مهندسی برق

سمینار ارشد برق الکترونیک: طراحی و شبیه سازی یک سیستم تسهیم راز با هدف افزایش امنیت اطلاعات

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : طراحی و شبیه سازی یک سیستم تسهیم راز با هدف افزایش امنیت اطلاعات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc.” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق – الكترونیك

عنوان:

طراحی و شبیه سازی یک سیستم تسهیم راز با هدف افزایش امنیت اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

برای بیش تر سیستم های رمز، با به كارگیری یک كلید سیستم اصلی، نیاز است بسیاری از كلیدهای مهم رمزگذاری و رمزگشایی سیستم به خوبی محافظت شوند. سه مشكل عمده در این آرایش تك كلید وجود دارند. یكم، اگر كلید اصلی، به صورت تصادفی، میان عموم افشا شود، آن گاه تمام سیستم امنیت نخواهد داشت. دوم، اگر كلید اصلی از میان برود، آن گاه همه ی كلیدهای تحت حفاظت غیر قابل دست رسی خواهند شد. سوم، اگر دارند هی كلید اصلی خیانت كند، آن گاه همه اطلاعات مهم به طور كامل در دسترس برای دشمن قرار خواهد گرفت.

تسهیم راز تقسیم كردن یک راز میان مجموع های از شریک ها است، به گونه ای كه، تنها زیرمجموعه هایی از پیش تعیین شده از سهم ها توانایی بازسازی راز را داشته باشند. طرح های تسهیم راز، به صورت مستقل، در سال 1979، توسط بلكلی و شمیر، به عنوان راه حلی برای حفاظت از كلیدهای رمز، مطرح شد. طرح های تسهیم راز میتوانند در همه موقعیت هایی، كه دسترسی به منابعی مهم باید محدود باشد، به كار گرفته شوند. برای نمونه، می توان به باز كردن یک صندوق امانت یا پرتاب یک موشك اشاره كرد.

در این پایان نامه، به بررسی روش های گوناگون تسهیم راز می پردازیم . سپس، به بررسی تسهیم یک درخت، كه یک گراف هم بند بدون دور است، می پردازیم . یک درخت، برای نمونه، می تواند ساختار یک ملكول شیمیایی یا یک امضای مشترك میان چند نفر باشد.

مقدمه

یكی از مساله هایی، كه در مكان های حساس، مانند بانك ها و پایگاه های اطلاعاتی، مطرح است، نحوه ی نگه داری كلید رمزها و كلی دهای دس ترسی، و هم چنین، دست رسی به این مكانها و اطلاعات می باشد. اگر این اطلاعات به صورت یک جا و نزد یک فرد یا دستگاه خاص قرار داده شود، ضریب امنیتی به دلایل مختلف كاهش می یابد. یكی از این دلایل امكان مصالح هی فرد نگه دارنده ی كلید رمز با دشمن و فاش ساختن كلید رمز دست رسی به اطلاعات، منابع و یا وسایل حساس و یا
دسترسی دشمن به دستگاه نگه دارنده ی كلید رمز می باشد. از دلایل دیگر، این كه، در صورتی كه كلید رمز به هر علت حضور نداشته باشد، یا دستگاه نگه دارنده ی كلید رمز از كار بیفتد، امكان دسترسی از میان خواهد رفت.

به طور كلی، در دنیای امروز، راه اندازی یک سیستم، از كار انداختن آن، یا امكان دسترسی به اطلاعات و منابع حساس نباید متكی به یک فرد یا دست گاه خاص باشد. به همین دلبل، تسهیم كلید رمز و كلید دست رسی بسیار ضروری است.

فصل یكم

1- آشنایی

در این فصل، نخست، پیش زمینه ای از جرم های كامپیوتری و اهمیت امنیت كامپیوتر داده خواهد شد. سپس، به آشنایی مختصری از تسهیم راز و بررسی دو طرح تسهیم راز اولیه خواهیم پرداخت. در پایان، مساله مورد بررسی در این پایان نامه را بازگو خواهیم كرد، و چگونگی سازمان دهی مطالب را بیان خواهیم نمود.

1-1- جرم های کامپیوتری

در طی سه دهه ی گذشته، سیستمهای كامپیوتری از كامپیوترهای مین فریم به شبكه های متصل به هم پیچیده از سیستم های در دسترس عموم تغییر كرده اند . این كوچك و در دسترس شدن سیستم های كامپیوتری و شبكه ها یک انقلاب ارتباطی را سبب شد، كه تقریباً همه ی جوانب زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. اینترنت شاید برجسته ترین جلوه این تحول باشد. این شبكه ی جهانی مردم سراسر دنیا را قادر ساخت تا به صورت ساده و ارزان با هم ارتباط برقرار كنند، و فرصت های نویی را در اختیار افراد، دولتها، سازمان ها، و موسسه های علمی گذاشت. آمار نشان می دهد كه، كاربران اینترنت از 16 میلیون نفر در سال 1995 به بیش از 1,5 میلیارد نفر در سال 2009 رسیده است.

با افزایش وابستگی به كامپیوترها در همه ی سطوح زندگی، هر روزه، اطلاعات خصوصی تر و پراهمیت تری در كامپیوترها ذخیره می شوند، و توسط آن ها و شبكه های كامپیوتری تبادل می گردند. این تحولات تهدیدهای جدیدی را برای اطلاعات شخصی و محرمانه ی افراد یا سازمان ها سبب شده است. با وجود به كارگیری دیوارهای آتش قدر تمند و سیستم های امنیتی مدرن، باز شاهد حمله به كامپیوترها و اطلاعات اشخاص و سازمان ها هستیم.

2-1- اهمیت حفاظت اطلاعات

اگر چه نیاز به حفاظت كامپیوتر هم واره وجود داشته است، این نیاز، امروزه، به دلیل پیشرفت چشم گیر تكنولوژی به مراتب بیش تر شده است. در زمان كامپیوترهای مین فریم، تنها دغدغه حفاظت فیزیكی از دست رسی افراد به كامپیوتر بود. پس، حفاظت كامپیوتر مساله یی جدی نبود.

با به وجود آمدن شبكه های كامپیوتری، مساله از حفاظت فیزیكی به حفاظت دسترسی به فایل ها و داده ها تغییر كرده است. بسیاری از شركت ها اطلاعات مهم خود را، مانند اطلاعات كارمندان و پایگاه داد هی مالی، روی سرورهایی، كه با هم در ارتباط هستند، ذخیره می كنند. كنترل دسترسی به این اطلاعات در سرورها اهمیت بسیاری دارد. به همین منظور، راه كارهای احراز هویت كاربر، رمز كردن داده ها و تدابیر امنیتی به كار گرفته شدند، و محدودیت های جدی تری برای دسترسی به شبكه های خصوصی اتخاذ شدند.

تعداد صفحه : 87

قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید