پایان نامه ارشد

پایان نامه درباره جعل اسناد سجلی

بند سوم –  عنصر معنوی جرم سرقت

تحقق جرم سرقت مستلزم وجود قصد مجرمانه می باشد که عبارت است از سوءنیت عام و سوءنیت خاص. منظور از سوءنیت عام عمد در ربایش و منظور از سوءنیت خاص، قصد محروم کردن مالک از مالش بطور دایمی است.

گفتار سوم – تاثیر اسناد سجلی جعلی در شیوه های مختلف سرقت

بند اول –  وصول چک های مسروقه با بهره گرفتن از اسناد سجلی جعلی

سهولت استفاده از چک در معاملات اقتصادی سبب شده تا  عامه مردم بجای نقل و انتقال حجیم پول نقد، از انواع مختلف چک استفاده نمایند همین امر زمینۀ مساعدی را برای سارقین حرفه ای در ارتکاب انواع و اقسام سرقت ایجاد نموده است و آنها بدون کمترین ریسک و خطرپذیری چک ها را سرقت نموده و در سریع ترین زمان ممکن به پول نقد تبدیل نموده و هیچ ردپایی نیز از خود بجا نمی‌گذارند.

سوالی که ممکن است مطرح شود این است که مگر یک برگه چک دارای ارزش مالی است که قابل سرقت باشد ؟ همانطور که در تعریف مال گفته شد هر آن چیزی که قابل تقویم به پول بوده و دارای ارزش باشد مال محسوب می شود امروزه چک ها در حکم اسکناس بوده و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده است دارای ارزش مالی است اداره حقوقی قوه قضایه در رای شماره ۹۱۴/۷ مورخ ۷/۲/۱۳۷۳ چک را دارای ارزش مالی دانسته و ربودن آن را سرقت محسوب کرده است. در این خصوص فرقی بین چک پول ها و چک های شخصی  وجود ندارند و همه انواع چک مال محسوب می شود زیرا چک پول ها آن چنان بین مردم رواج پیدا کرده که مانند پول دست به دست می گردد و افراد اصراری به تبدیل آن به پول ندارند اما در خصوص چک های شخصی در صورتی که نوشته و امضاء شده باشد به میزان مندرج در آن مالیت دارد و چک هایی که نوشته نشده نیز علاوه بر قیمت خود آن ، چون با نوشتن و تکمیل آن می تواند ارزش مالی پیدا کند دارای ارزش مالی است

باید بین چک های سرقت شده توسط سارقین و تأثیر اسناد سجلی مجعول در تبدیل چک های مسروقه به پول قائل به تفکیک شد زیرا چک پولها چنان رواج پیدا کرده و مثل اسکناس برای مردم دارای ارزش واقعی است و نیاز به مراجعه به بانک جهت تبدیل آن به پول وجود ندارد اما در خصوص چک های شخصی سارقین پس تحصیل و تصرف چک ها، برای تبدیل آن ها به پول نقد به بانک مراجعه خواهند نمود . در این مرحله سارقین از شناسنامه و یا کارت شناسایی جعلی استفاده نموده و با درج مشخصات مندرج در شناسنامه یا کارت ملی جعلی کلیه چک ها را وصول نموده و صحنه را ترک می کند. بدیهی است پس از سیر مراحل طرح شکایت اولیه و اعلام سرقتی بودن چک ها به بانک ها با وصول چک ها مواجه بوده و استعلامات لازم در خصوص شناسنامه و یا مدرکی که در هنگام تبدیل چک ها به پول از سوی سارقین ارائه شده است موفقیتی رابه همراه نخواهد داشت .

بدیهی است چنین زمینه مساعدی که در وصول بدون خطر چک پولها وجود دارد ، سبب شود که روز به روز بر آمار وقوع سرقت های این چنین افزوده شود.

 

بند دوم – فروش اموال مسروقه با اسناد هویتی جعلی

اصولا سرقت اموال به این منظور انجام می شود که مال مسروقه تبدیل به پول شود استفاده از اسناد سجلی مجعول در فروش و تبدیل اموال مسروقه یکی از شیوهایی است که به کار برده می شود. با این توضیح که سارقین حرفه ای که معمولاً بصورت باندی و شبکه ای فعالیت دارند ، پس از سرقت و بدست آوردن اموالی که فروش آنها نیاز به احراز هویت دارد ، برای آنکه اثر و سرنخی از خود باقی نگذارند ، اقدام به استفاده از اسناد هویتی جعلی می‌نمایند .

برای نمونه می‌توان به فعالیت باندهای سرقت اتومبیل که در سطح وسیع و به صورت گسترده صورت می‌گیرد اشاره نمود . این مجرمین در شاخه های مختلف ، سازمان یافته و هر شاخه مسئولیت ویژه ای را در تحقق سرقت اتومبیل و فروش آن به عهده دارد. عده ای متخصص برداشتن ماشین هستند که با شناسایی اتومبیل مورد نظر و در فرصت مناسبی این امر را محقق می‌سازند. گروهی دیگر در تغییر مشخصات و تبدیل آن به مشخصات دیگر تبحر دارند که پس از سرقت اتومبیل ، مشخصات فنی و غیره فنی خودرو را به نحوی که می‌خواهند تغییر می‌دهند. تعدادی نیز تهیه اسناد و مدارک جعلی اتومبیل تغییر ماهیت یافته را عهده دار هستند که این گروه، اسنادی که در مراحل بعدی مورد استفاده خواهند بود را تهیه و تأمین می‌کنند و نهایتاً افرادی که مسئولیت واگذاری و فروش اتومبیل را انجام می‌دهند که این افراد با بهره گرفتن از اسناد هویتی جعلی که برای مشخصات غیرواقعی خودرو تهیه شده و با بهره گرفتن از سند هویتی مجعول و ارائه مشخصات فردی جعلی، اتومبیل را به فروش می‌رسانند. اعمال و اقدامات باندهای سرقت اتومبیل، به صورت پیوسته و مرتبط به هم است ولی آنچه مسلم می‌باشد، به بهره گیری از سند هویتی جعلی و فروش خودرو مسروقه با ارائه مدارک جعلی و سند شناسایی مجعول تکمیل شده و اهداف مجرمانه تحقق می‌یابند .

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.