زمین شناسی

پایان نامه رشته زمین شناسی : تأثیر معدن چغارت در توسعه شهر بافق

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی

با عنوان : تأثیر معدن چغارت در توسعه شهر بافق

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته زمین شناسی

با عنوان:

تأثیر معدن چغارت در توسعه شهر بافق

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است

چكیده

دراین تحقیق نقش معدن سنگ آهن چغارت در توسعه اقتصادی شهر بافق مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است روش پژوهش به صورت توصیفی تحلیلی است كه شاخص های اقتصادی همچون اشتغال، درآمد، تولید و مهاجرت مورد ارزیابی قرار گرفته است نتایج و یافته ها حاكی از این است كه معدن چغارت در كاهش بیكاری و مهاجرت، افزایش فرصتهای شغلی، افزایش سطح تولیدات، توسعه شبكه حمل و نقل و گسترش صنایع جانبی نقش به سزایی داشته است. در حقیقت هزینه شدن درآمد كاركنان در شهر بافق، گسترش حمل و نقل به خاطر ارسال سنگ آهن، كاهش بیكاری همگی عواملی هستند كه راه دشوار توسعه اقتصادی را در شهر بافق هموار كرده اند.

كلید واژگان :

اقتصاد ، توسعه اقتصادی، معدن و صنعت، توسعه پایدار، برنامه ریزی

مقدمه

سرزمین اسلامی ایران از نظر خایر معدنی به خصوص سنگ آهن كشوری است غنی و در میان سایر كشورهای دنیا جای خاصی را به خود اختصاص داده است در ایران بیش از چندین توده معدنی آهن شناخته شده كه فقط برخی از این كانسارها مطالعه شده است و به طور كلی نواحی آهن دار دارد ایران به مناسبت نزدیكی كانسارهای آهن نسبت به هم و چند منطقه تقسیم كرده اند كه ذیلاً فقط به برخی كانسارها اشاره می شود:

1- منطقه اراك – ملایر            2- منطقه بافق –یزد      3- منطقه اصفهان –كاشان       

4-منطقه خراسان          5- منطقه تهران، قم، قزوین       6- منطقه خلیج فارس

معدن سنگ آهن چغارت بافق در فاصله ی 133 كیلومتری جنوب شرقی یزد و 13 كیلومتری شمال شرقی شهرستان بافق واقع شده است.

به دلیل پتانسیل های معدنی و عظیم منطقه در تیرماه 1341 به دنبال بررسی های مقدماتی توسط مهندسین ایرانی و خارجی عملیات اكتشاف به صورت سیستماتیک انجام گرفت عملیات اكتشافی تكمیلی در سال 1345 با ذخیره ای معادل 216میلیون به پایان رسیده است و گواهینامه اكتشاف آن صادر شده است.

در این پژوهش سعی شده است تأثیر معدن چغارت را در توسعه شهر بافق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

بیان موضوع و تشریح آن

شهر بافق یک از غنی ترین بخش های معدنی كشور محسوب می شود مواد معدنی متنوعی به صورت های توده ای، رگه ای و رسوبی در این منطقه ذخیره شده است.

معادن آهن و كانسارهای سرب و روی، گچ و نمك و دهها ماده فلزی و غیر فلزی دیگر در این منطقه شناسایی شده كه امروزه علاوه بر اشتغال جمع كثیری از روستائیان این منطقه محروم در تقویت اقتصادی كشور و فعال شدن بخش معدن و صنعت نیز نقش تعیین كننده ای دارد.

بدون شك وجود معادن در این منطقه عاملی مؤثر در افزایش درآمد مردم و كاهش نرخ مهاجرت به خارج و كاهش بیكاری و ایجاد اشتغال بوده است چنین عواملی مطالعه استعدادهای این منطقه را در گروه یكی از موضوعات مهم ناحیه ای و حتی كشوری قرار داده است. وجود معدن چغارت در این منطقه می تواند عاملی مؤثر در جلوگیری از مشكل اشتغال، افزایش بیكاری، كاهش پتانسیل های تولیدی و مهاجرتهای بی­رویه و ناخواسته باشد.

اهمیت و ضرورت مطالعه

همانگونه كه قبلاً اشاره شد امروزه می توانیم نقش معدن، معدن سنگ آهن چغارت را در توسعه چند جانبه شهر بافق مشاهده كنیم.

سرمایه گذاری و بهره برداری از منابع سرشار این شهر و اطراف آن می تواند در توسعه و تحول جوامع ساكن در آن، نقش به سزایی داشته باشد و در ازاء ركود كشاورزی تا حدودی خلاء اقتصادی و اشتغال مردم را جبران نماید و در دامان كویر اقتصادی پویا را شكل دهد.

علیرغم آن شهر بافق از بسیاری مواهب طبیعی نظیر آب كافی، خاك حاصلخیز، پوشش گیاهی و اقلیم مساعد بی نصیب مانده است و كشاورزی و دامداری آن نیز نقش مهمی در توسعه پایدار و رونق اقتصادی این شهر ندارد، با این وجود شرایط زمین شناسی مناسب آن باعث شكل گیری و تنوع مواد معدنی جهت توسعه بخش صنعت و معدن شده است پس برنامه ریزی های صحیح راهگشای مناسبی جهت توسعه اقتصادی هر چه بیشتر این شهر می باشد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :70

قیمت : 14700 تومان

—-

پشتیبانی سایت :       

*         serderehi@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید