مهندسی برق

سمینار ارشد برق مخابرات: آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مخابرات

با عنوان : آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی برای کاربردهای UWB

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی برای كاربردهای UWB

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:

به دلیل نیاز مخابرات بیسیم به پهنای باند بالا برای انتقال هر چه بیشتر اطلاعات نیاز به آنتن هایی كه بتوانند برای باندهای بسیار وسیع كاربرد داشته باشند بیش از پیش احساس شد. با ارائه سیستمهای نوینی نظیر UWB كه پهنای باند بالای چند گیگا هرتز را می طلبد زمینه برای فعالیت طراحان آنتن گسترش یافت. امروزه آنتن های UWB به عنوان یكی از بهترین نمونه ها در میان آنتن های دیگر شناخته شده است كه در دهه های اخیر پیشرفتهای بسیاری را به خود دیده است. اغلب این پیشرفتها در راستای افزایش پهنای باند امپدانسی، بهبود مشخصات تشعشعی (پترن و بهره) و همچنین كاهش ابعاد آن بوده است. میتوان آنتن های UWB را به پنج گروه اصلی، آنتن های مستقل از فركانس، آنتن های خود مكمل، آنتن های المان كوچك، آنتن های traveling wave و آنتن چند روزنانسه تقسیم بندی نمود. این آنتن ها كاربردهای ویژه و جذابی دارند.

در این پایان نامه یک آنتن میكرواستریپی اسلات با تغذیه CWB برای کاربردهای باند وسیع ارائه شده است. آنتن پیشنهادی علاوه بر عملكرد در یک باند وسیع تقریبا 20 گیگا هرتز، مزیت دارا بودن ساختار كوچك را نیز دارد.

مقدمه:

با مشخص شدن و تصویب قوانین مربوط به سیستم های UWB در ایالات متحده در سال 2002 و نیز دیگر سیستم های مخابرات بیسیم، عرصه فعالیت برای محققان و طراحان آنتن های باند وسیع بیش از پیش گسترش یافت و از آن زمان تاكنون مقالات مختلفی در كنفرانس ها و مجلات علمی معتبر دنیا در این خصوص انتشار یافته است و آنتن های گوناگونی معرفی شده اند .از جمله آنتن هایی كه برای این منظور طراحی شده و در مقالات آمده اند آنتنهای ریزنوار می باشند كه دارای ساختارهای مختلف و نیز اشكال مختلفی می باشند. آنتن های بكار گرفته شده در تكنولوژی UWB علاوه بر پهنای باند امپدانسی بالا باید دارای مشخصات تشعشعی مناسب (از جمله پترن تشعشعی همه جهته، راندمان بالا و تغییرات كم برای بهره در كل باند) ابعاد كوچك و ساختاری مسطح نیز باشند.

از جمله كاربردهایی كه اخیراَ برای این نوع از آنتن ها معرفی شده است میتوان به مورد استفاده قرار گرفتن در مدارات RFID، شبكه های جستجوگر، رادار و همچنین شبكه های ارتباطی محلی همچون WLAN اشاره کرد.

انواع مختلفی از ساختارها برای بدست آوردن پهنای باند امپدانسی بالا ارائه شده وتحقیقات گسترده ای برای پیشرفت عملكرد هر كدام انجام گرفته است. آنتن های پچ ریزنوار با تغذیه كابل كواكسیال، انواع آنتن های چاپی با تغذیه خط ریزنوار و آنتن های اسلات با تغذیه CPW از نمونه های مهم آنها محسوب میشوند كه برای داشتن كارایی در سیستم UWB دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند.

این پایان نامه شامل شش فصل است كه در ابتدا به مقدمه ای بر سیستمهای UWB و تاریخچه تکنولوژی UWB و مزایا و معایب آن اشاره میشود. فصل دوم به معرفی آنتن های UWB و تاریخچه این آنتن ها اشاره دارد. در فصل سوم آنتن های ریزنوار و مكانیسم تشعشعی در این آنتن ها، انواع آنتن های ریزنوار، روش های تغذیه در این آنتن ها، مدل ریاضی آنها و امواج سطحی مرور می گردد. این فصل اشاره بر روش های تحلیل آنتن های ریزنوار و مزایا و معایب هر كدام از آنها دارد. دو مدل خط انتقال و مدل حفره در تحلیل این آنتن ها در این بخش مطالعه و بررسی میشوند. در فصل چهارم موجبر هم صفحه كه یكی از روش های تغذیه آنتن های ریزنوار میباشد و اساس تغذیه آنتن بررسی شده در این پایان نامه است، بطور كامل مورد بررسی قرار گرفته و مزایای آن نسبت به سایر روش های تغذیه ذكر میگردد. در فصل پنجم آنتن های اسلات ریزنوار، مزایا، معایب، كاربرد و مسائل مهم در این نوع آنتن ها مورد بحث قرار میگیرد. سرانجام در فصل ششم فرایند طراحی آنتن با اسلات بیضوی و تغذیه با موجبر هم صفحه برای دو حالت استفاده از منعكس كننده و بدون آن بررسی شده و نتایج بدست آمده از شبیه سازی ها با نتایج ساخت مقایسه می گردد. برای شبیه سازی از نرم افزار HFSS استفاده شده است. این نرم افزار بر اساس حل تمام موج به روش ممان تحلیل را انجام میدهد و برای ساخت آنتن، این نرم افزار به عنوان نرم افزار مبنا بوده است. در پایان نتیجه گیری و پیشنهاداتی برای ادامه كار ذكر شده است.

فصل اول: مقدمه ای بر سیستمهای UWB

1-1) مقدمه

با توجه به مزیت های انكارناپذیر مخابرات بیسیم بر مخابرات سیمی، مانند نصب سریعتر و كم هزینه تر، تعمیر و نگهداری راحت تر، گسترش ساده تر و انعطاف پذیری بیشتر در تعریف پروتكل های جدید، دنیای مخابرات با سرعت به سمت كاملا بیسیم شدن پیش میرود.

یكی از مسائلی كه همواره در مخابرات بیسیم مورد بحث و تبادل نظر قرار گفته است، چگونگی استفاده بهینه از پهنای باند فركانسی در دسترس برای بالا بردن هرچه بیشتر ظرفیت كانال مخابراتی و دستیابی به سرعت های بالاتر ارسال داده و در عین حال بالا بردن قابلیت اعتماد و نیز امنیت كانال بوده است. مطرح شدن لزوم دسترسی چندگانه از طریق مخابرات بیسیم و امكان تحرك برای كاربران با سرعتها و در فواصل مكانی مختلف در محیطهای گوناگون، پیچیدگی مسأله را تا حد زیادی افزایش داده است.

در جهت حل این مسأله روش هایی مطرح شده است كه هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و تلاش برای رسیدن به روش های بهینه تر همچنان ادامه دارد. اما یكی از تكنیک هایی كه اخیراً مورد توجه بسیار قرار گرفته است، مخابرات باند بسیار وسیع یا UWB است كه در این فصل به طور خلاصه به معرفی آن پرداخته و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تعداد صفحه : 152

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.