مهندسی کشاورزی - دامپروری

دانلود پایان نامه ارشد درباره گیاه پسته وحشی

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده فارسی

گیاه پسته وحشی (Pistacia Khinjuk) اسانس بدست آمده از این گیاه  دارای خواص ضدباكتریایی می باشد. اشرشیا کلی عامل درصد بالایی از عفونت های زخم جراحی می باشد. بنابراین مطالعه حاضر به منظور بررسی تغییرات فاکتورهای بیوشیمیایی در استفاده از عصاره هیدروالکلی گیاه پسته وحشی در درمان زخم عفونی ناشی از اشرشیا کلی در مدل حیوانی موش صحرایی انجام گرفت. در این تحقیق تعداد 30 سر موش صحرایی نر سفید تهیه و پس از تراشیدن موضع جراحی، در ناحیه پشت و بین دو کتف، برشی دایره‌وار به قطر 5/1 سانتی متر ایجاد شده و پوست ناحیه مذکور در شرایط استریل همراه با بافت همبند زیرین آن تا رسیدن به عضله کاملاً جدا گردد.جهت عفونی نمودن زخم ها، پس از گذشت 24 ساعت از ایجاد زخم، در تمامی موش‌ها، 6-5 قطره از باکتری با رقت cfu/ml 106 در محل زخم تلقیح گردید. در گروه آزمایش، 4ساعت پس از تلقیح باکتری، سطح ضایعه کاملاً با عصاره پسته وحشی آغشته گردید و سپس تا 16 روز و به فاصله 24 ساعت، سطح ضایعه کاملاً با این عصاره آغشته می‌شد. اما در گروه شاهد، هیچ‌گونه تیماری برروی زخم‌ها در طول دوره آزمایش روزانجام نشد. سپس در روزهای 5، 10 و 16 از محل زخمها نمونه برداری شده و فاکتورهای هیدروکسی پرولین، هگزوزآمین و پروتئین تام مورد بررسی قرار گرفت.نتایج حاصله افزایش معنی داری را در میزان هیدروکسی پرولین وهگزوز آمین و  پروتئین تام در گروه درمان شده در مقایسه با گروه کنترل نشان داد .در نتیجه می توان بیان داشت که، عصاره حاصل از این گیاه می تواند باعث مهار رشد باکتری اشرشیا کلی در زخم عفونی شده با این باکتری در مدل حیوانی موش صحرایی شده و از این طریق منجر به تسریع روند التیام زخم گردد.

 

کلمات کلیدی: التیام زخم عفونی، اشریشیاکلی، پسته وحشی.

مقدمه و هدف

در كشور ما استفاده از طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی از دیرباز مورد توجه طبیبان بوده و در حال حاضر علیرغم پیشرفت چشمگیر علوم دارویی  ، شاهد این هستیم كه اعتقاد عجیبی به گیاهان دارویی وجود دارد .

نیازمندی به گیاهان دارویی زمانی جدی تر  پیگیری شد كه طبق آمار رسمی سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، گفته شد داروها با منشا شیمیایی در وهله اول یک سم به حساب می آید و باید از مصرف بی رویه آن خودداری كرد . آنتی بیوتیک ها جزو داروهایی هستند كه به علت مصرف نادرست ، نسبت به بعضی از سویه های باكتری ها مقاوم شده اند . از طرف دیگر گیاهان دارویی با توجه به پیشرفت علوم و تكنولوژی ، هنوز جایگاه ویژ‍ ه ای دارند . و به دلیل داشتن ارزش دارویی و فراوانی گونه های مختلف گیاهی و نا شناخته بودن اكثر آنها نیاز به انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه به خوبی احساس می شود .

از آنجا كه كشور ما مهد دانشمندان سرامدی بوده كه در خصوص علم طب و استفاده از گیاهان دارویی خدمات ارزنده ای به بشریت نموده اند و از نظر اقلیمی و آب و هوایی تنوع جغرافیایی وسیعی دارد و در این اقلیم تنوع گونه های گیاهی جالب توجه است كه می توان با بررسی های فتوشیمیایی و ردیابی مواد موثر دارویی ، نسبت به شناسایی و معرفی داروهای گیاهی تحقیقات موثری را انجام داد ( 1) .

متاسفانه اكثر گیاهان دارویی مفید كشور ما ناشناخته بوده و اگر هم عده معدودی مورد استفاده می باشند ، ریشه در طب سنتی دارد و در طب مدرن كمتر از آنها استفاده می شود ( 1) .

التیام زخم پدیده ای است پیچیده كه در آن تعدادی از فرایندهای سازمان یافته و هماهنگ از قبیل بازسازی سلول های پارانشیمی ، مهاجرت و تكثیر سلول های بافت همبند ، ساخت پروتئین های بافت زمینه و طراحی مجدد بافت همبند و اجزا پارانشیمی ، كلاژنی شدن و دوام و استحكام یافتن زخم ها دخالت دارند .

التیام زخم مجموعه ای از وقایع سلولی است كه مستلزم جذب سلول ها به محل زخم ، تزاید سلولی و تجمع ماده زمینه ای بافت همبند جدید است .

بشر همواره در پی یافتن ماده ای كه بتواند سبب تسریع التیام زخم ها گردد كه برای این هدف

، گیاهان و مواد شیمیایی مختلف را مورد آزمایش قرار داده است . این مواد را می توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم كرده كه به دلیل اینكه مواد مصنوعی اثرات جانبی و هزینه بالای تولید دارد توجه محققین به مواد طبیعی جلب شده است .

اشرشیا کلی به سبب بعضی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده جهت مقابله با عفونت های ایجاد شده مقاوم شده است . متاسفانه درصد مقاومت نسبت به این آنتی بیوتیک ها نیز روز به روز افزایش می یابد از طرفی درصد بالایی از عفونت های جراحی ناشی از این باكتری می باشد .

در اینجا استفاده از یكی دیگر از داروهای گیاهی به نام عصاره پوسته ریشه گیاه پسته وحشی را بر روی التیام زخم عفونی مورد پژوهش قرار گرفته است ، تا در صورت موثر بودن استفاده از آن برای درمان التیام زخم عفونی پیشنهاد شود تا كمك ناچیزی به علم پزشكی و علم دامپزشكی در درمان بهتر عفونت های جراحی كرده باشیم .

تعداد صفحه :66

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.