مهندسی برق

سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی ساختمان و عملکرد و حفاظت کلیدهای DC

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق قدرت

با عنوان : بررسی ساختمان، عملكرد و حفاظت كلیدهای DC (750-3000 V DC up 9000 A و كاربرد آن در صنعت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بررسی ساختمان، عملكرد و حفاظت كلیدهای DC (750-3000 V DC up 9000 A و كاربرد آن در صنعت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

در میان انواع سیستم های حمل و نقل (دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای) سیستم حمل و نقل ریلی به دلیل كمیت بالا و هزینه نسبت پائین و اعمال آن در شرایط خاص بسیار مورد توجه قرار گرفته است و شبكه مترو در كاهش ترافیك، بخصوص شهرهای شلوغ و پرجمعیت بسیار دارا می باشد.

یكی از مهمترین بخشهای سیستم مترو مربوط به شبكه برق رسانی می باشد و بدلیل اینكه حركت قطارها در داخل تونل و ایستگاه های مسافری زیرزمینی می باشد تامین برق مطمئن و ایمن بسیار مهم می باشد به نحوی كه طراحی سیستم برق رسانی بایستی طوری باشد كه شبكه برق مترو قابلیت اطمینان بسیار بالایی داشته باشد. یكی از بخشهای مهم در شبكه برق رسانی مترو پستهای تراكشن یا یكسوساز می باشد كه وظیفه تامین برق DC جهت حركت قطارها را بر عهده دارد. این پستها عموماً دارای ورودی AC در سطح 20KV بود و خروجی آنها 750 و یا 1500 ولت DC می باشد. در پستهای تراكشن مجموعه سیستم 750 ولت DC جایگاه ویژه و تكنولوژی خاص خود را دارد. در این مجموعه كلیدهای DC با سرعت بالا بدلیل اینكه فیدرهای خروجی می باشند و جهت تغذیه ریل سوم و یا شبكه بالاسری به كار می روند وظیفه مهم و خطیری را بر عهده دارند ضمن اینكه بخاطر كاربرد خاص آنها تنها سازندگان بسیار معدودی در این زمینه فعالیت دارند لذا در این سمینار سعی شده چگونگی و نحوه عملكرد، بخشهای مختلف ساختمان كلید DC، كنترل، حفاظت و مانیتورینگ كلید معرفی و مورد بحث قرار گیرد.

مقدمه:

با عنایت به رشد رو به فزون صنعت حمل و نقل ریلی و توسعه راه آهن برقی در كشور نیاز به شناخت همه جانبی این صنعت می باشد ضمن اینكه یكی از بخش های مهم در این صنعت شبكه برق رسانی (Power Supply) جهت تامین برق مطمئن و ایمن می باشد در این سمینار سعی شده است كه با تجهیزات بخش DC در پست های تراكشن خصوصاً كلیدهای DC با سرعت بالا در سه فصل آشنا شویم.

در فصل اول هدف، پیشینیه تحقیق و روش كار و تحقیق مورد بررسی قرار گرفته كه تاكنون پروژه ای در این خصوص در كشور ما انجام نشده است. و در فصل دوم پست های تراكشن بطور اجمالی معرفی و با دیاگرام تك خطی، سیستم 750VDC و تجهیزات مختلف به كار رفته در بخش DC آشنا می شویم و در فصل سوم ساختمان ونحوه عملكرد كلیدها DC بطور كامل و جامع تشریح شده است.

و اصول حفاظتی و كنترلی شبكه های DC در فصل چهارم معرفی و در فصل پنجم سیستم نظارتی و كنترلی بر پست های تراكشن به همراه یک نمونه PLC به نام Sepcos و دستگاه اندازه گیری جریان و ولتاژ مطرح شده است.

فصل اول: كلیات

1-1- هدف

هدف این تحقیق بررسی و آشنایی با ساختمان، نحوه عملكرد و حفاظت كلیدهای DC و کاربرد آن در صنعت می باشد این كلیدها در پست های تراكشن در خطوط مترو كاربرد فراوان دارند.

2-1- پیشینه تحقیق

اصولاً چون سازندگان كلیدهای DC در دنیا محدود می باشد لذا اطلاعات در این خصوص بسیار كم می باشد و تحقیقات داخلی در زمینه كلیدهای DC مترو تاكنون انجام نشده است.

در خصوص ساختمان و نحوه عملكرد كلید مقاله خاصی در این موضوع وجود ندارد و بیشتر مقالات به موضوع حالت ها گذرا و تاثیر آن بر روی كلید می باشد و در خصوص حفاظت كلید و شبکه DC چندین مقاله وجود دارد كه مورد مطالعه قرار گرفته و در بخش حفاظت استفاده گردید.

3-1- روش كار و تحقیق

از آنجا كه تحقیق راجع به ساختمان، نحوه عملكرد و حفاظت كلیدهای DC در واقع باید شامل چند زیر تحقیق باشد با توجه به موضوع تحقیق ، زیر تحقیق های زیر استنباط گشت:

1- معرفی پست های تراكشن.

2- ساختمان و نحوه عملكرد كلیدهای DC

3- توابع حفاظتی و كنترلی كلیدهای DC

4- سیستم نظارتی و كنترلی پست های تراكشن

سپس سعی شده برای هر تحقیق منابع و مراجع لازم و كافی پیدا شود و سپس برای هر یك، گزارشی تهیه گردد. در فصل اول در خصوص آشنایی با پست های تراكشن می باشد و در فصل سوم و چهارم به ترتیب ساختمان، نحوه عملكرد كلیدهای DC و حفاظت شبكه های DC بررسی و در فصل چهارم سیستم نظارتی و كنترلی به همراه یک نمونه PLC مربوط به پست های تراكشن تشریح شده است.

تعداد صفحه : 133

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.