پایان نامه های کارشناسی ارشد

دانلود پروژه های پژوهشی درباره مؤلفه‌های کیفیت زندگی کاری

۳) ایجاد فرصت رشد و امنیت مداوم[۱]: میان این بعد از کیفیت زندگی کاری با بعد توسعه­ قابلیت­ها انسانی همپوشانی وجود دارد، اما این دو بعد یکسان نیستند. فرصت رشد و امنیت مداوم بر پیشرفت­های شغلی کارکنان تأکید دارد و بیانگر ایجاد معنی­داری و رضایت از کار است. لذا، باید برای کارکنان یک شرایط مطلوبی برقرار شود تا توانمندی­ها و مهارت­ های افراد گسترش یابد (خردمند و همکاران، ۲۰۱۰).

معنی­داری و رضایت از کار شامل موارد زیر می­ شود: فراهم­سازی فرصت­هایی برای افراد تا استعداد و ظرفیت­ هایشان گسترش یابد و با چالش­ها و موقعیت­هایی در شغلشان مواجه شوند که نیازمند ابتکار عمل و استقلال در تصمیم ­گیری و به عبارتی خود-رهبری می­باشد؛ به عنوان یک فعالیت فکری به مشارکت کارکنان اهمیت دهد؛ کاری باشد که افکار و ادراکات یک فرد از فعالیت­ها و وظایف یک نقش در پیشرفت و رسیدن به هدف نهایی و کلی سازمان مؤثر باشد؛ کاری باشد که یک فرد از آنچه که انجام می­دهد و انجام خواهد داد به آن افتخار کند. بنابراین، در این زمینه سه اقدام مجزا مرتبط با کیفیت زندگی کاری پیشنهاد می­ شود: ۱) توجه به نتیجه کار افراد و نیز اثربخشی سازمانی؛ ۲) ایده مشارکت کارگر در فرایندهای حل مشکل سازمانی و تصمیم­گیری؛ ۳) ایجاد ساختارهای پاداش در محیط کار، به طوری که شیوه ­های خلاقانه پاداش­ دهی به افراد در فرایند کار انجام شود، مانند تقسیم سود سازمان یا شرکت (کوه­پیما، ۱۳۹۰). به طور کلی کارکنان دوست دارند تا در محیط کار پیشرفت کنند و استعدادشان شکوفا شود، همچنین آن‌ ها بر روی رشد تجارب شغلیشان در محیط کار تمرکز می­ کنند (کوه­پیما، ۱۳۹۰ به نقل از مارکوم، ۲۰۱۰).

آموزش­های ضمن­خدمت، ارائه کارگاه­های آموزشی، امکان شرکت در همایش­های تخصصی، ارتقای سازمانی، و … از عواملی هستند که می­توانند در رشد و امنیت کتابداران مؤثر واقع شوند. در این رابطه، کتابخانه ­ها می­توانند با شناسایی توانایی­های کارکنان و پرورش آن‌ ها، این استعدادها را طوری هدایت کنند که امکان تبدیل آن‌ ها از بالقوه به بالفعل فراهم شود (استوارت و موران، ۱۳۸۹).

۴) قانون­گرایی در سازمان[۲]: اساساً دلیل تدوین قوانین و ضوابط در سازمان­ها برخورداری سازمان از قوانین مدون جهت جلوگیری از اعمال خودسرانه کارفرمایان یا اتحادیه ­ها و یا اعمال قوانین ابداعی توسط افراد حقیقی یا حقوقی است. اشاره قانون گرایی در سازمان یا در محیط کار به این است که شرایطی فراهم شود تا کارکنان در همه سطوح سازمانی قادر باشند بدون ترس و واهمه از مقام یا مسئول مافوق به ارائه عقاید و نظرات خود در مورد مسائل مرتبط با سازمان بپردازند (خردمند و همکاران، ۲۰۱۰). به عقیده مارکوم این عنصر در بسیاری از موارد از دید روانشناسان صنعتی مغفول مانده است. این مؤلفه شامل مواردی می­ شود که ماهیت قانونی دارند و بیانگر آنند که افراد در محیط کار باید از چه حق و حقوقی برخوردار باشند (کوه­پیما، ۱۳۹۰ به نقل از مارکوم، ۲۰۱۰).

در کتابخانه ­ها و مراکز اطلاع­رسانی می­توان با ایجاد یک نظام انتقادی و شکایت-مدار (که بخشی از مؤلفه­ی قانون­گرایی در سازمان) است، به مشکلات احتمالی موجود کارکنان با سرپرستان و مدیران پرداخت. این رویه راهی است برای رهایی کارمندان از کنترل مستقیم و کامل سرپرست بلافصل خود. این مسئله می ­تواند موجبات ایجاد اطمینان کارکنان از برقراری عدالت در سازمان را فراهم کند و کتابداران بدون ترس نظرات و اعتقادات خود را بیان کنند (استوارت و موران، ۱۳۸۹).

۵) وابستگی اجتماعی زندگی کاری[۳]: در رابطه با وابستگی اجتماعی زندگی کاری مباحث زیادی مطرح شده است؛ بدین ترتیب که نقش­های سودمند اجتماعی سازمان و اثرات صدمات اجتماعی و فعالیت­های آنان به گونه­ ای فزاینده جزو مسائل اصلی کارکنان شده است. از این رو، چنین برداشت می­ شود که سازمان­ هایی که مسئولیت ­های اجتماعی خود را احساس نمی­ کنند موجبات حقیر شمردن ارزش کار و حرفه کارکنانشان که مبنایی برای احساس نیاز به عزت نفس آنان است، فراهم می­آورند. و همزمان میزان اعتماد نسبی مصرف­ کنندگان به محصول تولیدشده، میزان تنوع محصول با قیمت رقابتی و کیفیت مناسب از دیگر مواردی هستند که بر این امر تأثیر مثبتی دارند (کوه­پیما، ۱۳۹۰ به نقل از مارکوم، ۲۰۱۰).

۶) فضای کلی زندگی[۴]: تعادل میان زندگی کاری با سایر جنبه­ های زندگی شخصی کارکنان، بیانگر این بعد از کیفیت زندگی کاری است (خرمند و همکاران، ۲۰۱۰). ایجاد وابستگی مستقیم­تر کار به فضای کل زندگی از طریق برقراری مفهوم تعادل بین وقت کارکنان در محل کار و وقت او برای خانواده­اش برقرار شود. این بعد بیانگر ایجاد یک تعادل بین نقشی که در بر گیرنده کار، جدول زمان­بندی در محیط کار، تقاضاهای نقش و نیازمندی­های مسیر شغلی که نه به طور دائم شامل آسودگی و فراغت در محیط کار است و نه پیشرفت و ترقی که بدون حساب و برنامه باشد (کوه­پیما، ۱۳۹۰ به نقل از ارپنز، ۱۹۸۱)

۷) یکپارچگی و انسجام اجتماعی در محیط کار[۵]: اهمیت این مؤلفه به اندازه دیگر مؤلفه­ های کیفیت زندگی کاری است (کوه­پیما، ۱۳۹۰ به نقل از والتون، ۱۹۷۳؛ ارپن، ۱۹۸۱) و این بعد بیانگر حس تعلق مشترک به سازمان است (خردمند و همکاران، ۲۰۱۰). این مؤلفه را به نوعی می­توان با مؤلفه تعهد سازمانی مرتبط دانست. یکپارچگی و انسجام اجتماعی در محیط کار به این معنی است که افراد در سازمان تا چه میزان به یکدیگر احساس همدلی و تعلق می­ کنند و از طرف دیگر به چه میزان سازمان در آن‌ ها احساس تعلق ایجاد کرده است.

امروزه کتابخانه ­ها با رویکرد نظام دیوان­سالارانه ماکس وبر مطابقت دارند، و یکی از ویژگی­های دیوان­سالاری تکیه بر ساختار سلسله­مراتبی و شیوه ­ها و قوانینی است که تناسب عملیاتی آن را حفظ می­ کند. کتابداران باید در محیطی کار کنند که احساس کنند خود یا کارشان مورد نیاز سازمان است، و از این رو، به سازمان احساس تعلق کنند که البته این نیازمند یک فضا و جو مساعد کاری است (استوارت و موران، ۱۳۸۹).

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.