مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق قدرت: بهبود کیفیت توان برای صنایع فولاد با بهره گرفتن از عناصر FACTS

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق قدرت

با عنوان : بهبود کیفیت توان (هارمونیک، فلیکر و گذرا) برای صنایع فولاد با بهره گرفتن از عناصر FACTS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.S.C” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بهبود كیفیت توان (هارمونیك، فلیكر و گذرا) برای صنایع فولاد با بهره گرفتن از عناصر FACTS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

استفاده از عناصر FACTS در پروژه های صنعتی از جمله صنایع فولاد و ذوب فلزات، موجب كاهش انتقال نوسانات ولتاژ و هارمو نیک به شبكه اطراف مناطق صنعتی شده و تامین برق مطمئن و با كیفیت را جهت استفاده مشتركین عمومی تضمین می نماید.

مزایای عناصر FACTS عبارتند از : بهره برداری مناسبتر از سیستمهای موجود – افز ایش قابلیت اطمینان و در دسترس بودن شبكه – افز ایش پایداری دینامیكی و گذرای شبكه – افز ایش كیفیت تغذیه برای صنایع حساس – مزایای زیست محیطی. با انتخاب مناسب ا ین عناصر و با ظرفیت مناسب برای هر نوع واحد صنعتی هارمونیک زا می توان از آثار زیانبار نوسانات هارمونیكی بنحو موثری كاست.

عناصر FACTS بخصوص نسل جدید آن جایگاه خود را در شبكه های قدرت و توز یع كشورهای پیشرفته بعنوان مولدهای پاك و با بازده بالای جبران توان راكتیو و نوسانات هارمونیكی تثبیت كرده اند.

در این پروژه ابتدا به طراحی جامع یک نمونه از عناصر نسل قدیم  (SVC) كه هم اكنون در گروه ملی فولاد اهواز در حال نصب می باشد، پرداخته و روش های طراحی فشار قوی و ضعیف و نحوه حفاظت این سیستم به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد. سپس با معرفی مختصر عناصر FACTS (نسل قدیم و جدید) به مقایسه نوع STATCOM با سیستم SVC خواهیم پرداخت. اگرچه از SVC منصوبه در این كارخانه جهت كاهش اثر نوسانات فلیكر و جبران توان راكتیو استفاده شده است ولی دلایل دیگری نظیر افزایش تولید كوره و كاهش تلفات انرژی نیز مد نظر بوده است.

در گام اخیر، قابلیت حائز اهمیت سیستم SVC بعنوان یک فیدر انعطاف پذیر تغذیه سیستم قدرت در توسعه آینده این كوره ذوب نیز بسیار مهم و قابل توجه می باشد.

با نصب سیستم SVC، بدلیل افزایش ارائه توان راكتیو ، كارائی كوره ذوب الكتریكی و میزان مصرف الكترود بطور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.

هدف از این مقاله، باتوجه به شبیه سازی های اولیه منجر به طراحی این سیستم ، اثبات كارائی سیستم SVC موجود، در عمل می باشد.

مقدمه

– هدف

اهداف مورد نظر در پروژه حاضر را می توان به چهار دسته كلی تقسیم نمود.

الف: بهبود كیفیت توان در شبكه توزیع اطراف نواحی صنعتی هارمونیک زا:

باید اشاره نمود كه در كنار عوامل سنتی كاهنده كیفیت توان (مثل صاعقه، كلیدزنی – قطع و وصل بانك های خازنی و غیره) پدیده های دیگری نیز از قبیل كمبود (فلش ) ولتاژ (sag)، بیشبود ولتاژ (swell)، موج ضربه ای (Impulse)، هارمونیک ها (Harmonics)، مطرح می باشند . این پدیده ها نه تنها برروی مشتركین بلكه برروی تجهیزات شركت های توزیع نیروی برق نیز می توانند اثرات سوئی مانند عملكرد نامطلوب سیستم های كنترل راه دور (remote)، افزایش دمای كابلها، افزایش تلفات فوكو ، عملكرد نامطلوب تجهیزات حفاظتی، خطا در قرائت كنتورها و… ایجاد کنند.

ب: جبرانسازی توان راكتیو جهت افزایش ظرفیت خط انتقال:

باید متذكر شد كه مصرف توان راكتیو در شبكه اجتناب ناپذیر است. انتقال انرژی راكتیو، انتقال جریان الكتریكی است و انتقالش نیازمند به كابل با سطح مقطع بزرگتر، دكل های فشار قوی و در نتیجه هزینه های مازاد است. همچنین افزایش تلفات الكتریكی و كاهش راندمان شبكه را نیز به همراه دارد.

در مواردی مانند كاربرد عناصر الكترونیک قدرت و متعادل سازی بارهای نامتعادل، حتی انتقال انرژی راكتیو هم كارساز نبوده و باید انرژی در محل تولید گردد.

ج: بهینه سازی هزینه انرژی و برگشت سریع سرمایه با جبرانسازی توان راكتیو:

این بحث در اثر توجه شركتهای برق به عدم تساوی مصرف كننده ها، از دید توان اكتیو و راكتیو، آغاز گردید. بعنوان مثال ، یک مصرف كننده كه 10kw برق را برای لامپ روشنایی مصرف می كند با یک مصرف كننده صنعتی که 10kw برای جوشكاری مصرف می كند از دید شركت برق یكسان نیستند ولی هر دو هزینه برق پرداخت كنند. در حالی كه دستگاه جوشكاری مشكلات متعددی نظیر نوسانات ولتاژ، صدمه به لوازم برقی و… را همراه دارد.

در اینجا بود كه موضوعی بنام كیفیت مصرف برق مطرح شد كه در آن هزینه پرداختی مصرف كنندگان فقط به توان اكتیو و راكتیو آنها بستگی ندارد و به نحوه مصرف برق نیز بستگی دارد.

از طرف دیگر مصرف كنندگان برق نیز باتوجه به اینكه دستگاه های برقی روز به روز حساستر می شوند، نیاز به برق سالمتر و با كیفیت بهتر دارند كه در دهه اخیر مصرف كنندگان نیز مدعی خرید برق با كیفیت مورد نظر خود هستند و این موضوع بحث كیفیت توان را جدی تر نموده است.

د: افزایش تولید و بهره وری در كارخانجات فولاد:

با مجزا نمودن تغذیه بار كوره ها از شبكه سراسری كه عمدتاً توان راكتیو می باشد و لذا اجتناب از ایجاد پست فشار قوی جدید مختص این كارخانجات، به مراه استفاده موثر از ظرفیت كابلهای تغذیه ترانس كوره جهت انتقال حداكثر توان راكتیو تا حد تحمل حرارتی و لذا كاهش زمان ذوب و نیز كاهش مصرف الكترود كوره، كارخانجات صنعتی را وادار به استفاده از لوازم الكترونیک قدرت نوین نموده است.

وسایل ساخته شده به این منظور (جلوگیری از اختلالات كیفیت توان ) در سالهای اخیر مبتنی بر تكنولوژی الكترونیک قدرت بوده و مبدلهای منبع ولتاژ و كنترلهای خاص با توانایی حذف و مجزا ساختن اغتشاشات، بكار گرفته شده اند.

– مراحل انجام پروژه:

در راستای انجام پروژه بنیادی حاضر مراحل زیر برای آن در نظر گرفته شده است.

مرحله اول: در این مرحله به مطالعه شبكه های هارمونیک زای صنعتی و خصوصیات آنها و مشكلات ایجاد شده توسط آنها پرداخته خواهد شد.

مرحله دوم: با توجه به مطالعات مرحله قبل و جمع آوری اطلاعات مربوطه، طراحی بهینه جبرانساز SVC برای فولاد اهواز انجام خواهد شد. همچنین به اختصار تجهیز STATCOM و كارایی آن در مقابل اغتشاشات هارمونیک و فلیكر مطالعه می شود.

مرحله سوم: در این مرحله پاسخ تجهیزات STATCOM و SVC در برابر اغتشاشات فلیكر و اعوجاج هارمونیكی مدلسازی و مقایسه شده و كارائی SVC اجرا شده در عمل بررسی می گردد.

مرحله چهارم: با استناد بر مطالعات فصول قبل و با مقایسه سایر پارامترها، با بهره گرفتن از سایل اندازه گی خاص، كارائی سیستم SVC در عمل اثبات می شود.

تعداد صفحه : 187

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید