پایان نامه ارشد

منابع پایان نامه و مقاله در مورد جَبّ -خصاء -شرط نکاح (ازدواج)

خصاء (به کسر خاء و مد)

به کشیدن بیضه، خصاء گفته می‏شود، کوفته شدن بیضه را که وجاء می‏گویند، نیز مشمول حکم خصاء است. کسی که در خلقت بدون خصیه باشد، در حکم خصیاست(جعفری لنگرودی،۱۳۷۶: ۱۱۵). نداشتن بیضه، عیب مسلمی است که در مرد مانع بارور شدن زن است البته، گفته می‏شود شخص خصی قادر به عمل جنسی می‏باشد و حتی گفته شده که در این عمل، توان بیشتری نسبت به سایرین دارد(دیانی، ۱۳۷۹: ۱۶۴). پس در صورتی که عیب خصی قبل از عقد نکاح، وجود داشته باشد و زن نیز جاهل به آن باشد، موجب حق فسخ برای زن خواهد بود هر چند که عیب خصی مانع از ایفای وظیفه زناشویی نباشد. چرا که مشهور برآنند خصی اگر چه بتواند نزدیکی بنماید، زن حق فسخ دارد(طباطبایی، ۱۴۰۴ ه.ق: ۱۳۳-۱۳۲).قانونگذار، در اصلاحاتی که در ماده (۱۱۲۲ ق.م) صورت داده عبارت« مانع از ایفای وظایف زناشویی باشد» را حذف نمود، لذا اکنون خصاء، به طور مطلق موجب پیدایش حق فسخ است. در مقابل قول مشهور، برخی معتقدند که خصاء، عیب نیست هر چند که انزال منی با وجود خصاء میسر نیست(طوسی،۱۴۰۸ه.ق : ۳۴۸-۳۴۶).

۳- جَبّ ( به فتح جیم و تشدید باء)

جَب عبارت از مقطوع بودن آلت تناسلی، که چنین شخصی را در اصطلاح فقه، مجبوب می‏نامند(الاسدی، ۱۴۱۰ ه.ق: ۲۸). جب اعم است از اینکه مقطوع بودن آلت تناسلی، به طور خدادادی باشد یا بعد از تولد به واسطه حادثه یا عارضه پیش آمده باشد. قانونگذار مقدار بریدگی را مشخص نموده است، اما بعضی از فقها در توصیف بریده بودن آلت تناسلی بیان داشته اند که باید تمام آن بریده شده باشد. اگر به اندازه‏ای مانده باشد که بتواند دخول کند، حق فسخ برای زوجه نیست(نجفی،۱۳۷۱ه.ق : ۱۷۴).صاحب جواهر نیز معتقد است، چنانچه جَب را از عیوب موجب فسخ ندانیم، زوج به خاطر نگفتن آن هنگام عقد، تدلیس کرده است(نقل از ناصری مقدم، ۱۳۹۱: ۲۱).عیب ناشی از جب در صورتی موجب فسخ زوجه خواهد بود کهاولاً در حین عقد نکاح موجود باشد و ثانیاً زوجه به وجود آن آگاهی نداشته باشد، در غیر این صورت حق فسخ نخواهد داشت

لیست پایان نامه ها (فایل کامل موجود است) در مورد ازدواج و طلاق :

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.