عمران

سمینار ارشد عمران راه و ترابری: تاثیر افزودنی های ضد عریان شدگی بر حساسیت رطوبتی مخلوط های آسفالتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران راه و ترابری

با عنوان : تاثیر افزودنی های ضد عریان شدگی بر حساسیت رطوبتی مخلوط های آسفالتی گرم (WMA) كف قیری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی عمران  راه و ترابری

عنوان:

تاثیر افزودنی های ضد عریان شدگی بر حساسیت رطوبتی مخلوط های آسفالتی گرم (WMA) كف قیری

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

آسفالت های گرم گروه جدیدی از مخلوط های آسفالتی هستند كه در آنها كاهش كندروانی قیر با بكارگیر ی روش هایی همچون استفاده از افزودنی های كف زا، امولسیون های ویژه، موم های شیمیایی و تبدیل قیر به كف قیر، امكان اختلاط قیر با مصالح را در دمایی كمتر از آسفالت های داغ فراهم می آورند.

در این میان آسفالت گرم كف قیری بدون نیاز به هیچگونه افزودنی تولید م ی شود و در تولید آن به منظور كاهش كندروانی قیر از تغییر حالت فیزیكی قیر خالص و تبدیل آن به كف قیر استفاده می شود. این محصول از تزریق آب سرد و هوای فشرده به درون قیر داغ حاصل می شود كه نتیجه آن تولید كف ناپایدار است.

مطالعات انجام گرفته نشان می دهند كه حساس یت مخلوط های گرم (از جمله نوع كف قیری) نسبت به رطوبت به دلیل كاهش دمای تولید و تراكم، زیاد است. معمولاً جهت رفع این معضل از افزودنی های ضدعریان شدگی استفاده می شود، ولیكن انجام تحقیقات در زمینه چگونگی تاثیر این افزودنی ها بر روی كاهش حساسیت رطوبتی مخلوط های گرم با توجه به نوین بودن این مخلوط ها هنوز از موضوعات قابل بررسی است.

در این تحقیق، سه نوع مخلوط آسفالتی در دستور كار قرار گرفت كه مخلوط نوع اول یک نوع آسفالت داغ متداول به عنوان نمونه شاهد به منظور كنترل مشخصات مخلوط های گرم ؛ مخلوط نوع دوم آسفالت گرم كف قیری با تبدیل قیر به صورت كف قیر و مخلوط نوع سوم آسفالت گرم كف قیری مركب از دو نوع قیر ( كف قیر و قیر خالص) بود. تولید و تراكم مخلوط های نوع دوم و سوم در دماهای پایین تر از مخلوط آسفالتی داغ صورت پذیرفت. افزودنی های ضد عریان شدگی شامل پودر آهك شكفته و یک افزودنی مایع تجاری معتبر نیز بود كه به منظور كاهش حساسیت رطوبتی مخلوط ها انتخاب و به آنها افزوده شد.

آزمایش های مقاومت كششی غیرمستقیم در شرایط خشك و اشباع (AASHTO T283) بر روی نمونه ها انجام و بررسی حساسیت رطوبتی نمونه ها بر مبنای شاخص TSR انجام پذیرفت. بر اساس نتایج آزمایشات، افزودن مواد ضدعریان شدگی تا حد قابل توجهی مقاومت هر سه نوع مخلوط را در برابر رطوبت بهبود بخشید. در مورد مخلوط های نوع دوم، تفاوت قابل ملاحظه ای بین استفاده از دو افزودنی مزبور مشاهده نشد و هر دو در جهت كاهش حساسیت رطوبتی، عملكرد مناسبی داشتند اما در دماهای اختلاط و تراكم كمتر، به نظر می رسد كه افزودنی مایع عملكرد بهتری داشته است. در مورد مخلوط های نوع سوم، استفاده از پودر آهك شكفته در تمام موارد نتایج بهتری به دنبال داشت. مخلوط های نوع دوم نسبت به نوع سوم از نظر مقاومت در برابر عریان شدگی شباهت بیشتری به آسفالت داغ مشابه دارند. از دیدگاه مقاومت در برابر عریان شدگی نیز این مخلوط ها، در دماهای كمتری (در مقایسه با مخلوط های نوع سوم) قابل اختلاط و تراكم بودند.

مقدمه:

مسئله حمل و نقل و احداث راه ها و بزرگراه ها با توجه به توسعه اقتصادی كشور، بسیار حایز اهمیت بوده كه نیازمند صرف میلیاردها ریال هزینه برای دستیابی به این مهم ، جهت حصول سطحی ایمن و هموار می باشد. از آن جا كه اكثر روسازی های آسفالتی در معرض عوامل جوی مخصوصاً رطوبت و بارهای ترافیكی قرار می گیرند، بروز خرابی در آن ها تقریباً اجتناب ناپذیر می شود. انسجام مخلوط های آسفالتی در اثر چسبندگی مصالح و قیر معنا پیدا می كند و لذا مهم ترین عملكرد قیر در راهساز ی، چسبندگی آن می باشد. در مواردی كه نكات فنی مصرف قیر، مصالح سنگی یا مخلوط آسفالتی رعایت نشود، نه تنها چسبندگی قیر و مصالح سنگی از بین می رود بلكه ایمنی و خدمت دهی راه به مخاطره افتاده و سرمایه هنگفت هزینه شده، بجای سود دهی به سمت زیان پیش می رود. عریان شدگی نه تنها خود به عنوان یک خرابی مستقل محسوب می شود بلكه می تواند مقدمه ای جهت ایجاد خرابی ها از جمله ترك خوردگی، شیار افتادگی، ایجاد چاله ها و… باشد. یكی از پارامترهای اساسی در جلوگیری از چسبندگی بین قیر و مصالح سنگی و در نتیجه وقوع عریان شدگی، رطوبت می باشد، چون با ورود آب به درون روسازی آسفالتی، حایلی بین سنگدانه ها و قیر به وجود آمده و باعث اضمحلال روسازی می شود. در ساخت راه ها دسترسی به مصالح مرغوب و مقاوم در برابر عریان شدگی اغلب امكان پذیر نمی باشد، بنابراین باید به رفع این معضل توجه نمود. بدین منظور، برخی از مواد افزودنی از جمله آهك هیدراته، افزودنی های مایع و مواد پلیمری می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

پدیده عریان شدگی در مخلوط های گرم كه در درجه حرارت های كمتری تولید و متراكم می شوند بیشتر به وقوع می پیوندد چرا كه در این نوع مخلوط ها رطوبت سنگدانه ها به سبب دمای اختلاط و تراكم كمتر از آسفالت داغ متداول، كاملاً تبخیر نشده و موجب افزایش حساسیت این نوع مخلوط ها نسبت به رطوبت می شود كه افزودن افزودنی های ضدعریان شدگی جامد و مایع در ابتدای تولید مخلوط ها می تواند راهكار مناسبی جهت كاهش حساسیت رطوبتی مخلوط های گرم بالاخص از نوع كف قیری، افزایش مقاومت عریان شدگی آسفالت، افزایش كیفیت روسازی، كاهش هزینه های هنگفت تعمیر و نگهداری روسازی با استناد به توجیهات فنی – اقتصادی مطلوب و همچنین امكان سنجی كاربرد مخلوط های گرم كف قیری به عنوان جایگزین آسفالت داغ متداول همراه با برطرف نمودن نقیصه حساسیت رطوبتی باشد.

تعداد صفحه : 149

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.