عمران

سمینار ارشد رشته عمران: بررسی رژیم جریان در رودخانه ها و اثر آن در نحوه رسوبگذاری

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران

با عنوان : بررسی رژیم جریان در رودخانه ها و اثر آن در نحوه رسوبگذاری و فرسایش آن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصیلات تكمیلی
“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد
مهندسی عمران – سازه های هیدرولیكی
عنوان :
بررسی رژیم جریان در رودخانه ها و اثر آن در نحوه رسوبگذاری و فرسایش آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

براساس گزارشات سازمان ملل از كل آب موجود در نقاط مختلف جهان فقط هفت هزارم درصد آن به سادگی در دسترس انسان ها است. این در حالی است كه بسیاری از مردم، دنیا را مانند یک كره آب تصور م یكنند، زیرا حدود 70% آن را آب پوشانده است. واقعیت این است كه 97/5% از آب های كره زمین شور و فقط 2/5 درصد آن را آب شیرین تشكیل می دهد. همچنین، حدود 70% از این آب شیرین به صورت یخ در ارتفاعات ، قطب ها و گرینلند متمركز است. قسمت اعظم باقیمانده این آب نیز در قسم تهای عمیق زمین قرار دارد كه در حال حاضر استفاده از آنها مقرون به صرفه نمی باشد. با توجه به اطلاعات موجود ، كمتر از یک درصد آب شیرین زمین به صورت چشمه، رودخانه و منابع زیرزمینی با هزینه مناسب قابل دسترس می باشد كه تأمین این منابع از طریق فرایند بارش در سیكل هیدرولوژیكی صورت میگیرد.

رشد روزافزون جمعیت و همچنین پیشرفت تكنولوژی عاملی در كمبود و آلودگی آب در جهان م یباشد و باعث گردیده كه حدود یک سوم از جمعیت جهان با نگرانی های حاصل از بحران ك مآبی و آلودگی آن زندگی كنند. این بحران منجر به ركود اقتصادی در بسیاری از مناطق جهان شده است. امروزه گسترش حوز ه های صنعتی و كشاورزی و همچنین رشد روزافزون جمعیت در شهرها، نگهداری و حفاظت از منابع موجود و محدود آب های سطحی و زیرزمینی را الزامی و امری اساسی و اجتناب ناپذیر می نماید. اگر به مسائل فوق، گرم شدن تدریجی هوا در كره زمین كه نهایتاً منجر به كمبود بارندگی در نقاط خشك و نیمه خشك می گردد را بیافزائیم، درمی یابیم كه ایجاد طرحهای جدید جهت استحصال و نگهداری آب های موجود امری حیاتی و مهم است.

فصل اول

جریان پایدار در رودخانه ها

مقدمه

مقدمه
جریان پایدار به شرایط جریانی اشاره دارد كه با زمان تغییر نمی كند. جریان های پایدار می توانند همچنین، یكنواخت باشند زمانی كه شرایط با فاصله تغییر نم یكند، یا غیر یكنواخت اباشد زمانی كه شرایط جریان با فاصله و مكان تغییر می كند. جریان پایدار در رودخانه ها (فصل 1.1). شامل توصیفی از هندسه هیدرولیكی در یک ایستگاه م یشود كه با توصیفی از جریان پایدار- یكنواخت و مقاومت در برابر جریان، پی گرفته می شود. جریانات پایدار- غیریكنواخت شامل آنالیزی از معادلات مومنتوم است كه با جریان متغیر سریع و جریان متغیر تدریجی دنبال شده است. انتقال رسوب در رودخانه ها شامل توصیف ساد های برای انتقال رسوب در جریان پایدار- یكنواخت، به همراه محاسبات آبرفت گذاری و فرسایش در دسترس یهای رودخانه می باشد.

1-1- جریان پایدار رودخانه

شبكه های زهكشی توسط ژئومورفولوژسی تها (كسانی كه شكل و ساختار زمین را مطالعه می كنند) و توپولوژسیت ها (مكان شناس ها) مورد مطالعه قرار گرفته بودند. عموماً توپولوژسیت از نقطه نظر رتب هبندی و مرتبه ریاضیاتی در میان sub watershed ها (زیر مناطقی كه آب رودخانه را تقسیم م یكنند) به تحقیق پرداخته و هیچ مراجعه مشخصی به هویت های فیزیكی ندارند. نتایج چندین سال از مطالعات تجربی روی «امكان فرسایش ناشی از بارندگی» در دانشگاه Colorado، توسط schumm و همكاران (1987) مورد تلاش واقع شد تا مورفولوژی حوضه و با رسوب را بهم مرتبط سازد. اگر چه بدلیل نوسانات آب و هوایی و تغییرات بهره وری از زمین، تغییر پذیری قابل ملاحظه ای برای بار رسوب فرض شده است، اما آزمایشات نشان می دهند كه بار رسوب تحت شرایط بارندگی پایدار شدیداً متغیر است. پاسخ مبهم و پیچیده ارزیابی شبكه كانال، به نظر م یرسد با كاهش نمایی در بار رسوب ، با پیشروی شبكه كانال، قابل توصیف باشد.

رودخانه ها، پست ترین نقاط را در طول پروفیل های توپوگرافی watershed دنبال می كنند. با استثناهای بسیار زیاد در مناطق خشك، پایین ترین نقطه یک watershed در خروجی رودخانه قرار گرفته است. یک نقشه watershed معمولاً ناحیه هیدروگرافی، شبكه زهكشی همراه با دریاچه ها، مخازن و شاید همچنین، ایستگا ه های اندازه گیری، استان ها، ایالات، و / یا كشورها را نشان می دهد. شبكه زهكشی یک watershed، بر افزایش غیر پیوسته سطح زهكشی و دبی در محل تلاقی رودخانه، اشاره دارد. بجز برای تسخیر رودخانه و تغییرات
مصنوعی همچون انحراف مسیرهای آب كوهستان، شبكه زهكشی كانا لهای طبیعی به طور مشخصی، با زمان تغییر نمی كنند.

تعداد صفحه : 133

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید