مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق قدرت: مدلسازی ریاضی بازار برق با حضور واحدهای تجدیدپذیر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : مدلسازی ریاضی بازار برق با حضور واحدهای تجدیدپذیر جهت برنامه ریزی در سیستم قدرت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایانامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مدلسازی ریاضی بازار برق با حضور واحدهای تجدیدپذیر جهت برنامه ریزی در سیستم قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

امروزه در اغلب كشورهای صنعتی، سیستمهای قدرت تحت فر آیند تجدید ساختار شدن قرار گرفته اند. از اصلی ترین دست آوردهای این فرایند بوجود آمدن یک محیط رقابتی جهت خرید و فروش انرژی الكتریكی موسوم به بازار برق است كه بر خلاف سیستمهای قدرت انحصاری در آن انرژی الكتریكی تحت شرایط كاملا رقابتی مورد خرید و فروش قرار می گیرد. از اهداف تجدید ساختار سیستم های قدرت می توان به بالا بردن راندمان اقتصادی سیستمهای قدرت در فر آیندهای تولید، انتقال و توزیع انرژی الكتریكی در كنار ارائه توان الكتریكی با كیفیت مطلوب به مصرف كنندگان نام برد. از طرف دیگر بدلیل ملاحظات زیست محیطی و آثار نامطلوب سیستمهای قدرت بر روی محیط زیست، تولید انرژی الكتریكی از طریق منابع تجدیدپذیر رشد و توسعه روز افزونی داشته است. به كارگیری این منابع در جایگزین كردن نیروگاه های حرارتی (سوخت فسیلی) جهت تامین بار شبكه موجب كاهش سطح انتشار مواد آلاینده و گازهای گلخانه ای می گر دد. هم اكنون از مهمترین این منابع می توان به انرژی باد اشاره كرد كه ضمن پاك بودن از توجیه اقتصادی مطلوبی نیز برخوردار است. هدف پروژه پیشرو، توصیف خواص و ویژگیهای بازار برق با توجه به پیچیده بودن آن بدلیل ماهیت خاص انرژی الكتریكی از دیدگاه یک كالا و نیز حضو ر منابع تجدید پذیر كه دارای شرایط كاری تصادفی هستند، توسط یک مدل ریاضی كارا و مناسب است. بدست آوردن پارامترهای مناسب و دقیق مربوط به این مدل كه بتواند بازار برق را با تمام خصوصیاتش توصیف كرده و همچنین بتواند شرایط كاری تصادفی واحدهای تجدید پذیر را به دقت مطرح كند امری ضروری به نظر میرسد. مدل ریاضی پیشرو گامی به جلو در جهت رسیدن به شرایط مطلوب از دیدگاه اقتصادی و فنی در كنار ملاحظات زیست محیطی است. این مدل باید علاوه بر اینكه راندمان اقتصادی سیستم قدرت را بیشینه كند، مقدار بهینه ظرفیت نیروگاه های حرارتی (سوخت فسیلی) و واحدهای تجدید پذیر (بادی) و نیز واحدهای آبی را در بلند مدت به گونه ای تخمین بزند كه بازار برق به شرایط تعادل خود برسد و خسارات وارد شده از طرف سیستم قدرت به محیط زیست به میزان حداقل كاهش یابد. ضمناَ میباید ظرفیتهای بهینه نیروگاه های حرارتی (سوخت فسیلی) و واحدهای تجدیدپذیر بادی و نیز آبی جهت تامین بار شبكه و حداكثر نمودن بازدهی اقتصادی سیستم قدرت را معین كند. ملاحظات زیست محیطی نیز در این راستا در نظر گرفته میشوند.

مقدمه:

در سیستمهای قدرت سنتی (انحصاری) عمده بخشهای تولید، انتقال و توزیع در ناحیه جغرافیای صاحب سیستم میباشند. در چنین ساختاری فاصله داشتن سرمایه گذاری های كلان توسط دولت از میزان بهینه خود باعث تحمیل شدن هزینه های اضافی به مصرف كنندگان و كاهش بازدهی اقتصادی سیستم قدرت میشود. از اوایل دهه نود میلادی بیش از صد كشور به تجدید ساختار و مقررات زدایی سیستمهای قدرت خود پرداخته اند و از این رو بحث تجدید ساختار مورد بررسی جدی و عملی قرار گرفت.

از اصلی ترین دست آوردهای تجدیدساختار بوجود آمدن یک محیط رقابتی جهت خرید و فروش انرژی الكتریكی موسوم به بازار برق است كه در آن انرژی الكتریكی تحت شرایط كاملا رقابتی مورد خرید و فروش قرار میگیرد. از مهمترین اهداف تجدیدساختار، ارتقاء بازدهی اقتصادی سیستم در فرایندهای تولید، انتقال و توزیع انرژی الكتریكی است. سیستم قدرت را میتوان مجموعه ای از كلیه تولیدكنندگان و مصرف كنندگان انرژی الكتریكی در نظر گرفت و لذا بازدهی اقتصادی بازار برق كه كلیه تولیدكنندگان و مصرف كنندگان را دربر دارد از اهمیت ویژهای برخوردار است. هدف از بهینه سازی بازدهی اقتصادی سیستم قدرت، حداكثر
نمودن سوددهی همگانی است بطوریكه علاوه بر كلیه شركت كنندگان این بازار، كلیه صنایعی كه به نوعی با صنعت برق در ارتباط هستند نیز از عملكرد این صنعت بهره مند گردند.

از طرف دیگر نیروگاه های حرارتی كه غالباً بخش عمده توان مورد نیاز شبكه های قدرت را تامین میكنند با مصرف سوخت های فسیلی موجب آلودگی و وارد كردن خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست می گردند. این خسارات وارد آمده باعث كاهش بازدهی اقتصادی سیستم قدرت میشود. امروزه فناوری به كارگیری از منابع تجدید پذیر جهت تولید انرژی الكتریكی به صورت گسترده ای در حال رشد و توسعه می باشد. از مهمترین منابع تجدیدپذیر جهت تولید توان میتوان به واحدهای بادی و آبی اشاره كرد. البته عدم قطعیت در خروجی واحدهای تجدیدپذیر از مسایلی بشمار میرود كه مانع برنامه ریزی دقیق بر روی خروجی این واحدها میشود.

توصیف خواص و ویژگی های بازار برق با توجه به پیچیده بودن آن بدلیل ماهیت خاص انرژی الكتریكی و نیز حضور منابع تجدیدپذیر كه دارای شرایط كاری تصادفی هستند، توسط یک مدل ریاضی كارا و مناسب تحقق میپذیرد. مدل مذكور مقدار بهینه ظرفیت نیروگاه های حرارتی (سوخت فسیلی) و واحدهای تجدید پذیر بادی و آبی را به گونه ای تخمین میزند كه خسارات وارد شده به محیط زیست به میزان حداقل كاهش یابد. در واقع با بهرهگیری از منابع تجدیدپذیر و لحاظ نمودن شرایط تصادفی آنها، گامی در جهت كاهش خسارات وارد آمده به محیط زیست و نیز ارتقاء بازدهی سیستم قدرت در یک محیط رقابتی برداشته میشود.

تعداد صفحه : 155

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید