مهندسی کشاورزی - دامپروری

پایان نامه رشته کشاورزی : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی – گرایش فضای سبز، گیاهان زینتی در منظر

با عنوان : بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد ارسنجان

 دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، گروه زراعت و اصلاح نباتات

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی­ارشد (M.Sc. )

گرایش: فضای سبز، گیاهان زینتی در منظر

عنوان:

بررسی اثر غلظت‌های مختلف تنظیم کننده رشد گیاهی IBA و نوع قلمه

بر ریشه‌زایی گل کاغذی در منطقه لامرد

استاد راهنما:

دکتر عبدالرضا جعفری

استاد مشاور:

مهندس کریم فارسی نژاد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

در این بررسی تولید گل کاغذی از طریق ریشه دار کردن قلمه با بهره گرفتن از غلظت های مختلف IBA و نوع قلمه گرفته شده از شاخه مورد بررسی قرار گرفت. طرح آزمایشی مورد استفاده آزمایش فاکتوریل در قالب طرح بلوکهای کاملا تصادفی با سه تکرار و هر واحد آزمایشی شامل 5 گلدان و در هر گلدان 2 قلمه استفاده گردید. بدین منظور شاخه های سال جاری حداقل به طول یک متر در اردیبهشت ماه به سه قسمت شامل قاعده ساقه وسط و رأس ساقه تقسیم شدند و قلمه های تهیه شده از این قسمت ها با تنظیم کننده رشد گیاهی IBA در غلظت های صفر 2000 ، 4000 و1470000PPm تیمار شدند و در بستر شن و پرلایت به نسبت 4 به 1 کاشته شدند. پس از نگهداری قلمه ها به مدت 75 روز اثر عوامل فوق بر روی صفات زمان ریشه دار شدن ، قطر ریشه ، وزن تر ریشه ، وزن خشک ریشه ، تعداد ریشه های فرعی ، درصد قلمه های ریشه دار شده و ارتفاع شاخساره در هر قلمه ثبت گردید. نتایج بدست آمده از تجزیه و تحلیل آماری نشان داد که استفاده از ماده تنظیم کننده رشدIBA نسبت به شاهد در ریشه زایی بسیار مؤثر بوده و قلمه های گرفته شده از وسط ساقه نسبت به قلمه های   قاعده و رأس ساقه ریشه دار شدن بیشتری نشان دادند. همچنین تأثیر دو متغیر مورد بررسی در سایر صفات شامل وزن تر، وزن خشک ریشه ، تعداد ریشه های فرعی ، درصد قلمه های ریشه دار شده و ارتفاع شاخساره نیز نشان داد کاربرد هورمون IBA همراه با قلمه های گرفته شده از وسط ساقه در شرایط این آزمایش بهترین نتیجه را داشته است.

کلمات کلیدی: گل کاغذی. هورمون IBA قلمه،: ریشه زایی قلمه، محل قلمه

1-1مقدمه:

باغ­سازی و گل­کاری از 3000 سال قبل از میلاد مسیح در جهان سابقه داشته در زمان فراعنه و حضرت موسی(ع) در اطراف کاخ­ها گیاهان زینتی، پیچک­ها و گیاهان رونده کشت می­­گردید. یکی از عجائب هفتگانه باغ­های معلق بابل در 600 سال قبل از میلاد بود که به صورت پنج طبقه روی هم از درختان بزرگ و گیاهان زینتی ساخته شده بود. پلینی در کتاب تاریخ طبیعی خود که مبنای گیاه­شناسی دارد از باغ­های بزرگ و وسیعی که پوشیده از گل بودند در 400 سال قبل از میلاد در روم قدیم خبر داده است.             ( تبریزی،1371)

هنر پارک­سازی از اوایل قرن 13 به تدریج رو به تکامل نهاد. در اواخر قرن 16 حفظ فضای سبز و طرح و ایجاد مکان­های زیبا جهت زیباسازی محیط برای اهل فن و مردم عادی اهمیت پیدا کرد. که تا به امروز ادامه دارد.

در ایران نیز جمع ­آوری و حفاظت و تکثیر گیاهان زینتی سابقه طولانی دارد. و این گیاهان گنجینه    گران­بهایی می­باشند که به صورت طبیعی و وحشی در دشت­ها، صحراها و کویرها و چه به صورت اهلی و تکثیر در گلخانه­ ها در اختیار ما می­باشد. (تبریزی،1371)

درخصوص حفظ گونه­ های مهم و با ارزش گیاهی لازم است فرهنگ­سازی صورت گیرد. و در این زمینه می­بایست سرمایه­ گذاری اقتصادی صورت گیرد. در رشته گل­کاری و کشت گیاهان زینتی به­ طور تقریبی از 60 سال قبل فعالیت­هایی در ایران شروع شده و هرچه پیش می­رویم شاهد توسعه این رشته هستیم.

کما اینکه مشاهده می­کنیم سطح زیربنای گلخانه­ های تحت پوشش کشت گیاهان زینتی و پوششی به­ طور محسوسی افزایش پیدا کرده است. سطح زیربنای گلخانه­ ها در مجموع به ده­ها هزار مترمربع و سطح زیرکشت گیاهان زینتی و پوششی مانند چمن به ده­ها هزار هکتار بالغ می­گردد. (حکمتی،1381)

در برخی شهرهای مرکزی ایران بخصوص محلات، خمین، و قمصر و در مناطق با آب و هوای متفاوت کشت گیاهان زینتی رواج فراوان یافته و از مهم­ترین رشته فعالیت تولیدی کشاورزان این مناطق می­باشد.

ذکر این نکته ضروری است که در کشور ایران باتوجه به داشتن اقلیم­های متفاوت جغرافیایی و وجود چهارفصل بطور همزمان در اقصی نقاط کشور و زمین­های مناسب امکان بسیار زیادی برای کار و تحقیق بر روی گیاهان زینتی وجود دارد و فعالیت­های انجام شده تاکنون بسیار اندک می­باشد.(حکمتی،1381)

پرورش گیاهان زینتی و افزایش آنها به روش جدید که هزینه کمتری صرف گردد و در مدت زمان    کوتاه­تری در اختیار بازار قرار گیرد هنوز جای کار بیشتر دارد و در مقایسه با کشورهای پیشرفته در این زمینه از نظر نوع تولید، عدم بسته­بندی مناسب، انبارداری مناسب، استفاده از مواد نگهدانده مناسب، تغذیه و آبیاری صحیح و بموقع باعث شده کشور ما از نظر سود دهی در این رشته در مقایسه با کشورهای پیشرفته بسیار عقب­تر باشد. که باتوجه به این رشته تولیدی با در نظر گرفتن میزان بیکاری مخصوصاً در طبقه تحصیل کرده کشاورزی این امکان به مدیران سطح بالای کشور و تصمیم گیرندگان می­دهد که علاوه بر کارآفرینی درآمد ارزی کشور را بهبود بخشیده و در صادرات غیرنفتی گیاهان زینتی و گل­ها رقم قابل توجهی را شامل گردد. (خلیقی،1379)

وضع جغرافیایی و طبیعی کشور ایران باتوجه به مسئله خشکسالی در سال­های اخیر و کم­آبی، شوری آب و خاک و نامساعد بودن اغلب زمین­های کشاورزی ایجاب می­ نماید در طراحی فضای سبز و پارک­ها از گیاهانی استفاده گردد که نسبت به کم­آبی و شوری مقاوم بوده و جذابیت و زیبایی داشته باشد.

وجود آسمان روشن و آفتاب گرم عامل مثبتی برای رشد و نمو برخی از گیاهان زینتی از جمله گل کاغذی است که به ما این امکان را می­دهد در آینده نه چندان دور بتوانیم از صادرکنندگان بذر و قلمه این گیاه به سایر کشورهای جهان باشیم.(حکمتی،1381)

گل کاغذی با نام علمی Bougainvillea. spp از خانواده لاله عباسیان Nyctaginaceace که گونه B. glabra از گیاهان جذاب با گل­های فوق­العاده زیبا و مقاوم به خشکی ، کم­آبی، گرما که می ­تواند در استان­های جنوبی کشور و مناطق گرم در طراحی فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد. باتوجه به شرایط آب و هوایی گرم و خشک شهرستان لامرد که دارای بهار و تابستان با دمای بالا و پاییز و زمستان معتدل  می­باشد، گل کاغذی یکی از گیاهان مناسب برای استفاده در فضای سبز این شهرستان و آب و هواهای مشابه می­باشد. ازدیاد و تولید انبوه آن بایستی از طریق تکثیر توسط قلمه­های نیمه خشبی همراه با کاربرد مواد تنظیم­کننده رشد گیاهی و ریشه­زایی صورت گیرد. لذا ضرورت انجام این تحقیق با هدف مشخص جهت توسعه فضای سبز و تکثیر این گیاه مد نظر خواهد بود . با توجه به شرایط اقلیمی و منطقه جغرافیایی نوع تحقیق بر روی این گونه که در فضای موجود میتواند پوشش سبز مناسبی را ایجاد نماید باعث شد که به تحقیق پرداخته شود . این اهداف شامل تعیین بهترین زمان تهیه قلمه در منطقه لامرد – تعیین مناسبترین محل ساقه برای قلمه گیری – آیا گل کاغذی میتواند گیاه مناسبی در ایجاد فضای سبز شهرستان لامرد باشد – تکثیر گل کاغذی با بهره گرفتن از قلمه باعث یکنواختی ژنتیکی گیاه میشود- امکان افزایش ریشه زایی قلمه با مواد کمکی تنظیم کننده رشد- در صورت موفقیت انجام این پژوهش سازمان فضای سبز شهرداری ، ادارات دولتی و مردم عادی میتوانند با توصیه های انجام شده در گل کاغذی در زیبایی شهر و فضای سبز استفاده نمایند.

  • اهمیت فضای سبز

بسیاری از مردم جهان امروزه طعم تلخ و ناگوار بیابان و کویر را چشیده­اند و بیش از یک میلیارد نفر از ساکنین کره خاکی تحت سلطه و سیطره کویرهای طغیانگر قرار دارند. شاید بتوان ادعا کرد که بعد از پدیده کاهش قطر لایه اوزن، پیشروی و گسترش روز افزون کویرها یکی از مهم­ترین مشکلات مبتلا به بسیاری از کشورهای جهان مخصوصاً کشورهای فقیر و عقب افتاده بحساب می­آید. (تبریزی،1371)

زیاده­گویی نیست خشک­سالی و کویر حیات را با همه زیبایی و رمز و رازش تهدید می­ کند. شهرها و روستاها چه کوچک و چه بزرگ از خطر جدی کویر در امان نمی­باشند و گسترده و نفوذ آن همه نقاط محیط زیست را در برخواهد گرفت.

توسعه سریع تکنولوژی و صنعت و رشد جمعیت جهان باعث رشد سریع و بی­رویه شهرها و توسعه    حومه­سازی در اطراف شهرها و تخریب فضای سبز می­گردد. امروزه بیشتر جمعیت جهان در شهرها زندگی می­ کنند که این امر سبب ازبین رفتن طبیعت بکر و محیط­های روستایی و جایگزینی آنها با شهرها شده است در نتیجه زیبایی این جوامع روستایی به ناهماهنگی و جوامع صنعتی تبدیل شده است. کسانی که موافق و دوست­دار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی هستند دنبال فرصت هستند تا نظر عمیق­تری به طبیعت و انسان بیاندازند.(روحانی،1371)

  • گل کاغذی و تاریخچه آن:

گل کاغذی (Bougainvilla spp.) از جمله گیاهان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که با انجام یک سری کارها قابل کشت و پرورش در مناطق معتدله می­باشد. برگ­های متناوب و ساقه­های چوبی و خاردار هستند که ساقه­های قوی و رونده را بوجود می ­آورند. ویژگی­های منحصر به فرد این گیاه از جمله مقاومت آن در برابر خشکی و گرمای زیاد، آفات و بیماری­ها، پر رشد بودن و طولانی بودن طول دوره گلدهی همراه با تنوع رنگ در گونه­ های مختلف است. (بهپوری، عباسعلی،1385)

در سال 1768 میلادی وقتی «آدمی رال لوییس بوگین ویله»[1] سفر طولانی خود را به اقیانوس آرام آغاز کرد، گیاهی را کشف کرد که امروزه نام او را زنده می­ کند. در طول این سال­ها این گیاه زیبای برزیلی جایگاه خود را به عنوان یکی از زیباترین، محبوب­ترین و تماشایی­ترین گیاهان مناطق گرمسیری بدست آورده است.(بهپوری، عباسعلی،1385)

نام این گیاه در فارسی گل کاغذی و در انگلیسی (Paper Flower) می­باشد که امروزه هیبریدهای جدید آن با تنوع و زیبایی گوناگون بوجود آمده است.

انواع گل کاغذی متعلق به جنس «Bougainvillea» و از خانواده «Nyctagynaceae» و همه جزء گیاهان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می­باشند. یکی از گونه­ های گل کاغذی B.glabra و دیگری B.spectabilis می­باشد. (بهپوری، عباسعلی،1385)

تعداد صفحه :118

قیمت : 14700 تومان

—-

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.