مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق قدرت: مبدل های چند سطحی و روش های حذف هارمونیک در آن ها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : مبدل های چند سطحی و روش های حذف هارمونیک در آن ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مبدل های چند سطحی و روش های حذف هارمونیک در آنها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

مبدلهای چند سطحی در سالهای اخیر مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته اند. خصوصا درسیستم های منابع انرژی گسترده مانند سلولهای خورشیدی، باطری های گوناگون، انرژیهای فسیلی، انرژی باد و میكروتوربین ها كه مبدلهای چند سطحی می تواند در آنها برای تغذیه بار یا شبكه ac بدون مسایل نامتعادلی ولتاژ به كار رود. مزیت مهم دیگر مبدلهای چندسطحی پایین بودن فركانس سویچینگ درآنها نسبت به مبدلهای قدیمی تر می باشد كه به معنی كاهش در تلفات سویچینگ در این مبدل هاست.

موج ولتاژ خروجی در مبدلهای چند سطحی به صورت پله ای می باشد از اینرو این مبدلها هارمونیكها را در مقایسه با مبدل های موج مربعی به میزان بیشتری كاهش می دهند. در این تحقیق به بررسی روش هایی جهت بهبود هرچه بیشتر عملكرد مبدلهای چند سطحی كه منجر به كاهش هارمونیک در آنها خواهد شد پرداخته ایم.

مقدمه:

یكی از بزرگترین مشكلات در مفاهیم كیفیت توان در سیستم های الكتریكی، مولفه های هارمونیكی است. هارمونیک ها به طور كلی به دو دسته تقسیم می شوند: 1- هارمونیک های ولتاژ 2- هارمونیک های جریان. هارمونیک های جریان معمولا به
وسیله هارمونیک های موجود در منابع ولتاژ تولید می شوند و بستگی به نوع بار مثلا بار القایی، مقاومتی یا خازنی دارد. هر دو گروه هارمونیک ها می توانند در سمت بار یا منبع تولید شوند. هارمونیک هایی كه به وسیله بار تولید می شود با توجه به رفتار غیر خطی وسایلی مانند مبدل های توان و… ایجاد می شوند. هارمونیک های بار می تواند باعث گرمای بیش از حد هسته های مغناطیسی ترانسفرمرها و موتورها شود. از طرف دیگر، هارمونیک های منبع به طور عمده به وسیله منبع توان با شكل موج ولتاژ غیر سینوسی تولید می شوند. هارمونیک های منبع جریان و ولتاژ، باعث تلفات انرژی، تداخل الكترومغناطیسی و گشتاور نوسانی در محركه های موتور AC می شوند. در این تحقیق به یک سری از روش های عملی و تئوری برای بهبود عملكرد مبدلهای چند سطحی (از جمله كاهش هارمونیک ها) اشاره خواهد شد.

فصل اول: کلیات

1-1- هارمونیک ها در سیستم های الكتریكی

یكی از بزرگترین مشكلات در مفاهیم كیفیت توان در سیستم های الكتریكی، مولفه های هارمونیكی است. هارمونیک ها به طور كلی به دو دسته تقسیم می شوند: 1- هارمونیک های ولتاژ 2- هارمونیک های جریان. هارمونیک های جریان معمولا به وسیله هارمونیک های موجود در منابع ولتاژ تولید می شوند و بستگی به نوع بار مثلا بار القایی، مقاومتی یا خازنی دارد. هر دو گروه هارمونیک ها می توانند در سمت بار یا منبع تولید شوند. هارمونیک هایی كه به وسیله بار تولید می شود با توجه به رفتار غیر خطی وسایلی مانند مبدل های توان و… ایجاد می شوند. هارمونیک های بار می تواند باعث گرمای بیش از حد هسته های مغناطیسی ترانسفرمرها و موتورها شود. از طرف دیگر، هارمونیک های منبع به طور عمده به وسیله منبع توان با شكل موج ولتاژ غیر سینوسی تولید می شوند. هارمونیک های منبع جریان و ولتاژ، باعث تلفات انرژی، تداخل الكترومغناطیسی و گشتاور نوسانی در محركه های موتور AC می شوند. هر شكل موج تناوبی می تواند به صورت جمع مولفه اصلی و مولفه های هارمونیكی نمایش داده شود. با به كار بردن تبدیل فوریه، این مولفه ها می توانند گسترده شوند. فركانس هر مولفه هارمونیكی مضرب صحیحی از فركانس مولفه اصلی است. معیارهای مختلفی برای تعیین مقدار مولفه های هارمونیكی وجود دارد. متداول ترین معیار TDH است كه به صورت معادله (1-1) تعریف می شوند.

تعداد صفحه : 98

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید