه اندازه گیری پرداخته شده است. سپس به مسألة مدلسازی سیستم مورد مطالعه كه سیستم تست 14 باسه IEEE می باشد، پرداخته خواهد شد . این بررسی در حالتی انجام خواهد شد كه شبكة مورد نظر دارای منابع هارمونیكی می باشد. جهت انجام مطالعه بر روی این سیستم نیاز به مدلسازی منابع هارمونیكی نیز احساس خواهد شد كه در ادامه ارائه خواهد شد . همچنین برای بررسی رفتار سیستم در حضور منابع هارمونیكی، دو نوع پخش بار هارمونیكی و پخش بار در فركانس اصلی انجام شده است. در ادامه ابتدا تخمین حالت هارمونیكی در سیستم های قدرت به عنوا ن یكی از روش های شناخته شده برای اندازه گیری مقادیر ولتاژ و جریان باسبار و جریان خطوط پرداخته توضیح داده می شود. سپس الگوریتم بر پایه روش حذف ترتیبی كه اقدام به یافتن مكان و موقعیت نصب اندازه گیرهای هارمونیكی خواهد كرد، بیان خواهد شد. پس از آنكه با بهره گرفتن از این الگوریتم موقعیت نصب اندازه گیرها در باسبارهای گوناگون در هارمونیک های مختلف بررسی شد، با بهره گرفتن از یک تكنیک كارآمد اقدام به مكان یابی بهینة این تجهیزات اندازه گیری خواهد شد. با به كار بردن این تكنیک می توان موقعیت بهینه نصب اندازه گیرها را جهت یافتن مكان قرار گیری منابع هارمونیكی و شدت آنها را پیدا كرد. در نهایت برای بررسی صحت مكان یابی بهینه، شرط رویت پذیری سیستم، به عنوان یكی از شروط اصلی برای بدست آوردن كلیه مقادیر اندازه گیری از كل شبكه نشان داده خواهد شد.

تعداد صفحه : 108

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید