مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق مخابرات: مدیریت پهنای باند در هسته شبكه های نسل آینده مبتنی بر IP/MPLS

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مخابرات

با عنوان : مدیریت پهنای باند در هسته شبکه های نسل آینده (NGN) مبتنی بر IP/MPLS و شبیه سازی طرح بهینه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

مدیریت پهنای باند در هسته شبكه های نسل آینده (NGN) مبتنی بر IP/ MPLS و شبیه سازی طرح بهینه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

(DiffServ-Aware Traffic Engineering (DS-TE یكی از ساختارهای ارائه تضمین كیفیت در شبكه های مبتنی بر پروتكل اینترنت، میباشد كه بر پایه سرویسهای متمایز و (Multi Protocol Lable Switching (MPLS و از مزایای هر دو روش، برخوردار میباشد. كارایی بالای این ساختار موجب شده است كه از این ساختار، در هسته انتقال شبكه های نسل آینده استفاده گردد. در این ساختار، بسته های ورودی به كلاس های مختلف سرویس، نگاشته شده و مسیریاب های شبكه، با توجه به آن نگاشت، رفتار می نمایند. یكی از مدل های محدودیت پهنای باند، برای كلاسهای مختلف سرویس، در این ساختار، مدل عروسك روسی، میباشد كه نسبت به مدلهای دیگر، عملكرد بهتری دارد. در این پایان نامه الگوریتم جدیدی مبتنی بر این مدل، ارائه شده است، كه اشكالات این مدل را رفع كرده و عملكرد آن را بهبود بخشیده است. الگوریتم ارائه شده در زمان ازدحام، سیاست تقلیل (برای ترافیک هایی كه این قابلیت را دارند) و در صورت نیاز، سیاست قبضه كردن را به گونهای اجرا میكند، كه همواره انتخاب بهینه دركاهش و یا حذف پهنای باند مسیرهای سوئیچینگ برچسبی صورت گیرد. انتخاب بهینه مسیرهای سوئیچینگ برچسبی برمبنای پارامترهای: نوع كلاس، اولویت كلاس، اولویت مسیر، تعداد كمینه حذف و یا كاهش مسیرهای سوئیچینگ برچسبی و پهنای باند مورد نیاز، توسط برنامه ریزی خطی انجام میگردد. نتایج شبیه سازی، كاهش تعداد ترافیكهای مسدود شده و استفاده بهتر از منابع موجود را نسبت به روش های ارائه شده دیگر، اثبات میكند.

مقدمه:

امروزه فناوری اطلاعات به حدی رشد یافته است كه علاوه بر سرویس وب، پست الكترونیكی، دسترسی به شبكه از راه دور و… ارتباطات پیشرفته تری مانند سرویسهای VoIP و IPTV و ویدئو كنفرانس ارائه میشود، سرویس هایی كه بر پایه پروتكل اینترنت (IP) بنا نهاده شده است، نظر به نامحدود بودن و همچنین سادگی در ارتباط و قابلیت انعطاف در اضافه و حذف رسانه ها دارای قابلیت بالقوه ای در ارائه سرویسهای پیشرفته تر میباشند، همچنین برنامه های جدید و بسیاری از برنامه های دیگر كه در آینده عرضه می شوند را می توان به آسانی و با صرف هزینه كمتر، با پروتكل اینترنت اجرا نمود، به عنوان مثال فناوری هایی نظیر VoIP در بستر اینترنت، با هزینه های به مراتب پایینتر از شبكه های تلفنی قابل ارائه است. در كنار پیشرفت های سریع فناوری هایی كه در بالا اشاره شد سرویسهای جدیدی برای كاربران در محیط شبكه های رایانه ای به وجود آمده، از جمله سرویسهای آموزش از راه دور، تجارت الكترونیكی و تقاضای لحظه ای تصویر كه انتقال حجم زیاد اطلاعات چند رسانه ای از ویژگیهای مهم این نوع سرویسها میباشد، استفاده فراگیر و رشد تصاعدی تعداد كاربران این شبكه و تمایل روز افزون سایر بخشهای تجاری برای به كارگیری اینترنت و شبكه های كوچكتر با فناوری مشابه (همچون اینترانتها) به عنوان بستر فعالیت های تجاری، كمیت و كیفیت مورد انتظار از كاربردهای اینترنتی را افزایش داده است.

از آنجا كه بستر اینترنت، بستر مناسب برای زیرساخت شبكه های نسل آینده میباشد، ارائه کیفیت سرویس مورد نیاز برای هر یک از انواع كاربردها، بیش از پیش مورد اهمیت میباشد و اخیرا بسیاری از تحقیقات را به خود اختصاص داده است. با توجه به ارائه سرویسهای مختلف در بستر اینترنت، پارامترهایی همچون تاخیر، تغییر در تاخیر و گم شدن اطلاعات با مقادیر مختلف، توسط كاربردها تقاضا میشوند، كه باید این سطوح كیفیت، متناسب با آن كاربرد تضمین گردند. در تمام كاربردها، كنترل و مدیریت كیفیت سرویس برای ارضاء نیازهای كاربران و فراهم كنندگان سرویس مورد نیاز می باشد.

سرویسهای متمایز یک ساختار برای ارائه كیفیت سرویس در شبكه های پیشرفته مبتنی بر پروتكل اینترنت میباشند. در این ساختار، سرویسهای مورد نیاز، علامت گذاری و كلاس بندی شده و بر مبنای این علامتگذاری، مسیریاب ها و سوئیچها، سیاستهای متفاوتی را انجام میدهند، این ساختار با اعمال تغییراتی میتواند ساختار قابل قبولی برای شبكه های نسل آینده باشد. MPLS نیز به عنوان روشی برای پشتیبانی از مهندسی ترافیک عرضه شده ، اما به تنهایی نمیتواند تفكیكی بین سرویسهای مختلف ایجاد نماید و نیاز به استفاده از ساختار دیگری برای رفع این مشكل دارد. از طرفی ساختار سرویسهای متمایز، به گونه ای است كه نمیتواند یک كیفیت سرویس انتها به انتها را ارائه نماید، به دلیل آنكه هیچ تاثیری بر روی مسیر بسته ها ندارد و فقط بر اساس اولویت بسته ها، شروع به ارسال مینماید و هیچگونه كنترل در برابر خرابی و ازدحام نخواهد داشت، بنابراین با تركیب MPLS و سرویس های متمایز كه ساختار DS-TE نامیده می شود، به توانایی كاملی خواهیم رسید كه از مزایای MPLS و سرویس های متمایز برخوردار میباشد. این روش به دلیل بازدهی بالا در انتقال هسته شبكه های نسل آینده استفاده میشود. در این پایان نامه، ارائه روشی بهینه جهت مدیریت پهنای باند در شبكه های مجهز به ساختار DS-TE، مورد هدف می باشد، یكی از روش های مدیریت پهنای باند در این ساختار، محدود كردن ترافیك، بسته به نوع سرویس میباشد. از آنجا كه مدل عروسك روسی (RDM)، از بین مدلهای استاندارد شده دارای عملكرد بهتری میباشد، مبنای روش پیشنهادی این پایان نامه قرار گرفته و ایرادات وارد شده به این مدل، از جمله عدم تضمین حداقل پهنای باند كلاسهای مختلف ترافیكی، با بهره گرفتن از سیاست قبضه كردن و مشكل مسیریابی مجدد ترافیک های قبضه شده، با بهره گرفتن از اجرای سیاست تقلیل حل شده است، همچنین برای ایجاد عدالت در كلاس های مختلف ترافیكی كه این سیاستها برروی آنها اعمال گردیده، از علم تصمیم گیری استفاده شده است.

با این توضیحات، در فصل اول كلیات پژوهش و در فصل دوم كلیات شبكه های نسل آینده بررسی شده است، در فصل سوم كیفیت سرویس در شبكه های مبتنی بر پروتكل اینترنت و در فصل چهارم تحلیل روش های مدیریت پهنای باند در شبكه های مبتنی بر پروتكل اینترنت توضیح داده شده است، فصل پنجم به ارائه مدیریت بهینه پهنای باند به همراه الگوریتم شبیه سازی و مقایسه نتایج و در پایان، فصل ششم به نتیجه گیری، بیان پیشنهادات و ارائه پیوست های لازم پرداخته است.

تعداد صفحه : 113

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.