زیست شناسی

دانلود پایان نامه مطالعه سیکل تولیدمثلی افعی قفقازی در ماه های مختلف سال

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :زیست شناسی

عنوان : مطالعه سیکل تولیدمثلی افعی قفقازی در ماه­های مختلف سال

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

چکیده

هدف ما از این تحقیق، مطالعه سیکل تولیدمثلی افعی قفقازی در ماه­های مختلف سال است و تاکنون مطالعه­ ای در این وسعت در مورد چرخه تولیدمثلی ماده  این گونه در داخل گزارش نشده است.  مار  قفقازی Gloydius halys caucasicus، گونه­ سمی، خطرناک و زنده­زا و جزءافعی­های حفره­دار می­باشد. این گونه مار به طور گسترده ­ای در مناطق مختلف ایران پراکنده است (Latifi, 2000) و زیستگاه آن دراستان­های تهران، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان می­باشد (Latifi, 2000;1991 ). در این پژوهش 42 حلقه مار قفقازی ماده در ماه­های خرداد، مرداد و شهریور سال1392 از دو منطقه لار دماوند و طالقان  جمع ­آوری و از تیر- آبان ماه مورد بررسی قرار گرفتند.  این مارها از نظر  پارامترهای مورفومتریک  جانور، اندازه گیری فولیکول­ها، مراحل رشد فولیکول­ها، ویژگی­های تخمدان­ها و مجرای تولیدمثلی و ذخیره اسپرمی در مجرای تخم بر مورد مطالعه قرار گرفتند واز این طریق جانور ماده بالغ وسیکل تولید مثلی آن مشخص و تعیین شد. نتایج نشان داد، میانگین اندازه طول بدن از پوزه تا  منفذ کلوآک(cm1/3±1/44)، میانگین طول دم از منفذ کلوآک تا انتهای دم(cm9/0±1/5)، میانگین وزن جانور(g5/19±9/76)، میانگین طول مجرای تولید مثلی راست(mm6/36±9/172)، میانگین طول مجرای تولید مثلی چپ(mm7/30±6/130)، میانگین قطر مجرای تولید مثلی راست(mm4/2±4/8)، میانگین قطر مجرای تولید مثلی چپ(mm2/2±8)، میانگین وزن تخمدان راست (g09/0±33/0)، میانگین وزن تخمدان چپ(mm12/0±33/)، میانگین طول تخمدان راست (mm9/11±4/54)، میانگین  طول تخمدان چپ(mm5/8±1/41)، میانگین عرض تخمدان راست (mm5/1±1/5)، میانگین عرض تخمدان چپ(mm2/1±2/5)، میانگین حجم تخمدان راست(mm32/346 5/648)، میانگین حجم تخمدان چپ(mm32/281 7/670)، با بررسی مراحل رشد فولیکول ها از روی سایز آنها مشخص شد فولیکول­های تخمدانی از نوع I(mm3/3-08/2) و mm) II4/8-7/5( و فولیکول­های مجرایی از نوع III(mm9/22- 5/20)  وIV(  mm8/38-3/29) بودند. همچنین در بررسی وجود اسپرم در مجرای تولید مثلی جانور ماده این گونه افعی در ماه های مورد بررسی، ذخیره اسپرمی مشاهده نشد. به  طور کلی  به نظرمی­رسد تخمک­گذاری در این افعی ماده  از اوایل خرداد تا اوایل تیر  ماه اتفاق می­افتد و‌ حاملگی اواسط تیر تا اواخر شهریور ماه رخ می­دهد و زمان زایمان در اواخر شهریور ماه بود و احتمالاً جفت گیری در خرداد ماه انجام گرفته است.

واژگان کلیدی: مجرای تولید مثلی ماده، افعی قفقازی، رشد فولیکولی

فصل اول

کلیات

1- مقدمه

سرزمین ما در حدود 1648000 کیلومتر مربع وسعت دارد. ایران از لحاظ جغرافیایی جانوری پیچیده ترین منطقه آسیای جنوب غربی می­باشد. Stearns   در سال (1984)  نتیجه گرفت که ویژگی­های زیست نامه خزندگان به شدت تحت تأثیر سایز و فیلوژنی است.

Stearn اطلاعات به دست آمده از 61 گونه مارمولک و مار را آنالیز کرد که شامل ویژگی های زیر بود: میانگین طول پوزه – مخرج ماده های بالغ،  سایز  کلاچ تخم(clutch) سن بلوغ، وضعیت تولید مثل و تعداد بچه ها در هر سال می­باشد. در بررسی های زیست نامه­ای؛ بهترین سنجش کلی سایز بدن، وزن است.آن تنوع بیشتری در ویژگی های زیست نامه ای را نسبت به دیگر سنجش ها و مقیاس ها توضیح می دهد و مستقیم به فیلوژنی حیوان مرتبط است(Western, 1979; Lindstedt and Calder 1981; Western and Seemakula 1982).اگرچه اطلاعات طول خیلی فراوان تر ازاطلاعات وزن در نوشته است، طول مقیاس ضعیف سایز بدن در میان گونه خزندگان می­باشد. و مارها غالباً به علت عوامل مختلف طبیعی مثلاً اختلاف شدید درجه حرارت در فصول مختلف یا کمیاب بودن شکار برای تأمین غذا از منطقه ای به منطقه دیگر مهاجرت می­ کنند.امروزه برای حفظ گونه های جانوری که در معرض انقراض و همچنین دسترسی آسان به نژاد جانوری مورد استفاده در تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک، از روش­های  جمع آوری، ذخیره و نگهداری سلول های جنسی و جنینی جانوران و به کارگیری این سلول ها برای انجام باروری های یاری شده و تکثیر آزمایشگاهی جانوران استفاده می­ شود(مشیری،1390).شرایط آب وهوایی وزیست محیطی تاًثیر به سزایی بر پارامترهای تولید مثلی جانور دارد. افعی قفقازی Gloydius halys caucasicus، از مارهای سمی و زنده زا و افعی­های حفره­دار باانتشار جغرافیایی در مناطق کوهستانی و جنوب غربی و جنوب شرقی دریای خزر، جنوب شرقی آذربایجان، مناطق جنوبی ترکمنستان، شوروی سابق، شمال ایران و در منتهاالیه شمال غربی افغانستان و پراکندگی آن در استان های تهران، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و سمنان می­باشد.

( Farzanpey, 1990; Lati i M, 1991; Lati i M, 2000).

ازاین مار برای تولید فرآورده ­های بیولوژیک همچون سم وسرم­های درمانی ضد مار گزیدگی استفاده می شود. آنزیم های موجود در این سم نیز اهمیت دارویی دارد (Johnson et al., 2004 Gist D et al., 2000). هدف ما از این تحقیق، مطالعه سیکل تولید مثلی و شناسایی وضعیت تولیدمثلی افعی قفقازی ماده ایران است. تاکنون مطالعه ای در مورد چرخه تولیدمثلی این گونه در کشور گزارش نشده است. سیکل تولید مثلی مار ماده شامل مطالعه پارامترهای مورفومتریک، اندازه گیری فولیکول ها، مراحل رشد فولیکول ها، بررسی ماکروسکوپی تخمدان ها و مجاری تولیدمثلی و ذخیره اسپرمی در مجرای تخمیر می باشد.

1-2- کلیات تحقیق

مطالعات روی جانور افعی قفقازی ماده Caucasicus به منظور شناخت بهتر، شناسایی خصوصیات و ویژگی های رفتاری، مورفولوژیکی و تولید مثلی صورت می­پذیرد و تاکنون مطالعات اندکی در مورد این گونه گزارش شده است. مطالعه چرخه تولید مثلی که به بررسی پارامترهای موفولوژیکی و تولید مثلی می پردازد در این زمینه می­تواند، مفید واقع شود. با توجه به این موضوع که در موسسات سرم سازی و واکسن سازی ایران از سم ­مارها برای ساخت سرم و تحقیقات دارویی استفاده می­ شود، اکثر تحقیقات انجام گرفته در مورد مکانیسم واثر سم می­باشد و مطالعات روی سیستم داخلی مار اعم از سیستم تولید مثلی، نحوه جفت­گیری، لقاح مصنوعی، تشخیص بافتی و…… به ندرت انجام شده است. مطالعات موفولوژیکی و فیزیولوژیکی مارها، راهی برای شناخت بهتر جانور و استفاده از اطلاعات به دست آمده در جهت حفظ، تکثیرو نگهداری آنها و در نهایت استفاده از محصولات این جانداران در فرایندهای داروسازی و پزشکی می­باشد.

تعداد صفحه : 96

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

14,700 تومانافزودن به سبد خرید

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

 
سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.