مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق کنترل: PLL در سیستم های کنترل و به كارگیری آن در كنترل سرعت یک موتور DC

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق کنترل

با عنوان : PLL در سیستم های کنترل و به کارگیری آن در کنترل سرعت یک موتور DC

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“ M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – كنترل

عنوان:

PLL در سیستم های كنترل و به كارگیری آن در كنترل سرعت یک موتور DC

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

امروزه، صنعت كشور، بیش از هر چیز نیازمند نوسازی و به كارگیری نگرش های نوین صنعتی می باشد. روش های كهنه و مرسوم در صنعت كشور، كاهش بهره وری و افت كیفیت را به ارمغان آورده است و این در حالی است كه مرزهای صنعت بسرعت در حال گسترش است و اصرار بر روش های سنتی، فاصله ایران را با دنیای صنعتی افزایش خواهد داد.

در این پروژه یكی از روش های سیستم كنترل سرعت موتور DC بررسی شده است. این نوع كنترل، PLL های قفل شده فاز نامیده می شود. در این روش، كنترل ولتاژ موتور DC از روش جدا سازی انجام شده است. ولتاژ DC ورودی توسط ترانزیستور دوقطبی جدا گردیده است.

PLL یک سیستم كنترلر فركانسی پایدار است كه كاربردهای وسیعی در ارتباطات و كنترل موتورها دارد. در اینجا سیستم PLL با تركیب VCO و یک مقایسه كننده فاز (آشكار كننده فاز) و كانتر قابل برنامه ریزی (تقسیم كننده فركانسی) جایگزین شده است.

پس از معرفی سیستم، مدلسازی آن انجام گردیده و اجزاء و مدارات آن مطرح شده است. توسط كنترل كننده، فركانس دقیق ایجاد می شود و در نهایت به همراه كنترل كننده، شبیه سازی مورد نظر انجام می شود و در پایان نتایج شبیه سازی و مقایسه با سایر كنترل كننده ها ارائه می شود.

مقدمه

موتورهای dc كاربردهای وسیعی در صنعت سرعت متغیر، بخاطر مشخصه گشتاور مطلوبشان و سادگی كنترل دارند. در بسیاری كاربردهای حلقه باز تنظیم تحریک موتور موثر است. در فیدبك یا حلقه بسته كنترل برای كارایی بهتر لازم است. كه توسط یک سیگنال ثابت و فرمان آنالوگ سیستم فیدبك دست یافتنی است. هر تغییری در سرعت، بوسیله یک سرعت سنج قابل حس است و مقایسه با یک ولتاژ مرجع ثابت، سیستم فیدبك را خواهیم داشت اما این سیستم فیدبك آنالوگ در بعضی كاربردهای تنظیم سرعت بسیار خوب و رضایت بخش نیست و پاسخ دینامیک سریع لازم است. این خصوصیات می تواند با بكار بردن یک سیستم كنترل PLL دست یافتنی باشد.

در روش PLL سرعت موتور به قطار پالس دیجیتال تبدیل شده است، كه با قطار پالس دیجیتال مرجع منطبق است. در این روش با Lock كردن روی یک فركانس مرجع، كنترل دقیق سرعت موتور انجام می شود.

برای كنترل سرعت موتورهای dc ما می توانیم ولتاژهای ترمینال موتور را كنترل كنیم، جداسازی ولتاژ خروجی متناسب با جداسازی فركانس سوئیچ است و با این روش، ولتاژ ورودی ترمینال موتورها و در نتیجه سرعت موتور قابل تنظیم خواهد بود.

با یک جداكننده، تحریک موتور dc توسط PLL، برای همزمانی دقیق سرعت موتور با یک فركانس مرجع عملی می شود. ایجاد سرعت متغیر موتور DC با تحریک كردن سیستم كنترل بوسیله یک شبكه فیدبك PLL صورت می گیرد.

بعد از معرفی موتورهای DC، مشخصه و چگونگی كنترل، به مدلسازی سیستم كنترل سرعت پرداخته و سپسس كنترل كننده را به روش PLL توضیح داده و یک سیستم آزمایشی نتیجه واقعی را برای ارزیابی عمل موتور بدون بار و با بار كامل نشان می دهد.

فصل اول: کلیات

معرفی

1-1- تاریخچه

ابتدا PLL ها برای جارورب عمودی در تلویزیون ها بكار می رفتند كه یک سیگنال پیوسته با یک دوره تناوب پالسی همزمان شده و برای رنگ تلویزیون می باشد. اولین IC ی PLL در سال 1965 وارد شد كه در كار PLL ها سر و صدا ایجاد كرد. اولین PLL دیجیتال در سال 1970 پدیدار شد كه یک نوع PLL دیجیتال كلاسیک بود. چند سال بعد PLL تمام دیجیتال ظاهر شد. اولین لیزر در سال 1960 ظاهر شد و PLL نوری چهار سال بعد رسید.

PLL ها در هر سلول تلفن، تلویزیون، رادیو، پیجر و كامپیوترها بكار رفتند. بسیاری از سیستم های فیدبك توسط مهندسان ساخته شد. تمام نرم افزارهای PLL، توابع آن را با شبیه سازی دیتا اجرا كردند. در نهایت PLL های نوری در بهبود كلاك برای دیتای 160 گیگا بایت در ثانیه بكار رفتنند.

2-1- انواع كنترل موتورهای dc

1-2-1- موتورهای dc كنترل شونده با آرمیچر

موتور dc اغلب در سیستم های كنترلی كه مقدار قابل ملاحظه ای توان در محور لازم دارند به كار می رود. بازدهی این موتورها بسیار بیشتر از بازدهی سروموتورهای ac دو فاز است.

موتورهای dc میدانهای تحریک مجزایی دارند. آنها یا با آرمیچر كنترل می شوند و میدان ثابت دارند یا با میدان كنترل می شوند و جریان آرمیچر ثابت دارند. مثلا، موتورهای dc مورد استفاده در ابزار، میدان آهنربایی دائم ثابت دارند و سیگنال كنترل به آرمیچر اعمال می شود.

مشخصه های عملكرد موتور dc كنترل شونده با آرمیچر شبیه مشخصه های ایدئال سروموتور ac دو فاز است.

تعداد صفحه : 100

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.