پایان نامه ارشد

خرید پایان نامه جعل اسناد سجلی

گفتار چهارم – تعدد جرم و تخفیف یا تشدید مجازات در جرم وصول چک های مسروقه با بهره گرفتن از اسناد سجلی جعلی

در بعضی از موارد قانونگذار نوع مال مسروقه را از علل و کیفیات مشدد مجازات تلقی کرده است اهمیت اسناد و اوراق دولتی بر کسی پوشیده نیست و سرقت نوشته ها ، اسناد و اوراق و دفاتر دولتی از عوامل تشدید مجازات خواهد بود سوالی که مطرح می شود این است که آیا چک سند عادی به شمار می آید یا از اسناد رسمی است تا بتوان سرقت آن را مشمول تشدید مجازات دانست ؟

چک از جمله اسناد عادی است زیرا تنظیم آنها توسط اشخاصی صورت می گیرد که مأمور رسمی نیستند و صرف چاپی بودن یک نوشته یا تایپ آن موجب رسمی شدن یک سند نمی شود. البته باید توجه داشت که چک چنانچه با رعایت مقررات قانون تنظیم شوند دارای مزایایی اند که سایر اسناد عادی از آن برخوردار نیستند. برای مثال دارنده چک می تواند برای مطالبه وجه چک به جای آن که به دادگاه مراجعه کند با رجوع به اداره ثبت اسناد و املاک همانند اسناد رسمی از مزایای آن بهره مند شود و بدون حکم دادگاه آن را به اجرا بگذارد ولی با این همه ماهیت چک تغییر نمی کند و یک سند عادی به شمار می آید.

بنابراین  می توان گفت هرچند که سرقت، جعل اسناد سجلی و استفاده از سند مجعول هر یک دارای عناصر تشکیل دهنده جداگانه بوده و مشمول تعدد مادی جرم خواهد شد لیکن با عنایت به اصول کلی قانون و به استناد تبصره ۳ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در مورد تعدد جرم(جعل اسناد سجلی،استفاده از سند مجعول، سرقت) نیز دادگاه می تواند جهات مخففه را رعایت نماید .

 

مبحث سوم – خیانت در امانت

امانتداری به منزله یکی از فضیلت های اخلاقی همواره مورد توجه همه ادیان و آحاد مردم بوده است و خیانت در امانت از چنان قبح اجتماعی برخوردار است که اغلب جوامع بشری مرتکب آن را مستحقق مجازات می دانند در دین مبین اسلام نیز خیانت در امانت از گناهان کبیره محسوب شده و پیامبر گرامی(ص) خائن در امانت را شخصی می داند که در او خصلتی از نفاق وجود دارد خائن در امانت از اعتماد دیگران سوء استفاده می کند و موجب رواج بی اعتمادی در جامعه خواهد شد به همین دلیل در حقوق کیفری همواره به عنوان یک جرم محسوب شده است

قانونگذار نخستین بار در قانون مجازات عمومی سال ۱۳۰۴ در ماده ۲۴۱ این جرم را با عنوان خیانت در امانت قابل تعقیب و مجازات شناخت و بر اساس آن موضوعات خیانت در امانت عبارت بود از اموال، اجناس، امتعه، بلیت های بانک و نوشتجات . بنابراین خیانت در امانت تنها شامل اموال منقول می شد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تصویب قانون مجازات اسلامی کلمه امتعه به ابنیه تغییر داده شده و دامنه جرم را به اموال غیر منقول گسترش داد.

 

گفتار اول تعاریف

بند اول – تعریف لغوی خیانت در امانت

خیانت در امانت به عنوان یکی از مصادیق جرایم علیه اموال، مرکب از دو واژه خیانت و امانت می باشد و به اعتبار اِفرادی (یک مجموعه واحد)  دارای معنای اصطلاحی است اما به اعتبار ترکیبی، هر یک از واژگان آن، معانی متفاوتی دارند

خیانت در لغت معادل واژه(غدر) به معنای بی وفایی، بدعهدی، ناراستی، خیانت در عهد، پیمان شکنی، دغل کاری و بی عصمتی، زناکاری، حق ناشناسی، تقلب، غش، افراط و سوءاستفاده آمده است در مقابل امانت در لغت به معنای درستی، راستی، وفاداری، ایفای عهد، اعتماد و اطمینان، دیانت، صداقت، اخلاص، ایمانداری، خاطرجمعی، قراردادن و به جا آوردن مقتضای عدالت در اوقات معین آن که از صفات خداوند است، ضد خیانت و در اصطلاح مفسران، تکالیفی است که خدای تعالی بر خلق تعیین کرده است[۱].

بند دوم – تعریف اصطلاحی خیانت در امانت

قانونگذار در مورد جرم خیانت در امانت تعریفی ارائه نداده و به ذکر اجمالی اقداماتی که موجب تحقق بزه خیانت در امانت می شود پرداخته است ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ ‌است در بیان مصادیق خیانت در امانت اشعار می‌دارد : (هرگاه اموال منقول یا غیرمنقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن با برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معینی برسد و شخصی که آن اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید ، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد).

حقوقدانان تعاریف متعددی از جرم خیانت در امانت ارائه داده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • خیانت در امانت رفتار مجرمانه و مخالف امانت است، نسبت به مال منقول که به موجب هر امر و یا عقدی از عقود امانت آور، سپرده به مجرم یا در حکم آن باشد[۲].
  • استعمال مال مورد امانت توسط امین در جهتی که منظور صاحب مال نباشد، استعمال اعم است از تصاحب یا تلف کردن یا گم کردن[۳].
  • خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن توام با سوءنیت مالی که از طرف مالک یا متصرف قانونی به کسی سپرده شده و بنابر استرداد یا به مصرف معین رسانیدن آن بوده است[۴].
  • خیانت در امانت ، عبارت است از تصاحب یا تلف یا مفقود یا استعمال نمودن اموال یا اسناد به زیان مالیکن یا متصرفین آنها، وقتی اشیا مزبور به عنوان اجاره، امانت، رهن وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و مقرر بوده است که اشیاء مزبور مسترد یا به مصرف معینی برسد[۵].
  • خیانت در امانت عبارت است از فعل مثبت امین به یکی از صور مذکور در قانون، در اموال یا اسناد و نوشتجات امانی به ضرر مالک یا متصرف[۶].

 

 

۱ محمدجعفر حبیب زاده ، تحلیل جرایم کلاهبرداری و خیانت در امانت در حقوق کیفری ایران ، انتشارات دادگستر، چاپ دوم، تهران، ۱۳۸۹، ص۲۵

۱ ابراهیم پاد ،جرایم علیه اموال و مالکیت، انتشارات دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، تهران، ۱۳۴۹، ص۳۱

۲ محمدجعفر جعفری لنگرودی، ترمینولوژی حقوق، کتابخانه گنج دانش، چاپ دهم، تهران، ۱۳۷۸، ص ۲۷۰

۳ حسین میرمحمدصادقی، جرایم علیه اموال و مالکیت نشر میزان، چاپ دهم، تهران، ۱۳۸۲،  ص۱۴۳

۴ ایرج گلدوزیان، جرایم علیه تمامیت جسمانی، شخصیت معنوی، اموال و مالکیت، امنیت و آسایش عمومی،  انتشارات دانشگاه تهران، چاپ دهم، تهران، ۱۳۸۳،  ص۴۰۴

۵ محمدجعفر حبیب زاده ، تحلیل جرایم کلاهبرداری و خیانت در امانت در حقوق کیفری ایران ، انتشارات دادگستر، چاپ دوم، تهران، ۱۳۸۹، ص ۳۳

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.