مهندسی برق

دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق با موضوع انرژی های نو و نیروگاه های بادی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته  مهندسی برق

با عنوان :  انرژی های نو و نیروگاه های بادی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلیو

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

انرژی های نو – نیروگاه های بادی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

انرژی باد یکی از انواع انرژی های تجدید پذیر نوین محسوب می شود که برای استفاده از این انرژی مثل سایر انرژی های تجدید پذیر باید به جنبه های زیست محیطی و اقتصادی آن توجه نمود. این انرژی دارای محدودیت های می باشد که جهت رفع آن ها راه حل هایی پیشنهاد می گردد. برای استفاده از این انرژی باید به اندازه گیری پتانسیل این انرژی بپردازیم.  این انرژی در کاربردهای متصل به شبکه و منفصل از شبکه به کار می رود و به دلیل اینکه از این انرژی در کشورمان ایران استفاده می شود لذا به ارزیابی این انرژی در ایران می پردازیم. مطالعه امکان سنجی اولین گام در احداث مزارع بادی است که هدف نهایی آن ارزیابی امکان پذیر بودن تاسیس یک نیروگاه بادی به لحاظ فنی و اقتصادی است لذا به فرایند این مطالعه خواهیم پرداخت و در نهایت یک مدلسازی دینامیکی نیروگاه بادی برای مطالعه پایداری آن ارائه می گردد.

مقدمه

بی تردید انرژی یکی از مهمترین عوامل در پیشرفت و توسعه جوامع بشری است. انسان برای تغذیه، بهداشت و درمان، جابه جایی، ساخت و ساز، تفریح و اغلب فعالیت های حیاتی خود به بیان دیگر برای زندگی و بقاء به تولید و مصرف انرژی وابسته است.

پیش از کشف و به خدمت گیری منابع انرژی فسیلی، انسان عمدتا نیاز خود به انرژی را از منابعی تأمین می نمود که امروزه انرژی های تجدیدناپذیر خوانده می شوند. استفاده از قایق ها و کشتی های بادبانی و آسیاب های بادی و آبی، استفاده وسیع از انرژی آفتاب در مقاصد گرمایش و سوزاندن چوب و امثال آن برای تولید حرارت، تعبیه بادگیری های طبیعی برای سرمایش اماکن مسکونی و بسیاری موارد دیگر از جمله مثال های بارز استفاده انسان از منابع انرژی طبیعی می باشد.

با گذشت زمان و در اثر رشد جوامع و پیچیده تر شدن صنعت و تکنولوژی، نیاز بشر به منافع انرژی شدت یافت و کشف و بهره برداری وسیع از منابع فسیلی را ناگزیر نمود. در دنیای امروز، انفجار جمعیت و ارتقاء سطح زندگی و رفاه انسان ها که نیاز به منابع انرژی را بیش از پیش شدت بخشیده است از یک طرف و آسیب ها و تهدیدات روزافزونی که استفاده بی رویه از انرژی های فسیلی به طبیعت و محیط زیست وارد کرده و می کند از طرف دیگر، ادامه این روند را غیرممکن ساخته است، به طوری که شوک نفتی دهه هفتاد به عنوان یک نقطه گسست، لزوم توجه به منابع جایگزین را بیش از پیش برای سیاستگذاران انرژی کشورهای صنعتی مطرح نموده است.

لذا از آن زمان به بعد، بشر با نگاهی دوباره به خورشید، باد، امواج و سایر منابع طبیعی پاک و لایزال، سعی نموده است که وابستگی خود به منابع فسیلی را تا حد امکان کم نماید. روند پرشتاب استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در چند سال گذشته و نیز برنامه های آتی کشورهای صنعتی که در پی آنند تا سهم منابع تجدیدپذیر را در سبد انرژی خود بیشتر و بیشتر نمایند، گواه این مدعا است.

کشور ما نیز علی رغم داشتن منابع فسیلی سرشار، از این قاعده مستثنی نیست و برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی های تجدیدپذیر، لزوم توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی را بیشتر موجه می نماید. از این طریق منابع فسیلی می توانند سال های طولانی و برای نسل های آینده نیز تأمین کننده منبع صادرات و درآمد کشور باشند.

اما رویکرد گسترده به انرژی های نو – از آنجا که توسعه این منابع به سرمایه اولیه بالا نیاز دارد و هزینه تمام شده واحد انرژی در مقایسه با منابع فسیلی گرانتر است – بدون کمک و حیات و تشویق دولت ها امکان پذیر نیست که با توجه به لزوم حفاظت محیط زیست و جبران هزینه های اجتماعی نیروگاه ها و نیز ضرورت برنامه ریزی برای توسعه پایدار، این تشویق ها و حمایت ها توجیه منطقی خواهد داشت. اما تاکنون به دلیل محدودیت در منابع مالی و وجود اولویت های دیگر در کشور، به جز حدود 50 مگاوات نیروگاه بادی که با سرمایه و توسط دولت احداث گردیده است، پروژه دیگری در مقیاس بزرگ انجام نشده است.

علیرغم اینکه در کشور ما با تصویب ماده 62 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که وزارت نیرو را مکلف به خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر غیردولتی به قیمت هایی بالاتر از آنچه برای برق نیروگاه های فسیلی پرداخت می شود نموده است، زمینه برای توسعه نیروگاه های بخش خصوصی از منابع انرژی تجدیدپذیر از چند سال پیش فراهم بود، لیکن به خاطر فقدان چارچوب های قانونی و حمایتی و روشن نبودن جزئیات،توسعه مطلوب نیروگاه های تجدیدپذیر پیش از تصویب دستورالعمل اجرایی ماده 62 عملاً غیرممکن بوده است. خوشبختانه با تصویب دستورالعمل اجرایی ماده قانونی یاد شده در اسفند 84 هم اینک زمینه برای توسعه نیروگاه های خصوصی تجدیدپذیر مهیاست.

 تعداد صفحات: 139

قیمت: 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :                parsavahedi.t@gmail.com

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

دیدگاهتان را بنویسید