مهندسی برق

سمینار ارشد رشته برق قدرت: برنامه ریزی تولید واحدهای تولیدپراکنده در سیستم های قدرت هایبرید

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : برنامه ریزی تولید واحدهای تولیدپراکنده در سیستم های قدرت هایبرید

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

” M.SC ” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

برنامه ریزی تولید واحدهای تولید پراكنده در سیستم های قدرت هایبرید

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده

با توجه به روند توسعه سیستمهای تولید انرژی الكتریكی و تجدید ساختار در سیستمهای قدرت و سرمایه گذاری و اقبال جوامع و بر استفاده از انرژیهای تجدید پذیر به سبب ایجاد آلودگی كمتر استفاده از سیستمهای تركیبی افزایش چشمگیری داشته است. لذا بدلیل تغییر شرایط حاكم بر سیستمهای قدرت روند برنامه ریزی این سیستمها نیز تغییر نموده به نحوی كه اهداف جدیدی را محقق نماید. در شرایط جدید، نه تنها كاهش هزینه انرژی الكتریكی، بلكه كاهش آلودگی نیز جز اهداف موردنظر می باشد.

در این پایان نامه، ابتدا به معرفی سیستمهای تولید با بهره گرفتن از انرژی های تجدیدپذیر پرداخته و مشخصات اصلی آنها كه در برنامه ریزی به صورت تولید پراكنده میتوانند موثر باشند معرفی شده اند و سپس نحوه مدلسازی سیستمهای تولید انرژی الكتریكی با بهره گرفتن از انرژیهای تجدیدپذیر بیان شده و پارامترهای هزینه و آلودگی بعنوان پارامترهای تصمیم گیری در انتخاب بهترین طرحها مطرح شده اند و مدل تحلیل پوششی داده ها بهنوان روشی جهت تصمیم گیری در انتخاب طرحهای برتر در تامین انرژی الكتریكی پیشنهاد شده كه می تواند با توجه به عدم قطعیت در محیط برنامه ریزی طرح برتری كه در تمامی شرایط كارایی بالایی دارد انتخاب نماید.

سپس كارایی روش فوق در مورد یک ناحیه مصرفی كوچك شامل بارهای مسكونی در منطقه ای در شمال ایران در حالت متصل به شبكه و مجزا از شبكه انجام شده و تاثیر تغییرات پارمترهای محیطی در انتخاب آلترناتیوهای برتر مورد بررسی و بحث قرار گرفته است.

مقدمه

در صنعت برق و مسئله تجدید ساختار در سیستمهای قدرت استفاده از انرژیهای نو مورد توجه قرار گرفته است. از طرف دیگر مسئله انتقال انرژی الكتریكی و مسایل مرتبط با آن باعث شده كه در برخی موارد تولید انرژی الكتریكی در محل مصرف آن صرفه اقتصادی بیشتری داشته و مورد توجه قرار گیرد. این موضوع در مواردی كه مصرف كنندگان در مناطق دور دست قرار دارند و امكان انتقال انرژی وجود نداشته یا صرفه اقتصادی ندارد اهمیت بیشتری پیدا می كند. جنبه دیگر این مسئله استفاده از انواع دیگر انرژی می باشد كه در كنار تولید انرژی الكتریكی تولید می شوند. یكی از مهمترین نوع این انرژیها گرماست كه می تواند به صورت مجزا برای مصارف دیگر از جمله مصارف خانگی استفاده گردد. بنابراین استفاده از انرژیهای تجدید شونده در محل مصرف و تولید انرژی الكتریكی به صورت تولید پراكنده با بهره گرفتن از انرژیهای نو بعنوان طرحی مناسب برای تولید انرژی الكتریكی مطرح شده است. اما در این طرح مشكلات زیادی نیز وجود دارد. مهمترین مسئله تامین انرژی كافی برای مصرف كنندگان می باشد. همان طور كه می دانیم الگوی انرژیهای تجدید پذیر كه مهمترین آنها انرژی باد و انرژی خورشیدی می باشند قابل پیش بینی نمی باشند و بنابراین نمی توان با تكیه بر این انرژیها بار الكتریكی را تامین نمود. یكی از بهترین گزینه ها برای تامین انرژی الكتریكی استفاده از سیستمهای تركیبی یا هایبرید است كه در آن از منابع مختلف انرژی و ذخیره كننده ها برای تامین انرژی الكتریكی استفاده می كنند. در این سیستمها معمولا از چندین منبع تولید انرژی الكتریكی استفاده می شود كه از جمله آنها می توان به تولید كنندگان انرژی با سوختهای فسیلی مانند دیزل ژنراتورها و میكروتوربینها، منابع تولید انرژی با بهره گرفتن از انرژیهای تجدید پذیر مانند توربینهای بادی و سلولهای خورشیدی و ذخیره كنندگان انرژی الكتریكی اشاره نمود.

فصل اول

كلیات

سیستمهای هایبرید می توانند انرژی الكتریكی را به نحو مطلوبی برای بارهای الكتریكی تامین نموده و از انرژیهای پاك و قابل دسترس و ارزان جهت تولید انرژی الكتریكی استفاده نمایند. اما این سیستمها دارای معایبی نیز هستند كه در ذیل بدانها اشاره می شود:

– سیستمهای هایبرید معمولا از منابع تولید انرژی الكتریكی با بهره گرفتن از سوختهای فسیلی استفاده می كنند كه این مسئله باعث تولید گازهای آلوده كننده محیط زیست از جمله دی اكسید كربن می شود. بنابراین مسئله ایجاد آلودگی در این سیستمها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

– علیرغم پیشرفت تكنولوژی و ارزانتر شدن واحدهای مبدل انرژی الكتریكی و همچنین واحدهای تولید انرژی الكتریكی با بهره گرفتن از انرژیهای تجدید پذیر، هزینه ساخت سیستمهای هایبرید به دلیل وجود این تجهیزات بسیار بالا می باشد و به همین دلیل هزینه برق تولیدی آنها نیز نسبت به هزینه برق در شبكه های الكتریكی معمول بیشتر می باشد. بنابراین توجه به مسئله هزینه انرژی الكتریكی بسیار مهم می باشد.

– مسایل فنی دیگری نیز در این سیستمها مطرح است كه از آن جمله می توان به مسایل حفاظت، قابلیت اطمینان، تنظیم ولتاژ، پایداری و… اشاره نمود.

با توجه به مسایل ذكر شده، برنامه ریزی واحدهای تولید انرژی الكتریكی در این سیستمها متفاوت با برنامه ریزی در سیستمهای قدیمی تولید انرژی الكتریكی می باشد. استفاده از منابع تولید انرژی با بازدهی بالاتر، توجه به مسایل زیست محیطی و پارامترهای دیگر از قبیل عدم قطعیت در افزایش یا كاهش تقاضای انرژی در آینده، دسترس پذیری منابع انرژی و شرایط اقتصادی از جمله مواردی است كه نحوه برنامه ریزی را تحت تاثیر قرار می دهد. با توجه به اینكه یكی از مهمترین دلالیل استفاده از سیستمهای هایبرید در تولید انرژی الكتریكی كاهش آلودگی تولید انرژی الكتریكی و استفاده بیشتر از انرژیهای تجدید پذیر بعنوان انرژیهای پاك می باشد میزان آلودگی تولید شده در این سیستمها یكی از مهمترین فاكتورهایی است كه باید در برنامه ریزی این واحدها مورد توجه قرار گیرد. مسئله دیگر مسئله هزینه انرژی الكتریكی در این سیستمها است كه بدلیل استفاده از واحدهای گرانقیمت، نسبت به هزینه انرژی الكتریكی در سیستمهای قدیمی افزایش چشم گیری دارد. بنابراین صرف بدست آوردن طرحی كه حداقل هزینه را با توجه به محدودیت های خاص فنی مد نظر قرار دهد كافی بنظر نمی رسد و جنبه های دیگری از جمله آلودگی و اثرات زیست محیطی نیز باید بعنوان هدف در برنامه ریزی در نظر گرفته شود. علاوه بر این، تاثیر پارامترهای نامشخص دیگر نیز باید در روند برنامه ریزی درنظر گرفته شود زیرا تغییرات این پارامترها ممكن است فرایند برنامه ریزی را تغییر داده و تاثیر زیادی بر روی طرح انتخاب شده داشته باشد لذا طرح انتخاب شده باید نسبت به تغییرات پارامترهای محیطی از ثبات خوبی برخوردار باشد. بطور كلی روند زیر در برنامه ریزی سیستمهای هایبرید بكار گرفته میشود:

– بدست آوردن منابع با تكنولوژی های مختلف جهت تولید انرژی الكتریكی

– برآورده ساختن اهداف سیستم كه شامل كاهش همزمان هزینه و اثرات محیطی است

– پیش بینی شرایط آینده

– بررسی اثر پارامترهای نامشخص بر روی تصمیم گیری نهایی

با توجه به دو مسئله مهم آلودگی و هزینه انرژی الكتریكی، هدف در برنامه ریزی این واحدها علاوه بر هزینه تولید انرژی الكتریكی مسئله آلودگی تولید شده ناشی از تولید انرژی الكتریكی نیز می باشد. بر این اساس روش های مختلفی برای برنامه ریزی و تامین این دو هدف وجود دارند. یكی از روش های ارائه شده در این زمینه، روش تصمیم گیری چند معیاره است كه نه تنها نوعی بهینه سازی در سیستم م یباشد بلكه برمبنای اهداف تعیین شده، گزینه هایی را برای سیستم ارائه می دهد كه با توجه به شرائط نامطمئن حاكم بر فضای برنامه ریزی و با توجه به شاخص های مختلف، گزینه های بهینه را بدست میدهد.

تعداد صفحه : 171

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید