مهندسی برق

سمینار ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی تست های غیر مخرب در تجهیزات سیستم های قدرت

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : بررسی تست های غیر مخرب (NDT) در تجهیزات سیستم های قدرت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بررسی تست های غیر مخرب (NDT) در تجهیزات سیستم های قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

با بهره گرفتن از اصول بسیار معروف فیزیكی تعدادی سیستم بازرسی غیر چشمی ابداع شده كه می تواند اطلاعاتی از كیفیت قطعات یک تجهیز فراهم آورد، درحالی كه هیچگونه تغییری یا آسیبی به قطعه یا دستگاه مورد آزمایش وارد نسازند، سیستمهای آزمون غیر مخرب به اختصار N.D.T نامیده می شود.

به كارگیری هریک از سیستمهای بازرسی متحمل هزینه است، اما اغلب استفاده موثر از تكنیكهای بازرسی مناسب موجب صرفه جوییهای مالی قابل ملاحظه ای خواهد شد. نه فقط نوع بازرسی بلكه مراحل به كارگیری آن نیز مهم است.

در این سمینار به بررسی و تشریح انواع تستهای غیر مخرب و مزایای و محدودیتهای آنها و به كارگیری آنها در سیستم قدرت پرداخته شده است.

مقدمه

در ابتدای بحث به بررسی تاثیر عملكرد صحیح تجهیزات بر پایداری سیستم قدرت پرداخته شده است برای این منظور در ابتدا مساله پایداری سیستم قدرت به عنوان مقدمه ای برای این بخش مورد بررسی قرار گرفته است.

تمایل سیستم قدرت برای ایجاد نیروهای بازیابی برابر یابیشتر از نیروهای اختلال وارد شده به آن، به منظور نگهداری حالت تعادل سیستم را پایداری می گویند. اگر نیروهایی كه سعی دارند ماشین ها را با یكدیگر درحالت همگام synchronous حفظ نمایند به قدر كافی بزرگ باشند تا بر نیروهای اختلال غلبه كنند، سیستم پایدار (درحالت همگام) باقی میماند. مساله پایداری به رفتار ماشین های سنكرون پس از رخداد یک اختلال مربوط می شود، به عبارت دیگر پایداری سیستم قدرت، خاصیتی از سیستم است، كه به ماشین های سنكرون سیستم توانایی میدهد تا به اختلال در وضعیت كار عادی پاسخ دهند و در وضعیت جدیدی به كار عادی خود باز گردند.

فصل اول

ارتباط پایداری شبكه با عملكرد صحیح تجهیزات

1-1- مقدمه:

مسائل پایداری بسته به ماهیت و وضعیت اختلال معمولا بر دو نوع اصلی تقسیم می شود:

* بررسی پایداری درحالت مانا Steady state stability

* بررسی پایداری درحالت گذرا Transient stability

پایداری مانا (ماندگار) به توانایی سیستم قدرت در بازگرداندن همگامی پس از رخداد اختلال های كوچك و كند مثل تغییرات تدریجی توان اطلاق میگردد. حالت توسعه یافته پایداری ماندگار پایداری پویا (دینامیكی) Dynamic stability نامیده می شود. پایداری پویا مربوط به اختلال های كوچك برای مدت زمان طولانی با منظور كردن وسایل كنترل خود كار می باشد. امروزه بررسی پایداری حالت گذرا، راه تحلیلی اصلی برای بررسی رفتار پویای الكترودینامیكی سیستم قدرت است.

2-1- تجزیه و تحلیل تجهیزات در شبكه های توزیع، فوق توزیع و انتقال

علاوه بر ژنراتورها، ترانسفور ماتورها و خطوط انتقال، وسایل دیگری نیز برای حفاظت و بهره برداری مناسب سیستم قدرت مورد نیاز هستند. برخی از وسایل حفاظتی كه به طور مستقیم به مدارها متصل هستند كلید افزار Switchgear نامیده می شوند. اینها شامل ترانسفورماتورهای اندازه گیری، مدار شكنها (كلیدهای فشار قوی Circuit breaker یا دیژنكتورها) و كلیدهای قطع (سكسیونرها) فیوزها و برقگیرها Lighting arrester هستند این وسایل برای بدون برق كردن یا قطع مدارها تحت شرایط بهره برداری عادی یا در زمان وقوع خطا بكار می روند. در این قسمت توضیحاتی اجمالی در مورد تجهیزات مذكور آورده شده است.

1-2-1- کلیدهای قدرت

در یک پست فشار قوی كلید قدرت تقریبا یكی از اساسی ترین اجزای آن می باشد. كلید قدرت نقش اصلی در قطع و وصل كردن و وارد و خارج كردن مصرف كننده ها و خطوط انتقال در شبكه را به عهده دارند. به طور كلی مانور در شبكه جهت تغییر در سیستم توزیع و انتقال انرژی توسط كلیدهای قدرت صورت می پذیرد. در زمان ایجاد عیب یا خطایی بر روی شبكه كلیدها قسمت معیوب را به سرعت از مدار خارج نموده و بدین وسیله از آسیب رسیدن به نیروگاه ها و وسایل تجهیزات پست كه ایجاد انها هزینه های هنگفتی را به وجود آورده جلوگیری میگردد. به طور كلی عملكرد صحیح كلیدها بسیار اهمیت دارد. كلیدها دستور قطع یا وصل را از طریق سیستم های كنترل و یا سیستم های حفاظت (رله های حفاظتی) دریافت می نمایند. سیستم های كنترل، بیشتربرای مانور روی شبكه بكار برده می شوند. حال اینكه سیستم های حفاظتی در موقع بروز عیب یا خطا و به صورت اتوماتیک فرمان قطع كلیدها راصادر می كنند.

2-2-1- اشكالاتی كه ممكن است باعث عدم عملكرد صحیح كلیدها شوند

اشكالاتی كه ممكن است باعث عدم عملكرد صحیح كلیدها شوند عبارتند از:

  • اشكال در مدار فرمان كلید
  • اشكال در مكانیزم عملكرد
  • زیاد بودن جریان خطا
  • زیاد بودن زمان قطع كلید دراثر تنظیم نادرست

تعداد صفحه : 110

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید