مهندسی برق

سمینار ارشد مهندسی برق : فصل مشترک Wimax و پروتکل های IEEE802.16,20,21,22

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : فصل مشترک Wimax و پروتکل های IEEE802.16,20,21,22

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

گروه برق – الكترونیك

سمینار كارشناسی ارشد

موضوع:

فصل مشترك Wimax و پروتكل های IEEE802.16,20,21,22

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

در این سمینار استاندارد IEEE802.16 را كه بیشتر و به طور متداول به Wimax معروف شده است را تشریح خواهیم كرد.

Wimax یک ارتباط نقطه به نقطه (مشترك به مشترك) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفیت 72mbps پیشنهاد داده است.

این تكنولوژی یک ارتباط NLOS (مسیر غیر خط مستقیم) با محدوده 4mile را نیز پیشنهاد داده و همینطور، این مدل در یک توزیع نقطه به چند نقطه در هر پهنای باندی برای تقریباً هر تعداد مشتركی كه به تراكم مشترك و ساختار شبكه وابسته است می تواند توزیع شود. در ادامه به بخش های لایه فیزیكی و MAC و QOS شبكه و امنیت شبكه پرداخته شده است، كه جزییات آن در داخل سمینار مطرح می شود.

از مزیتهای Wimax می توان به موارد زیر اشاره كرد:

– حذف كابل كشیهای طولانی

– صرفه جویی در هزینه های توسعه و نگهداری شبكه

– قابلیت اتصال به خطوط كابلی، T1/E1، DSL

– امكان سرویس دهی به مشتركین ثابت و سیار

در ادامه در مورد استانداردهای IEEE802.20,21,22 كه در ارتباط با شبكه WIMAX می باشند بحث شده است.

هدف از ایجاد استاندارد IEEE802.20 به شرح زیر است:

– دسترسی اینترنت به صورت سیار و در همه جا

– پشتیبانی شفاف از درخواست های اینترنت

– دسترسی به سرویسهای موسسه اینترانت

و محدوده كاری آن:

– عملكرد آن در باند فركانسی مجوز داده شده زیر 3/5 GHZ

– پشتیبانی كردن از نرخ دیتا برای هر مشترك بیش از 1Mbps

– پشتیبانی از خودروی متحرك با سرعت 250km/h

استاندارد IEEE802.21 می تواند تولید كننده تقاضایی برای راه حل هایی كه قادر به همگرایی و یكپارچگی Handover در سرتاسر شبكه های با دسترسی نا متقارن هستند، باشد.

گروه كاری IEEE802.21 یک چهارچوبی را ایجاد كرده است كه یک تابع Handover رسانه ای مستقل (MIHF) را تعریف می كند، كه این تابع موجب تسهیل در عمل Handover در سرتاسر شبكه های با دسترسی نا متقارن شده و همچنین به مشتركین بسیار كمك می كند تا یک عملكرد خوبی را در طول عملكرد Handover یكپارچه تجربه كنند.در آخر هم استاندارد IEEE802.22 مورد بررسی قرار گرفته است. این استاندارد اولین استاندارد بی سیمی مبنی بر شناخت رادیویی است كه در نوامبر سال 2004 ما شاهد شكل گیری آن بوده ایم.

فعالیت IEEE802.22 نخستین تلاش برای تعریف یک فصل مشترك هوایی استاندارد شده مبنی بر تكنیک های CR برای فرصت استفاده از باندهای تلویزیونی به طرف زیر بنایی بدون ایجاد مزاحمت برای این باندها می باشد. هدف كاربردی بسیار مهم و حساس 802.22 دسترسی باند پهن بی سیمی در مناطق روستایی دور افتاده با عملكردی قابل قیاس با تكنولوژیهای دسترسی باند پهن ثابتِ موجود است (DSL و مودمهای كابلی) كه پوشش دهنده مناطق شهری و حومه شهر می باشند.

همچنین 802.22 در رنج فركانسی كاركردی از 54-862MHZ تعیین شده، در صورتیكه یک بحث مداوم توسعه دادن دامنه عملیاتی آن به 41-910 MHZ نیز وجود دارد. در مجموع این استانداردها در كنار یكدیگر می توانند در جهت تسهیل در ارتباطات از راه دور جوامع بشری، نقش سازنده ای را ایفا كنند.

فصل اول:

Wimax ساختما ن شبكه های بی سیمی 802.16

مقدمه:

در این سمینار استاندارد IEEE802.16 را كه بیشتر و به طور متداول به Wimax (دسترسی میكرویوو برای ارتباط دو وسیله با هم به صورت جهانی) معروف شده است تشریح می كنیم. این استاندارد سالها در دست ساخت بود و ساخت آن در ژوئن 2004 به پایان رسید. در این سمینار تلاش خواهد شد كه یک دید مختصر و كلی فنی استاندارد 802.16 را از میان مشخصات آن داده و سپس توسط یک سری مباحثی مانند اینكه چگونه این تكنولوژی می تواند نقش انتقال سه گانه داده، صدا و تصویر را با هم ایفا كند ادامه داده می شود. Wimax در ارتباطات از راه دور تغییراتی را خواهد داد به طوریكه این تغییرات شبكه در سرتاسر جهان امروزی مشهود می باشد.

از زمانیكه تلفن شروع به كار كرده است تأمین كنند گان سرویس ازرقابت توسط تكیه بر سرمایه گذاری گزاف برای گسترش یک شبكه تلفن دوری گزیده اند. هزینه گسترش سیمهای مسی، ساختمان سوئیچها و اتصال سوئیچهای ایجاد شده یک محدودیت غیر قابل عبور برای داخل شدن برا ی دیگر رقیبان به این عرصه نیز می باشد. در بیشتر جهان، هزینه بالای این زیرساخت سرویس دهی تلفن را محدود كرده است. Wimax یک ارتباط نقطه به نقطه (مشترك به مشترك ) را با محدوده 50km (30mile به همراه ظرفیت 72mbps پیشنهاد داده است. این تكنولوژ ی یک ارتباط NLOS (مسیر غیر خط مستقیم) با محدوده 4mile را نیز پیشنهاد داده و همینطور، این مدل در یک توزیع نقطه به چند نقطه در هر پهنای باندی برای تقریباً هر تعداد مشتركی كه به تراكم مشترك و ساختار شبكه وابسته است می تواند توزیع شود. شكل 1-1 این امكانات محرك را نشان داده است.

(*) شبكه های ارتباط راه دور نیازمند به یک دسترسی به شكل تناوبی می باشند:

فهمیدن كار اصلی یک شبكه تلفن سوئیچ شده عمومی (PSTN) به بهترین نحو، دانستن 3 جزء اصلی آن است: دسترسی، سوئیچینگ و انتقال. هركدام از این اجزاء تاریخچه بالای صد سال PSTN را نشان می دهد. دسترسی، به چگونگی دسترسی مشترك به شبكه، اشاره دارد، سوئیچینگ به چگونگی تلفن كردن در داخل شبكه، كه سوئیج شده یا مسیردهی شده است، اشاره دارد و انتقال هم در مورد چگونگی انتقال صدا در سرتاسر شبكه توضیح می دهد.

(*) سوئیچینگ:

PSTN یک شبكه ستاره ای است. در این شبكه هر مشتركی به مشترك دیگر از طریق كوچكترین واحد، (اگر هاب های زیادی نباشد، این واحد كوچك به اتاقهایی (offices) شبیه است) متصل می شود. در این اتاقها سوئیچها قرار دارند. به صورت خیلی ساده اتاقهای محلی، با سرویس محلی ارتباط دارند و اتاقها به صورت جفت برای سرویس دهی به فواصل دور (master, slave) كار می كنند. اتاقهای محلی بهتر است كه اتاقهای مركزی (central office) (Co) نامیده شوند، این اتاقها از 5 دسته سوئیچ استفاده می كنند و هنگامیكه اتاقها به صورت جفت كار می كنند از 4 دسته سوئیچ استفاده م ی كنند. یک شهر بزرگ ممكن است چندین Co داشته باشند. برای مثال شهر دِنور (Denver) (با جمعیت 2 میلیونی) تقریبا 40، co دارد. Co ها در یک شهر بزرگ اغلب بیشتر توده یک شهر را در بر می گیرد و به صورت ساختمانهای آجری بزرگ بدون پنجره قابل شناسایی هستند.

تعداد صفحه : 182

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.