رشته مکانیک

دانلود پایان نامه تحلیل پایداری ریزش واژگونی دیواره­ی شمالی معدن چغارت

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مکانیک

گرایش : سنگ 

عنوان :  تحلیل پایداری ریزش واژگونی دیواره­ی شمالی معدن چغارت

دانشگاه یزد

دانشکده مهندسی معدن و متالورژی

پایان نامه

برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک سنگ

تحلیل پایداری ریزش واژگونی دیواره­ی شمالی معدن چغارت ناشی از بارهای دینامیکی حاصل از انفجار

استاد راهنما:

دکتر علیرضا یاراحمدی بافقی

استاد مشاور:

دکتر مهدی پورقاسمی

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

پایدارسازی شیب­ها یکی از مهمترین مسائل در فعالیت­های عمرانی و معدنی است. در سرمایه گذاری‌های کلان به ویژه در معادن روباز بزرگ، ریزش یک دیواره از معدن  می ­تواند خسارات جبران­ناپذیر جانی و مالی را به همراه داشته باشد. شیب‌های سنگی باید در مقابل بارهای استاتیکی وارده و بارهای دینامیکی احتمالی تحلیل پایداری­ شوند. چالزنی و آتشباری روشی رایج در استخراج معادن روباز است. در طی آتشباری، بار اضافی القایی توسط آتشباری می‌تواند منجر به ریزش شیب سنگی گردد. به این منظور مطالعه پاسخ دینامیکی مانند سرعت، شتاب، جابجایی یا تنش شیب سنگی تحت انفجار اولین گام می‌باشد. ریزش غالب در دیواره شمالی معدن چغارت از نوع واژگونی می­باشد که این نوع ریزش به‌علت وجود پارامتر‌های مجهول بسیار در تحلیل و تنوع رفتاری بالا، پیشرفت چشم‌گیری در تحلیل آن‌ ها به وجود نیامده است. در این تحقیق با بهره گرفتن از روش‌ المان مجزا (در محیط نرم‌افزار UDEC) و منظور خصوصیات ژئومکانیکی دیواره شمالی معدن چغارت و پارامترهای انفجار، به تحلیل پایداری دینامیکی دیواره شمالی معدن چغارت  پرداخته شده است.

با توجه به نتایج، بدلیل عدم برقراری تعادل کامل پس از 5/2 ثانیه (وجود نیروهای نامتعادل قابل توجه) از انفجار، احتمال ناپایداری در پله‌های بالایی و شکست از نوع واژگونی وجود دارد.

واژه های كلیدی: تحلیل پایداری دینامیکی؛ ریزش واژگونی؛  انفجار؛ UDEC

 

فهرست مطالب

عنوان                                 صفحه

فصل اول

ریزش واژگونی و روش­های تحلیل آن

1-1- مقدمه. 2

1-2- ریزش واژگونی.. 3

1-3- روش­های تحلیل پایداری شیب­های سنگی در برابر ریزش واژگونی   6

1-3-1- روش تعادل حدی در ریزش واژگونی         7

  1-3-2- مدل­های تجربی.. 20

  1-3-3- مدل­های عددی.. 25

فصل دوم

انفجار و تاثیر آن بر پایداری شیب­های سنگی

2-1- مقدمه. 28

2-2- تئوری انفجار       29

2-3- فشار ناشی از انفجار مواد منفجره 33

  2-3-1- تشریح کیفی امواج ضربه. 36

  2-3-2-  نحوه تشکیل موج ضربه. 37

  2-3-3- معادله بازگشتی میرایی موج ضربه- تضعیف موج ضربه پس از انتشار 38

2-4- روابط مختلف اندازه گیری فشار چال و فشار انفجار. 40

  2-4-1- روابط تجربی و نیمه تجربی.. 40

  2-4-2- روش­های تئوری و آزمایشگاهی.. 40

  2-4-3- TPL و مفاهیم آن. 43

  2-4-4- استفاده از مثلث بار 49

2-5- امواج ناشی از انفجار 50

  2-5-1- شکل موج. 51

  2-5-2- رابطه تجربی برای تعیین حداکثر سرعت ذرات.. 52

2-6- برداشت موج حاصل از انفجار 53

  2-6-1- قسمت‌های مختلف دستگاه لرزه نگار و نحوه‌ی ثبت لرزه 56

  2-6-2-دستگاه­های ثبت انفجار 58

فصل سوم

تحلیل پایداری شیب­های سنگی

3-1- مقدمه. 65

3-2- روش‌های تحلیل استاتیکی پایداری  شیب.. 65

  3-2-1- روش­های تجربی.. 65

  3-2-2- روش احتمالاتی.. 66

  3-2-3- روش­های تعادل حدی.. 72

  3-2-4- روش­های عددی.. 74

3-3- روش­های تحلیل دینامیکی شیب­های سنگی.. 76

  3-3-1- روش­های تجربی.. 76

  3-3-2- روش مدل فیزیکی.. 78

  3-3-3- روش نیومارک.. 78 

  3-3-4- تحلیل شبه استاتیکی.. 83 

  3-3-5- روش‌های عددی.. 85

فصل چهارم

تحلیل استاتیکی دیواره شمالی معدن چغارت

4-1- مقدمه. 94

4-2- موقعیت و زمین شناسی منطقه. 94

  4-2-1- تکتونیک منطقه. 96

4-3- تحلیل استاتیکی.. 97

فصل پنجم

تحلیل دینامیکی دیواره­ی شمالی معدن چغارت ناشی از بارگذاری حاصل از انفجار

5-1- مقدمه. 105

5-2- خصوصیات دینامیکی سنگ… 105

5-3- روند کلی تحلیل دینامیکی در یودک.. 106

  5-3-1- اطمینان از برآوردن شرایط مدلی لازم برای عبور موج. 106

  5-3-2- تعیین میرایی مكانیكی مناسب.. 111

  5-3-3- اعمال بار دینامیكی و شرایط مرزی.. 111

5-4- فشار انفجار 113

5-5- محاسبه پالس انفجاری.. 114

5-6- کنترل پاسخ­های دینامیکی.. 117

5-7- نتایح حاصل از تحلیل­های دینامیکی.. 117

فصل ششم

نتیجه‌گیری و پیشنهادها

6-1- نتیجه‌گیری.. 134

6-2- پیشنهادات.. 135

 

منابع و مآخذ. 137

  • مقدمه

حفریاتی كه در سنگ­ها ایجاد می‌شود، با توجه به هدف آن‌ ها از ابعاد مختلفی برخوردار بوده و از ابعاد كم تا ابعاد قابل مقایسه با سازه­های بتنی عظیم تغییر می­كند. از حفریات سطحی می­توان به عنوان فضایی برای استخراج معادن، ایجاد ساختمان­ها، و تكیه­گاه و سرریز سدها، كارخانه­ها، نیروگاه­ها و نیز مسیر لوله­ها، كانال­ها و راه آهن، استفاده نمود.

هنگام طراحی شیب­ها در سنگ، به عنوان یک قانون كلی، همیشه بایستی در بدو امر، به جستجوی گسیختگی‏های بالقوه­ای كه از سوی شرایط ساختاری نامساعد كنترل می­شوند، پرداخت. حالت‌های عمومی ریزش در شیب‌های سنگی عبارتند از ریزش صفحه­ای، ریزش گوه­ای، ریزش واژگونی و ریزش دایره­ای. اگر ریزش در خاك و یا سنگ‌های با تعداد دسته درزه‌های بالا و فاصله‌داری كم باشد، شكل پس از ریزش عموما منحنی و یا اصطلاحا قاشقی است. در سنگ‌های با فاصله‌داری بیشتر بسته به موقعیت قرار‌گیری درزه‌های اصلی، عموما ریزش‌ها به سه حالت گوه‌ای، صفحه‌ای و واژگونی عمل می‌كنند]1[.

ریزش غالب در دیواره شمالی معدن چغارت از نوع واژگونی می­باشد که این نوع ریزش به‌علت وجود پارامتر‌های مجهول بسیار در تحلیل و تنوع رفتاری بالا، پیشرفت چشم‌گیری در تحلیل آن‌ ها به وجود نیامده است. در این فصل به بررسی ریزش واژگونی و خصوصیات آن پرداخته می­ شود.

1-2- ریزش واژگونی

ریزش واژگونی یکی از ناپایداری­های خطرناک در شیب­های سنگی است. از نقطه نظر مکانیزم، ریزش­های واژگونی اصلی در سه کلاس خمشی، بلوکی و بلوکی-خمشی طبقه بندی می­شوند. اگر توده­سنگ دارای ناپیوستگی­های پرشیب و در خلاف جهت  سطح شیبدار و هم امتداد با این سطح  باشد، شبیه ستون­های سنگی که بر روی یکدیگر قرار گرفته­اند عمل می­ کند و دارای پتانسیل ریزش  واژگونی خواهد بود.

وقتی ستون­های سنگی بوسیله یک سری ناپیوستگی با شیب به سمت داخل سطح شکل بگیرند و دسته درزه دیگری تقربیا عمود بر ناپیوستگی قبلی نیز وجود داشته باشد که ارتفاع ستون­ها را قطع کند، منطقه مستعد گونه­ای از ریزش واژگونی به نام واژگونی بلوکی خواهد بود. ستون­های کوچک پایین شیب بوسیله­ باری که از سمت ستون­های بزرگتر بالایی بر آن­ها اعمال می­ شود به جلو رانده  می­شوند و این لغزش در پایین شیب اجازه می­دهد واژگونی به سمت بال ادامه یابد. پایه­ ریزش عموما شامل سطحی است که هر چه به قله نزدیک می­ شود ارتفاع آن افزوده می­ شود. شرایط هندسی در این نوع ریزش در ماسه سنگ و بازالت های ستونی جاییکه ستون­های متعامد به خوبی شکل می­گیرند، قابل رویت است[1].

شکل  1- 1. واژگونی بلوکی[1]

وقتی ستون­های پیوسته سنگ که توسط ناپیوستگی­­های پرشیب ایجاد شده اند، در اثر خمش می­شکنند و به سمت جلو خمیده می­شوند، نوعی از واژگونی به نام واژگونی خمشی تعریف می­ شود. شرایط هندسی معمول این ریزش در لایه بندی باریک اسلیت­ها و شیل­ها قابل رویت است. صفحه پایه­ ریزش در این نوع واژگونی به خوبی قابل تشخیص نیست. لغزش، حفاری و فرسایش پایین دامنه اجازه می­دهد پروسه واژگونی آغاز شود و در ادامه به سمت داخل توده سنگ پیشروی کند.

شکل 1-2.  واژگونی خمشی[1]

واژگونی بلوکی-خمشی، نوع دیگری از ریزش وازگونی است و از  ستون­هایی که ظاهرا پیوسته­اند اما توسط درزه­های متقاطع معدودی به بلوک­های مجزا تقسیم شده ­اند، شکل گرفته است . در این حالت ریزش در اثر جابجایی است که برروی درزه های متقاطع رخ می­دهد و بنابراین ترک کششی که در نوع خمشی وجود داشت، کمتر موثر خواهد بود. این نوع واژگونی بیشتر در طبیعت مشاهده میشود[1].

تعداد صفحه : ۱۷۴

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.