پایان نامه ارشد

مقاله (پایان نامه) جرم جعل

ب ) اختلاس و سوء استفاده های کلان اقتصادی

به جرات می‌توان گفت وجه مشترک اغلب سوء استفاده های کلان اقتصادی سند سازی و استفاده از اسناد جعلی است و هیچ سوء استفاده اقتصادی به هر میزانش بدون بهره گیری از اسناد جعلی و غیرواقعی میسر نمی‌شود .

یکی از ابعاد اسناد جعلی ، استفاده از اسناد هویتی مجعول است که در اغلب موارد مشاهده می‌گردد که فرد متخلف برای آنکه بتواند اعمال خلاف خود را به انجام برساند ، به انحاء مختلف اقدام به سندسازی می‌کند و برای آنکه قادر باشد تخلفات عمده ای را مرتکب شود ، با توجه به شرایط و ویژگی‌های نوع تخلف ، افراد واهی را در ماجرا دخالت می‌دهد . و دخیل بودن افراد فاقد هویت واقعی اجرای نقشه این متخلفین را آسان ساخته و به راحتی امکان پذیر می کند و مشارکت اشخاص واهی در موضوع اختلاس و سوء استفاده های اقتصادی فقط از طریق اسناد هویتی جعلی است که به شکلهای مختلف در جرائم اقتصادی نمود پیدا می‌کند .

ج ) خروج از کشور بصورت غیر قانونی

بحث خروج غیرقانونی از کشور ، در تاریخ کشور ما وجود داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌پررنگ تر شده است . افرادی که به دلایل گوناگون نمی‌توانند از مجاری قانون و با دریافت گذرنامه و یا اخذ ویزای کشور مورد نظر ، از مرز خارج شوند ، معمولاً به راه های غیرقانونی متوسل می‌گردند که برحسب شدت و ضعف تمایل آنها به خروج از کشور ، وضعیت اتهامی‌احتمالی  و سایر موارد ، راه های گوناگونی را طی می‌کنند . اما بر اساس سوابق موجود شاید سهل ترین راه خروج از کشور جعل گذرنامه باشد ولی خبرگان و کارشناسان این امر معتقدند که آسان تر از جعل گذرنامه ، استفاده از شناسنامه جعلی و دریافت گذرنامه قانونی با هویت مجعول است .

یعنی فرد بجای آنکه خود را به مخاطره انداخته و از کوههای صعب العبور و یا سرزمین‌های کویری قصد خروج داشته باشد ، می‌تواند با تهیه گذرنامه جعلی شانس خود را از خروج از کشور آزمایش نماید . ولی این امر نیزدارای خطر پذیری بیشتری است و گذرنامه به لحاظ استحکامی‌که دارد و از طرفی بصورت تخصصی و توسط افراد متبحر مورد بررسی قرار می‌گیرد امکان روشن شدن موضوع و جعلی بودن آن در هر مدخل و خروجی از کشور وجود خواهد داشت . لذا در اغلب اوقات این افراد با تهیه شناسنامه جعلی و احراز هویت غیر واقعی ، علی رغم دقت و تلاش پرسنل اداره گذرنامه ، قادر خواهند بود بر اساس هویت جعلی گذرنامه دریافت نموده و باقی سفر خود را به راحتی طی نماید. سوابق موجود در اداره گذرنامه گویای این واقعیت تلخ است .

د ) اقامت غیر مجاز در کشور

کشور ما به لحاظ همسایگی با کشورهایی که فاقد ثبات و امنیت داخلی هستند ، مهاجر پذیر بوده و با حضور گسترده آوارگان افغالی ، عراقی و بعضاً کشورهای آسیای میانه ، روبروست که میزان و تعداد حضور این افراد در داخل کشور در مقاطع زمانی مختلف ، متفاوت می‌باشد . در برخی مواقع به جهت برقراری ثبات نسبی در کشورشان از ایران خارج شده و در صورت بروز حادثه ضد امنیتی مجدداً به ایران مراجعت می‌نمایند . لیکن تعداد زیادی از این آوارگان بصورت دائمی‌و البته به شکل غیرقانونی در ایران ساکن شده اند . نظر به اینکه در برخی مواقع ، بحث های  جدی از سوی دولتمردان در رابطه با اخراج آوارگان مطرح می‌شود و در نتیجه شغل و سکونت مهاجرین غیرقانونی متزلزل می‌گردد و یا امکانات و رفاهیاتی که برای افراد بومی‌جامعه وجود دارد برای آنها وجود ندارد . لذا به منظور تحکیم پایه های زندگی محدود خود در داخل کشور و استفاده از امکانات جمهوری اسلامی‌ایران ، اقدام به تهیه اسناد هویتی جعلی برای خود نموده و با پرداخت هزینه های گزاف ، کارت شناسایی ، گواهینامه و یا شناسنامه جعلی تهیه می‌نمایند .

از اثرات این امر ، ایجاد شک در شناسایی مهاجرین غیر قانونی و اجرای برنامه های راهبردی دولت در مسیر مقابله با مهاجرت غیر قانونی در ایران است که موضوع مهاجرت عواقب گوناگونی از قبیل مشکلات امنیتی ، بروز بیکاری و صرف منابع حیاتی کشور و غیره را ایجاد می‌کند .

پایان نامه ها درباره جرم جعل (فایل کاملشان موجود است )

سایت سبز فایل بزرگترین و جامع ترین سایت مرجع فروش و دانلود پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد می باشد. هزاران فایل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروپوزال ، پروژه دانشجویی و گزارش سمینار با فرمت word (پسوند doc یا docx) و قابل ویرایش با امکان دانلود رایگان دمو (فهرست و فصل اول همه پایان نامه ها در سایت به صورت رایگان در دسترس است تا کاملا با محتویات آن آشنا شوید) سایت سبز فایل امکان خرید پایان نامه را برای دانشجویان و محققان محترم برای استفاده در تحقیقات فراهم نموده است. برای پیدا کردن پایان نامه مورد نظرتان عبارت مورد نظر خودتان را در کادر زیر جستجو کنید:
در ضمن برای راحتی دسترسی ، عناوین همه فایل های مربوط به هر رشته را در یک صفحه گردآوری کره ایم. برای دسترسی به رشته مورد نظرتان از منوی بالای سایت وارد شوید.
 

پاسخی بگذارید